Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO–XV/415/PDOF-137/121/RF/07
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO–XV/415/PDOF-137/121/RF/07
Data
2007.04.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenia
prawo do odliczenia
prawo nabyte


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy realizacji odliczenia z tytułu ulgi budowlanej na zasadzie praw nabytych.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. -Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.02.2007r. stwierdza, iż podatnikowi, który w 2000r. nabył prawo do odliczeń od podatku dochodowego wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym za lata poprzednie, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie. Na realizację tego prawa nie wpływa fakt sprzedaży lokalu mieszkalnego którego wydatki te dotyczyły.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 26.02.2007r. (data wpływu – 02.03.2007r.), uzupełnionym w dniu 27.03.2007r. zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: W czerwcu 2000r. zakupiła Pani wraz z mężem mieszkanie i z tego tytułu skorzystaliście Państwo z tzw. dużej ulgi mieszkaniowej. Z uwagi, iż Państwa dochody nie pozwoliły w pełni dokonać odliczenia z tego tytułu, w zeznaniu podatkowym za 2006r. pozostała do odliczenia kwota 3.943,39 zł. W kwietniu ubiegłego roku mieszkanie to Państwo sprzedaliście, a pieniądze przeznaczone zostały na zakup nowego mieszkania.

W związku z powyższym zwraca się Pani z pytaniem: czy kwotę niewykorzystanej ulgi można odliczyć od dochodu osiągniętego w 2006r., czy też kontynuacja ulgi już nie przysługuje.

Sformułowała też Pani własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż może Pani skorzystać z tego odliczenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne - w brzmieniu do 31 grudnia 2001 r. zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Przepisem art. 1 pkt 6 ustawy z 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) od dnia 1 stycznia 2002 r. zmieniono brzmienie art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zlikwidowano ulgi budowlane, o jakich mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 tej ustawy, w tym określoną w wyżej cytowanym przepisie.

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym za lata poprzednie przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

Mimo uchylenia przepisów dotyczących ulg mieszkaniowych obowiązujących w poprzednich latach, ustawodawca zagwarantował podatnikom ich realizację, w ramach tzw. praw nabytych. Oznacza to, iż odliczenia z tytułu ulg mieszkaniowych, które nie znalazły pokrycia w dochodach z lat poprzednich mogą być nadal dokonywane. Należy przy tym zauważyć, iż sprzedaż lokalu lub budynku, którego dotyczyła ulga budowlana nie stoi na przeszkodzie odliczania wydatków na jego budowę lub nabycie w ramach rozliczenia podatkowego dokonywanego po jego zbyciu, jeżeli podatnikowi pozostają jeszcze wydatki do odliczenia.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż w 2000r. nabyła Pani wraz z mężem mieszkanie i z tego tytułu nabyła Pani prawo do skorzystania z tzw. „dużej ulgi mieszkaniowej”. Z uwagi na osiągane dochody z tytułu nabycia prawa do tejże ulgi pozostała do wykorzystania kwota ulgi w wysokości 3.943,39 zł. Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz w myśl cytowanych wyżej przepisów przysługuje Pani prawo do odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006r. niewykorzystanej w latach poprzednich kwoty odliczenia z tytułu tzw. „dużej ulgi mieszkaniowej”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj