Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-139/05
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-139/05
Data
2005.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa
obiekt budowlany
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy w myśl art. 2 pkt 12 oraz załącznika nr 3 poz. 161 do ustawy o podatku od towarów i usług przy dostawie konstrukcji budynku lub dostawie konstrukcji budynku wraz z montażem można zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, działając na podstawie art.14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 11.07.2005 r. Nr L. dz 8/KS/05, uzupełnionego w dniu 05.10.2005 r. oraz pismem z dnia 24.10.2005 r. Nr L. dz 6/10/US/05 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe .

UZASADNIENIE

W dniu 25.07.2005 r. w tutejszym Organie podatkowym został złożony wniosek nr L.dz.8/KS/05 uzupełniony w dniu 25.10.2005 r. Nr L. dz. 6/10/US/05 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.
We wniosku zawarto pytanie: czy w myśl obowiązujących przepisów - art.2 pkt. 12 oraz załącznik nr 3 poz. 161 do ustawy o podatku od towarów i usług dostawa konstrukcji budynku lub dostawa konstrukcji budynku warz z montażem spełnia wymogi pozwalające zgodnie z wyżej powołanymi przepisami zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7 %.
Z treści pisma wynika, Pani przedsiębiorstwo w ramach realizacji indywidualnych zamówień wykonuje konstrukcję budynku, okien i drzwi a następnie montuje całość doprowadzając do stanu „surowego zamkniętego „ zgodnie z PKOB 11. Z opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi zawartej w piśmie z dnia 04.10.2005 r. Nr OK-5672/KW-5995/2005 r. wynika, że drewniane elementy konstrukcyjne : ścian, więźby dachowej, balkonów, trasów stanowiące komplet prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych budynków, całkowicie zamontowane bądź pakowane w elementy przeznaczone do montażu w miejscu przeznaczenia mieszczą się grupowaniu PKWiU 20.30.20-00 „prefabrykowane budynki z drewna „ natomiast montaż drewnianych elementów konstrukcyjnych : ścian, więźby dachowej, balkonów, trasów, stolarki okiennej, drzwiowej,wykonywany przez ich producenta siłami własnymi w miejscu przeznaczenia mieści się w grupowaniu : PKWiU 20.30.20 „ prefabrykowane budynki z drewna" . Uważa Pani, że biorąc pod uwagę wykonywane czynności które obejmują szeroki proces wykonawstwa inwestycji budowlanej tj. wstępny projekt budynku, projekt wykonawczy budynku, zamówienie materiałów potrzebnych do wykonania konstrukcji budynku i stolarki przewidzianej projektem, wykonanie konstrukcji budynku i stolarki oraz ewentualny montaż konstrukcji budynku wraz z stolarką, ma Pani prawo do zastosowania 7 % stawki podatku od towarów i usług określonej w załączniku nr 3 poz. 161 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz .U. Nr 54 póz. 535 ze zmianami ) w art. 5 ust. 1 pkt 1 stanowi, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Zgodnie z art 2 pkt 12 ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązująca od dnia 1 maja 2004 r. ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji budynku mieszkalnego, jednak odwołuje się do budynków mieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) ( Dz. U. z 1999 r. Nr 112 póz 1316 ze zmianami ) stanowi ona usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, rozumianych jako produkty finalne działalności budowlanej. Ponadto w pojęciach podstawowych dla celów rozporządzenia zdefiniowano następujące pojęcia: przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych. Budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.
W art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) obowiązującym od 1 stycznia 2008 r. postanowiono, że stawkę podatku 7%, stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika Nr 3 do ustawy, przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów. W załączniku Nr 3 poz. 161 określono, że opodatkowaną stawką 7% jest dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego.

Zgodnie natomiast z art. 146 ust. 1 pkt 2 litera a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku 7% w odniesieniu do:
a) robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
b)obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych .
Natomiast na materiały budowlane, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, od 1 maja 2004 r. obowiązuje 22 % stawka podatku.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że dostawa konstrukcji budynku jak i montaż tych konstrukcji przez producenta zakwalifikowanych do symbolu PKWiU 20.30.20 „prefabrykowane budynki z drewna" winny być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj