Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/BF-I/4160-0038/1/07/AG
z 24 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/BF-I/4160-0038/1/07/AG
Data
2007.04.24



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
diety
podróż służbowa (delegacja)
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)
przedsiębiorcy


Pytanie podatnika
Czy Podatnik ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu wyjazdu służbowego zagranicznego za cały okres pobytu w podróży, łącznie z sobotami i niedzielami?


DECYZJA

Na podstawie art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), po rozpatrzeniu skargi z dnia 27.03.2007 r. skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a dotyczącej decyzji Dyrektora Izby Skarbowej Warszawie z dnia 19.02.2007 r. Nr 1401/BF-I/4117-14/57/06/AG odmawiającej zmiany lub uchylenia postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga z dnia 20.11.2006 r. Nr US34/DD2/415/41/2006 w przedmiocie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

orzeka

uchylić decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19.02.2007 r. Nr 1401/BF-I/4117-14/57/06/AG oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga z dnia 20.11.2006 r. Nr US34/DD2/415/41/2006 i uznać stanowisko zawarte we wniosku z dnia 29.09.2006 r. za prawidłowe.


UZASADNIENIE

Pan T – pełnomocnik Pana R, pismem z dnia 29.09.2006 r., wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego – przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynikało ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Pan R, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, realizuje m.in. umowę zawartą z M, na podstawie której świadczy (jako podwykonawca firmy M) usługi przetwarzania danych na rzecz N, przede wszystkim na terenie Belgii. Realizacja wskazanego kontraktu wiąże się z koniecznością pobytu Podatnika głównie w Belgii. Z uwagi na status N – agencja wojskowa – usługi świadczone są przez Pana R przeważnie w dni powszednie. Natomiast w sytuacji, gdy Podatnik nie wraca do kraju i nie wykonuje usług bezpośrednio na terenie N, podejmowane są działania związane z przygotowaniem do dalszej realizacji kontraktu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Pełnomocnik Strony wyraził stanowisko, że Podatnik ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu wyjazdu służbowego za cały okres pobytu w podróży, łącznie z sobotami i niedzielami.

Postanowieniem z dnia 22.11.2006 r. Nr US34/DD2/415/41/2006, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe. W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia stwierdzono, że wnioskodawcy nie przysługuje prawo zaliczenia w koszty uzyskania przychodów diet z tytułu pobytu za granicą, z uwagi na zawarty kontrakt związany z wyjazdem poza siedzibę firmy, gdyż nierozerwalnie wiąże się z istotą świadczonych usług.

Na powyższe postanowienie wniesiono zażalenie, w którym zarzucono naruszenie przepisu art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych polegające na bezpodstawnym przyjęciu, że realizowanie przez podatnika zasadniczego przedmiotu działalności nie wchodzi w zakres podróży służbowych.W związku z powyższym Pełnomocnik wniósł o uchylenie postanowienia w całości i o wydanie rozstrzygnięcia co do istoty sprawy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, nie podzielając stanowiska zaprezentowanego w zażaleniu, decyzją z dnia 19.02.2007 r. Nr 1401/BF-I/4117-14/57/06/AG odmówił zmiany lub uchylenia postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga.

We wniesionej na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie skardze Pełnomocnik Skarżącego przedstawił zarzuty naruszenia przepisu art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, polegające na bezpodstawnym przyjęciu, że realizowanie przez podatnika zasadniczego przedmiotu działalności nie wchodzi w zakres podróży służbowych, co w konsekwencji skutkuje tym, że wartość diet związanych z tymi podróżami nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Z uwagi na przedstawione zarzuty Pełnomocnik Skarżącego wniósł o uchylenie w całości decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie i poprzedzającego ją postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa – Praga.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, po ponownym rozpoznaniu zarzutów skargi z uwzględnieniem dotychczasowego orzecznictwa Wojewódzkiego i Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdza, iż zarzuty skargi zasługują na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu. Wyjątki od tej zasady wymienione są w art. 23 ustawy.

Z podlegającego interpretacji przepisu z art. 23 ust. 1 pkt 52 wynika, że ustawodawca wyłącza z kosztów wartość diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą ale tylko w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom. Oznacza to, że osobom tym przysługuje prawo uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu wartości diet za czas podróży służbowych w ramach zakreślonego limitu, tj. w wysokości diet przysługujących pracownikom.

Jak wynika z dotychczasowego orzecznictwa sądu administracyjnego, osoby prowadzące działalność gospodarczą z tytułu odbywania podróży służbowych nie mogą rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu kosztów faktycznie poniesionych z tytułu zwiększonych wydatków na koszty utrzymania, lecz mogą się rozliczyć tylko swoistym "ryczałtem" - wartością diet za czas podróży służbowej przysługującą pracownikom.

Należy zauważyć, iż przepis art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy nie ogranicza kręgu podmiotów, do którego się odnosi poprzez definicję pojęcia „podróż służbowa”. Użyte bowiem pojęcie „podróż służbowa” nie ma ustawowej definicji w prawie podatkowym, a sięganie do definicji zawartej w kodeksie pracy jest zdaniem Sądu nieuprawnione (wyrok WSA z dnia 05.03.2007 r. Sygn. akt III S.A./Wa 3827/06). Za nieuprawnione należy również uznać stanowisko, iż realizowanie zasadniczego przedmiotu działalności przez osoby prowadzące tą działalność nie wchodzi w zakres podróży służbowych. Ustawodawca w interpretowanym przepisie nie ograniczył kręgu objętych nim podmiotów ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Dlatego w niniejszej sprawie za podróż służbową należy uznać bezpośrednie wykonywanie przez przedsiębiorcę zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej poza granicami kraju.

Mając na względzie powyższe rozważanie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, iż stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 29.09.2006 r. jest prawidłowe, stąd orzeczono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj