Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/390-164/06/2007/KM
z 15 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/390-164/06/2007/KM
Data
2007.03.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
aport
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
korekta podatku naliczonego
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy kwestii skorygowania podatku naliczonego w przypadku wniesienia do spółki akcyjnej przez osobę fizyczną składników majątkowych przedsiębiorstwa w formie aportu, odliczonego w związku z ich nabyciem.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 27.12.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej skorygowania podatku naliczonego w przypadku wniesienia do spółki akcyjnej przez osobę fizyczną składników majątkowych przedsiębiorstwa w formie aportu, odliczonego w związku z ich nabyciem, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Ursynów postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi przedsiębiorstwo, którego składniki majątkowe wniesie w formie aportu do nowo utworzonej spółki akcyjnej. Podatnik zwraca się z pytaniem czy ma obowiązek skorygować podatek naliczony, poprzednio odliczony w związku z nabyciem składników majątkowych, wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa. W ocenie Wnioskodawcy nie będzie miał on obowiązku korygowania podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie określa w treści swych postanowień definicji pojęcia "przedsiębiorstwo". Definicję tego pojęcia zawiera art. 55¹ ustawy Kodeks cywilny, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład.

W sytuacji zbycia przedsiębiorstwa w formie aportu, nabywca przedsiębiorstwa traktowany jest jako następca prawny zbywcy. Zatem czynność ta nie powoduje u podatnika dokonującego zbycia konieczności dokonania korekty podatku naliczonego, gdyż obowiązek ten, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, przechodzi na następcę prawnego tegoż podatnika, który w tym zakresie przejmuje obowiązki swego poprzednika. Tym samym w przypadku, gdy podatnikowi zgodnie z art. 86 ww. ustawy o VAT przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które następnie zostały wniesione aportem do innego podmiotu, czynność ta pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego i nie powoduje powstania obowiązku korekty tego podatku.

Wobec powyższego podatnik, w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej, nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj