Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kozienicach
1408/PD/415-1a/07
z 16 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1408/PD/415-1a/07
Data
2007.04.16



Autor
Urząd Skarbowy w Kozienicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
działka pod budowę
grunty rolne
nabycie
przekształcenie gruntu
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy sprzedając działki budowlane niezabudowane po upływie jednego roku podatnik zobowiązany byłby od ceny sprzedaży tych działek odprowadzić 19% podatek do Urzędu Skarbowego, czy też obowiązuje go przepis, że po upływie jednego roku od nabycia, będąc zameldowanym na jednej z działek a sprzedając inne działki niezabudowane nie obowiązuje go przepis dotyczący odprowadzenia podatku 19% do Urzędu Skarbowego?


POSTANOWIENIE .

Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz. U. Nr 8 ,poz.60 z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 12.02.2007r. (uzupełnionym w dniu 12.03.2007r.) przez XY w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach nie potwierdza stanowiska wnioskodawcy przedstawionego w przedmiotowej sprawie.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 12.02.2007r. Pan XY zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) w sprawie zwolnienia od opodatkowania 19% podatkiem dochodowym dochodu ze sprzedaży po upływie 1 roku od dnia nabycia działek budowlanych niezabudowanych powstałych w wyniku przekształcenia gruntów rolnych.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym wnioskodawca w 2007r. nabędzie aktem darowizny od osoby w pierwszej linii pokrewieństwa działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym i kilka działek budowlanych graniczących z działką zabudowaną, wszystkie wydzielone z jednego gospodarstwa rolnego.

Podatnik pyta: Czy sprzedając działki budowlane niezabudowane po upływie jednego roku zobowiązany byłby od ceny sprzedaży tych działek odprowadzić 19% podatek do Urzędu Skarbowego, czy też obowiązuje go przepis, że po upływie jednego roku od nabycia, będąc zameldowanym na jednej z działek a sprzedając inne działki niezabudowane nie obowiązuje go przepis dotyczący odprowadzenia podatku 19% do Urzędu Skarbowego?

W jego ocenie, po upływie jednego roku od daty nabycia aktem darowizny nie obowiązuje go odprowadzenie do Urzędu Skarbowego 19% podatku ze sprzedaży działek budowlanych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i prawny wyjaśnia, że zgodnie z przepisem art. 10 ust.1 pkt 8 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, - jeżeli odpłatne zbycie nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Przychodu tego nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

W myśl art.30e ust.1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit. a) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust.1 jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych w art.19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych o których mowa w art.22h ust.1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw – art.30e ust.2 ww. ustawy.

Stosownie do treści art.30e ust. 4 i ust.5 podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania , o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit. a) nie łaczy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Przepis art.22 ust.6d stanowi między innymi, iż za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 8 lit.a) , nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

c) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d) prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a) – d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust.21 i 22.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdza się, iż sprzedaż działek niezabudowanych nie znajduje się w katalogu zwolnień przedmiotowych określonych w ww. przepisie.

Od dochodu z odpłatnego zbycia działek budowlanych niezabudowanych, nabytych w 2007r. wnioskodawca będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 19%.

Zatem stanowisko strony zawarte w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 i art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie , zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa , powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj