Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PP/423-25/07/AG
z 12 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PP/423-25/07/AG
Data
2007.02.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
przelew wierzytelności
wierzytelność


Pytanie podatnika
Jaki jest moment powstania przychodu na gruncie prawa w podatku dochodowym od osób prawnych, czy w chwili odzyskania wierzytelności, czy z chwilą podpisania umowu na powierniczy przelew wierzytelności, czyli gdy nie nabywamy wierzytelności definitywnie?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga w związku z wnioskiem z dnia 20.11.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części pytania Nr 1 stwierdza, że stanowisko dotyczące momentu powstania przychodu wynikającego z umowy powierniczego przelewu wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 20.11.2006r. Spółka z o.o. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych. Pytanie nr 1 dotyczy momentu powstania przychodu, czy powstaje z chwilą odzyskania wierzytelności, czy też z chwilą podpisania umowy na powierniczy przelew wierzytelności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi klasyfikowane jako pozostałe pośrednictwo finansowe oraz działalność pomocnicza finansowa gdzie indziej niesklasyfikowana. Z podpisywanych z klientami umów powierniczego przelewu wierzytelności wynika, że Spółka nie nabywa wierzytelności definitywnie, gdyż w razie niewywiązania się dłużników z zapłat należnych kwot lub upływu określonego okresu objętego umową, wierzytelności oraz prawa z nimi związane wracają do zbywców czyli do powierzających - co oznacza, że Spółka nie przejmuje na siebie ryzyka niewypłacalności dłużnika. Według stanowiska wnioskodawcy przychód na gruncie prawa w podatku dochodowym od osób prawnych powstaje z chwilą, gdy zostanie zakończona usługa windykacji i należność zostanie odzyskana. Przychód powstanie na zasadach ogólnych dla świadczenia usług, tzn. w dniu wystawienia faktury, nie później niż w dniu wykonania bądź też częściowego wykonania usługi.W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia. Art. 12 ust. 3 omawianej ustawy stwierdza, że za "przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (...)". Za datę powstania przychodu, stosownie do art. 12 ust.3a omawianej ustawy, o którym mowa w ust. 3 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym: 1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty lub3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.A zatem z uwagi, że Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług i jest obowiązana do potwierdzenia faktu wykonania usługi fakturą VAT, za datę powstania przychodu w rozumieniu wyżej powołanego art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nalezy uznać datę wystawienia faktury za całkowite lub częściowe wyegzekwowanie wierzytelności.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia (dzień złożenia Wniosku) i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b par.1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj