Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szczytnie
US-I/415-3/07
z 21 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I/415-3/07
Data
2007.03.21



Autor
Urząd Skarbowy w Szczytnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
budynek
podatek ryczałtowy od sprzedaży
podatek ryczałtowy od sprzedaży nieruchomości
rozbudowa budynku
sprzedaż budynków
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, w stanie jak opisany wyżej, zastosowanie znajdą stare przepisy podatkowe, czy też te wprowadzone nowelą do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązujące od dnia 1 stycznia 2007 roku?


Wnioskiem z dnia 26.01.2007r., zwrócił się Pan z prośbą do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawiony w ww. piśmie:
W dniu 1 marca 2005r. nabył Pan nieruchomość położoną w N. gm. Sz. stanowiącą działkę nr .../. wraz ze znajdującym się na niej niepodpiwniczonym budynkiem gospodarczym w tzw. stanie surowym zamkniętym. Uzyskał Pan pozwolenie od Starosty Sz. na przebudowę i rozbudowę zakupionego budynku, budowę garażu oraz zjazdu. Prace budowlane ruszyły pod koniec marca 2005 roku.
Do chwili obecnej z uwagi na podjęcie przez Pana pracy poza województwem warmińsko-mazurskim nie udało się Panu zakończyć w znaczeniu faktycznym, jak i prawnym przedmiotowej inwestycji, chociaż budynek mieszkalny osiągnął stan nadający się do zamieszkania już pod koniec 2005 roku.
Obecnie względy zawodowe i rodzinne skłoniły Pana do sprzedaży tej nieruchomości. Nadmienia Pan, że z przyczyn oczywistych nie był i nie jest Pan zameldowany w powyższym miejscu.

Zapytanie brzmi:
„Czy w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, w stanie jak opisany wyżej, zastosowanie znajdą stare przepisy podatkowe, czy też te wprowadzone nowelą do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązujące od dnia 1 stycznia 2007 roku.”

W trakcie rozpatrywania złożonego wniosku tutejszy organ podatkowy stwierdził, że nie spełnia on wymogów, o których mowa w 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Dlatego też, stosownie do art. 169 Ordynacji podatkowej, tutejszy organ podatkowy wezwał Pana do usunięcia braków:

  • przedłożenia własnego stanowiska w sprawie,
  • złożenia oświadczenia, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądami administracyjnymi,

z pouczeniem, że niezastosowanie się do wezwania w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

Dnia 26 lutego uzupełnił Pan wniosek stanowiskiem, że w przedmiotowej sprawie winny być zastosowane przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) obowiązujące przed 01.01.2007r. z uwagi na to, że przedmiotowa nieruchomość została nabyta przed 1 stycznia 2007r., Pana zdaniem decyduje w tym wypadku data nabycia nieruchomości nie zaś data wybudowania budynku. Dom i grunt to jedna nieruchomość (w chwili zakupu grunt był zabudowany budynkiem, poddanym następnie modernizacji).
Na potwierdzenie swojego stanowiska przywołuje Pan niepublikowany wyrok NSA z dnia 19 maja 2000 roku sygn. I SA/LU 238/99 oraz artykuły prasowe.
Oświadczył Pan również, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, jak również postępowanie przed sądami administracyjnymi.

Stosownie do przepisu art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o podatku dochodowym, źródłem przychodu, z którego dochód podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w powyższej ustawie jest między innymi odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)–c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, (....) w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Natomiast z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym wynika, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy wymienionej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Zgodnie z treścią art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007r., podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Powyższa zasada nie ma zastosowania do podatników, którzy stosownie do art. 28 ust. 2a w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym.

Przepis ten stanowi, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie lub prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotową nieruchomość nabył Pan 01.03.2005r., w 2005r. dokonał Pan rozbudowy – przebudowy budynku mieszkalnego w takim zakresie, że w 2005r. budynek ten nadawał się do zamieszkania. Tak więc w przypadku zbycia tejże nieruchomości będą miały zastosowanie przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8, art. 28 oraz art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) obowiązujące przed 01.01.2007r.

Zatem przedstawione przez Pana we wniosku stanowisko, tutejszy organ podatkowy uznaje za prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja została udzielona w oparciu o konkretny stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu i zmiana któregokolwiek z elementów podanego stanu faktycznego w sprawie będącej przedmiotem wniosku może mieć wpływ na zakres i treść obowiązków podatkowych spoczywających na pytającym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj