Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-76/07/AP
z 23 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-76/07/AP
Data
2007.03.23



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
forma
księgi rachunkowe
kwartał
mały podatnik
połączenie
przychód
rok kalendarzowy
rok podatkowy
rozliczanie (rozliczenia)
rozpoczęcie działalności gospodarczej
sprawozdania finansowe
wpłata
zaliczka
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy Spółka może stosować przepisy ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r.? Czy może stosować kwartalne rozliczanie w zakresie podatku CIT? Zgodnie z umową Spółki rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, a pierwszy rok obrotowy Spółki będzie trwał od dnia rozpoczęcia działalności do 31 grudnia 2007 r. Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym 4 października 2006 r. Spółka podjęła decyzję, że 31 grudnia 2006 r. zakończy pierwszy rok podatkowy i połączy księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za kilka miesięcy 2006 r. z księgami i sprawozdaniem za 2007 r. Oznacza to, że Spółka przyjeła pierwszy rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2007 r. Spółka podjęła decyzję o stosowaniu kwartalnej formy rozliczeń.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 2 marca 2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 2 marca 2007 r.)

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka została zawiązana w celu prowadzenia działalności w zakresie dostarczania rozwiązań sprzętowych i usług dla sieci stałych oraz mobilnych dla operatorów telekomunikacyjnych oraz podmiotów rynku teleinformatycznego, obejmującej m.in. badania, rozwój, projektowanie, sprzedaż, instalacje i uruchomienie sprzętu telekomunikacyjnego oraz jego serwis.

W umowie Spółki zawarto postanowienie, że rok obrotowy Spółki będzie zgodny z rokiem kalendarzowym, przy czym pierwszy rok obrotowy Spółki będzie trwał od dnia rozpoczęcia działalności do dnia 31 grudnia 2007 r. Rejestracja Spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym miała miejsce w dniu 4 października 2006 r.

Spółka podkreśla, że w okresie do dnia 31 grudnia 2006 r. nie prowadziła w pełni działalności operacyjnej. Działalność tę w pełnej skali Spółka rozpoczęła w dniu 2 stycznia 2007 r., w którym zostało zarejestrowane podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w związku z otrzymaniem w wyniku podziału przez wydzielenie majątku umożliwiającego prowadzenie działalności operacyjnej.

Spółka informuje, że w oparciu o właściwe przepisy podatkowe podjęła decyzję, że z dniem 31 grudnia 2006 r. zakończy swój pierwszy rok podatkowy. Jednocześnie Spółka zdecydowała o zastosowaniu możliwości przewidzianej w art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości dla podmiotów rozpoczynających działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego i postanowiła połączyć księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za okres kilku miesięcy 2006 roku z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny, tj. za rok 2007. Tym samym Spółka podjęła decyzję o przyjęciu pierwszego roku obrotowego kończącego się dnia 31 grudnia 2007 r.

W związku z przepisami ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka podjęła decyzję o stosowaniu kwartalnej formy rozliczeń, o czym we właściwym terminie poinformowała naczelnika właściwego urzędu skarbowego składając pisemne zawiadomienie.

Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan faktyczny, Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy w świetle przedstawionych okoliczności Spółka ma prawo stosować przepisy ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r.?

2. Czy Spółka jest uprawniona do stosowania kwartalnego rozliczania w zakresie podatku CIT, o którym mowa w art. 25 ust. 1b ustawy o CIT?

Spółka stoi na stanowisku, że na podstawie obowiązujących przepisów prawa podatkowego jest uprawniona do stosowania przepisów ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r.

Spółka jest zdania, że dodatkowo, w związku z faktem, iż w 2007 roku Spółka spełniła warunek umożliwiający zaliczenie jej do kategorii małych podatników, może ona korzystać z kwartalnego rozliczania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Spółka w uzasadnieniu swojego stanowiska powołuje się na art. 8 ust. 2a ustawy o CIT, zgodnie z którym w przypadku podjęcia działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność. Spółka podjęła decyzję o zakończeniu pierwszego roku podatkowego z dniem 31 grudnia 2006 r., w związku z czym, jej zdaniem, jest zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego za pierwszy rok podatkowy do właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 31 marca 2007 r.

W opinii Spółki, na gruncie przywołanego przepisu, Spółka mogła dokonać wyboru co do przyjęcia roku podatkowego kończącego się z dniem 31 grudnia 2006 r., bądź też przyjąć wydłużony rok podatkowy, tj. rok kończący się z dniem 31 grudnia 2007 r.

Spółka na poparcie swojego stanowiska powołuje interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego nr PDP-423/2-3/04 z dnia 3 marca 2004 r., wydaną przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu.

Spółka jest zdania, że drugi rok podatkowy Spółki rozpoczął się w dniu 1 stycznia 2007 r., co oznacza, że Spółka jest uprawniona do stosowania przepisów ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. w stosunku do roku podatkowego rozpoczętego w tym dniu.

Spółka uważa, że jest uprawniona do stosowania kwartalnych rozliczeń jako mały podatnik. Z uwagi bowiem na prowadzenie działalności w ograniczonym zakresie w pierwszym roku podatkowym zakończonym dnia 31 grudnia 2006 r., związane z oczekiwaniem na otrzymanie majątku w formie podziału przez wydzielenie, w poprzednim roku podatkowym wartość przychodów Spółki ze sprzedaży nie przekroczyła równowartości kwoty 800.000 euro. Spółka informuje, że spełniła wymogi formalne, składając pisemne zawiadomienie o wyborze kwartalnych rozliczeń do Naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 lutego 2007 r. W konsekwencji, w oparciu o art. 25 ust. 1b ustawy o CIT, zdaniem Spółki może ona dokonać wyboru kwartalnych wpłat zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w stosunku do dochodów uzyskiwanych w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe, informuje co następuje:

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.

W art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dalej updop, wymieniono przypadek, gdy rok podatkowy nie będzie rokiem kalendarzowym. Mianowicie gdy w:

• statucie spółki

• umowie spółki,

• albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników

podatnik postanowi inaczej i zawiadomi o tym naczelnika urzędu skarbowego, wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych 12 miesięcy. Zawiadomienia o tym należy dokonać zgodnie z:

- art. 8 ust. 4 updop – najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego,

- art. 8 ust. 5 – w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności, w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych, które nie były dotychczas podatnikami w rozumieniu ustawy.

Należy więc podkreślić, że zawiadomień, o których mowa powyżej dokonuje się jedynie w przypadku, gdy rok podatkowy nie będzie pokrywał się z rokiem kalendarzowym.

W sytuacji przedstawionej przez Spółkę należy zauważyć, że z żadnego fragmentu pisma nie wynika, aby rok podatkowy był inny niż kalendarzowy.

W świetle art. 8 ust. 2a updop Spółka może nie dokonywać wyboru innego roku podatkowego niż kalendarzowy (wręcz przeciwnie – warunkiem do skorzystania z tego przepisu jest pokrywanie się roku podatkowego z rokiem kalendarzowym), ale może połączyć lata podatkowe od momentu podjęcia działalności w roku poprzednim do końca roku następnego – w jeden rok podatkowy. Jest to prawo, a nie obowiązek Spółki i może ona z niego skorzystać lub nie, a organ podatkowy nie jest obowiązany wyrażać na to zgody.

Rozpoczynając działalność w drugiej połowie roku i przy pokrywaniu się lat podatkowych z kalendarzowymi – rok podatkowy, gdy Spółka nie skorzysta z art. 8 ust. 2a updop – trwa do końca roku kalendarzowego, w którym rozpoczęła działalność.

Spółka nie skorzystała z połączenia lat podatkowych, o którym jest mowa w art. 8 ust. 2a (do czego miała prawo) i wobec powyższego, przy pokrywaniu się lat podatkowych z kalendarzowymi – musiała zastosować art. 8 ust. 2, co faktycznie nastąpiło. Nie była więc zobowiązana do dokonania żadnych zawiadomień, o których mowa w art. 8 ust. 4 i 5 updop, gdyż nie zmieniała lat podatkowych na inne niż kalendarzowe.

W tym aspekcie zgodnie z prawem zobowiązana była do złożenia zeznania podatkowego za 2006 rok w trybie art. 27 ust. 1 updop.

Spółka, będąc w 2007 r. małym podatnikiem w rozumieniu art. 4a pkt 10 updop, tj. u którego sprzedaż w 2006 r. (wyliczona na zasadach tego przepisu) nie przekroczyła 800.000 euro, ma prawo zgodnie z art. 25 ust. 1b updop wpłacać zaliczki kwartalne w 2007 r., o ile spełnia warunek określony w art. 25 ust. 1e. Podatnik w związku z art. 170 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa oświadcza, że warunek został spełniony. Art. 25 ust. 1d updop ma zastosowanie jedynie do podatników rozpoczynających działalność w 2007 r., a nie ma zastosowania do podatnika, który rozpoczął ją w 2006 r., jak i do małych podatników.

W związku z powyższym stanowisko Podatnika dotyczące rozliczania się z zaliczek w 2007 r. w formie kwartalnej jest prawidłowe, ponieważ rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

W sytuacji przedstawionej we wniosku mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujące od dnia 1 stycznia 2007r.

Przedmiotem interpretacji nie są przepisy ustawy o rachunkowości dotyczące roku obrotowego.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez Pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj