Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/BF-I/4117-14/54/06/JC
z 9 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/BF-I/4117-14/54/06/JC
Data
2007.02.09



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
opodatkowanie
opodatkowanie łączne małżonków
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Czy podatnik, wobec nie osiągnięcia w 2006 roku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, dla której wybrał Pan opodatkowanie podatkiem liniowym - 19%, ma prawo skorzystać z preferencyjnego sposobu opodatkowania łącznie z żoną?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia Pana z dnia 01.12.2006r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów z dnia 21.11.2006r. nr 1433/NG/GF/415/art.-14a-74/06/GK w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

orzeka

odmówić zmiany lub uchylenia postanowienia organu pierwszej instancji.


UZASADNIENIE

Pismem z dnia 31.10.2006r. wystąpił Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zdaniem Pana, wobec nie osiągnięcia w 2006 roku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, dla której wybrał Pan opodatkowanie podatkiem liniowym - 19%, ma Pan prawo skorzystać z preferencyjnego sposobu opodatkowania łącznie z żoną.

Postanowieniem z dnia 21.11.2006r. nr 1433/NG/GF/415/art.-14a-74/06/GK Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów uznał stanowisko Pana zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy pierwszej instancji powołał zapisy art. 6 ust. 2 i ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i na tej podstawie stwierdził, że za 2006r. nie przysługuje Panu prawo opodatkowania dochodów wspólnie z żoną.

Wymienionemu postanowieniu zarzucił Pan błędną interpretację art. 6 ust. 8 w związku z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz rażące naruszenie art. 120 i art. 122 Ordynacji podatkowej, a następnie wniósł o uchylenie orzeczenia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów. Zdaniem Pana brak przychodów z działalności gospodarczej ubiegłym roku spowodował, że w ogóle nie podlega Pan opodatkowaniu z tego tytułu a zatem nie ma do Pana zastosowania przepis art. 30c ustawy o podatku dochodowym.

Po przeanalizowaniu akt i rozpoznaniu zarzutów zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, co następuje:

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. nr 14, poz. 176 ze zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Natomiast ust. 2 powołanego artykułu stanowi, że małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów zgodnie z art. 9 ust. 1, po uprzednim odliczeniu odrębnie przez każdego z małżonków kwot określonych w art. 26 ustawy podatkowej. Taki sposób opodatkowania, w myśl zapisu art. 6 ust. 8 powoływanej ustawy, nie ma zastosowania w sytuacji gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że art. 6 ust. 2 ustawy wprowadza dopuszczalność łącznego opodatkowania małżonków, jako ważny wyjątek od zasady odrębnego opodatkowania małżonków podatkiem dochodowym.

Należy zatem podkreślić, że możliwość skorzystania z preferencyjnego, łącznego opodatkowania małżonków uzależniona została od spełnienia szeregu, ściśle określonych warunków.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że dla prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej dobrowolnie wybrał Pan na 2006 rok opodatkowanie podatkiem liniowym – 19% i w całym roku nie uzyskał Pan z tej działalności żadnych dochodów.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie okoliczność okresowego braku przychodów nie oznacza zaprzestania wykonywania działalności i jej likwidacji a zatem nadal jest Pan osobą prowadzącą taką działalność. Obowiązujące przepisy ustawy z dnia 02.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173, poz. 1807 ze zm.) a także ustawy z dnia 13.10.1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (z 2004r. Dz. U. nr 269, poz. 2681 ze zm.) - nakładają na podatników określone obowiązki ewidencyjne. Niedopełnienie przewidzianych w nich wymogów formalnych (np. zawiadomienie o likwidacji działalności gospodarczej, wykreślenie z ewidencji podmiotów gospodarczych, aktualizacja formularza NIP itd.) powoduje, że w świetle prawa jest Pan osobą fizyczną nadal prowadzącą działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym.

Skoro zaś w świetle przepisów prawa podatkowego uznawany jest Pan za osobę fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym, uregulowanym w art. 30c ustawy, to nie przysługuje Panu prawo preferencyjnego (wspólnego z żoną) sposobu rozliczenia rocznego.

Z tych względów organ odwoławczy uważa stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów, dotyczące konieczności indywidualnego rozliczenia Pana w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 rok, za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj