Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PP 443/1/228/05
z 7 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/228/05
Data
2006.02.07



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Powstanie obowiązku w zakresie podatku VAT z tytułu zawartych umów zlecenia w których określono warunki wykonania zleconych czynności oraz odpowiedzialność wobec osób trzecich.


Pytania dotyczą udzielenie informacji w sprawie powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT w związku z zawartymi przez Stronę umowami zlecenia na wykonanie usług telewizyjnych polegających na przygotowaniu dokumentacji emisyjnej, współpracy z redakcjami w zakresie ustalania ich zapotrzebowania na środki techniczne do realizowanych przez nie programów, zamawianie tych środków w innych jednostkach telewizji, współpracy z Regionalną agencją Producencką, w zakresie prowadzenia dokumentacji produkcyjnej akceptowanej każdorazowo przez Kierownika Agencji, sporządzanie miesięcznych zestawień, składanie zleceń w systemie SAP.

Strona podaje, iż w ramach zawartych umów, wykonywana przez Stronę praca „ nie korzysta z przymiotu samodzielności, gdyż niektóre działania wykonywane są ściśle według dyspozycji Kierownika Agencji, redaktora dyżurnego oraz winna uwzględniać dyspozycje TVP, jak również wydawców poszczególnych programów.”

Strona podaje również, iż nie prowadzi działalności gospodarczej w żadnej formie, nie jest pracownikiem etatowym a jedynym źródłem dochodów są zawarte z TVP umowy zlecenia w trybie art. 4 ust. 8, Ustawy „Prawo zamówień publicznych” z dnia 29 stycznia 2004 r.

Wnioskodawca stwierdza również, iż „ nie wykonuje wolnego zawodu, nie jest osobą fizyczną wykonującą działalność gospodarczą, jak również nie posiada wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a charakter wykonywanej pracy w ramach zawartych umów zlecenia wskazuje na odpowiedzialność zlecającego i powierzającego tj. TVP, wobec osób trzecich, ma tutaj zastosowanie art. 429 i art. 474 k. c. (...)”

Zdaniem Strony osiągając przychód z ww. umów zlecenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i usług na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław – Fabryczna informuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przez działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność gospodarczą osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Natomiast w świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 ust. 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław – Fabryczna informuje również, iż nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT jedynie te czynności określone w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które realizowane są w oparciu o stosunek prawny zawierający postanowienia w zakresie przejęcia przez zlecającego odpowiedzialności za czynności zleceniobiorcy w ramach świadczonej usługi.

Zatem o tym, że dana działalność ma lub też nie ma przymiotu samodzielnej, nie decydują kryteria podmiotowe, a przedmiotowe określające, czy działanie usługodawcy odbywa się w warunkach ryzyka gospodarczego, a tym samym kto ponosi odpowiedzialność za wykonywane usługi.

Nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, czynności tylko i wyłącznie wówczas, gdy pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności, a zleceniodawcą, istnieją więzy tworzące stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonywanie czynności i wykonującym zlecane czynności w zakresie warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, co wskazuje jednocześnie, że to zleceniodawca ponosi ryzyko działalności zleceniobiorcy. Zatem chodzi tutaj jedynie o czynności o charakterze usługowym, które wykonywane są w warunkach zbliżonych swoim charakterem do umów o pracę. Jeżeli osoba fizyczna świadcząca usługę w oparciu o zlecenie, nie występuje jako reprezentant zleceniodawcy w stosunku do innych podmiotów i nie zawarto żadnej klauzuli, w ramach której zleceniobiorca występuje jako podmiot w pełni samodzielny, działający we własnym imieniu, na własny rachunek i bierze odpowiedzialność za wykonane usługi wobec osób trzecich, wówczas czynności tych nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a osobę tę za podatnika podatku VAT. Powyższe ma również zastosowanie do usług świadczonych na podstawie zawartej umowy zlecenia.

Reasumując, z uwagi na fakt, iż wg oświadczenia pełną odpowiedzialność za wykonywane przez Stronę usługi ponosi Zleceniodawca, a zawarta umowa określa warunki wykonania zleconych czynności, wynagrodzenie i odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, to umowa ta nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług.

Zatem tut. Organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podmiotu wyrażone w niniejszym wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj