Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
OP/423/12/Int-104/06
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OP/423/12/Int-104/06
Data
2007.01.31



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odszkodowania
opodatkowanie
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód
zwrot nieruchomości


Pytanie podatnika
Jakie skutki w podatku dochodowym od osób prawnych przyniesie nieodpłatne przekazanie budynku wraz z działką, którą spółdzielnia musi zwrócić, zgodnie z wyrokiem Sądu, prawowitym właścicielom. Przekazanie budynku nastąpi w zamian za zrzeczenie się przez właścicieli praw do odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 15 grudnia 2006 r. (wpływ do tut. Urzędu -18 grudnia 2006 r.) znak: PF- 432/06 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2006 r. do Naczelnika tutejszego Urzędu wpłynął wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w X z dnia 7 listopada 2006 r. zobowiązana jest wydać działkę będąca w jej posiadaniu spadkobiercom prawowitych właścicieli. Na działce tej Spółdzielnia wybudowała w 1965 r. pawilon handlowy, który od roku 1997 r. nie jest użytkowany przez nią ze względu na jego stan techniczny - brak bieżącej wody, kanalizacji oraz centralnego ogrzewania. Spółdzielnia zobowiązana jest wydać działkę (grunt) bez budynku. Po przeglądzie stanu technicznego posadowionego na tej działce budynku Zarząd Spółdzielni stwierdził. że koszt jego rozbiórki jest nieopłacalny. W związku z nieopłacalnością rozbiórki budynku Zarząd Spółdzielni proponuje zawrzeć z właścicielami działki porozumienie. W porozumieniu tym Zarząd proponuje przekazać budynek spadkobiercom prawowitych właścicieli działki w zamian za zrzeczenie się wobec Spółdzielni wszelkich roszczeń (między innymi odszkodowania za bez umowne korzystanie z gruntu za 10 lat) dotyczących zależnego posiadania przez Spółdzielnię dwóch działek (jednej niezabudowanej i drugiej zabudowanej budynkiem).

Na tle takich okoliczności Spółdzielnia zwróciła się z zapytaniem dotyczącym ustalenia przychodów (art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) i kosztów uzyskania przychodów (art. 15 ww. ustawy) odnośnie opodatkowania likwidowanego budynku handlowego Spółdzielni.

Zdaniem podatnika - do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych winny być wykazane wyłącznie koszty, gdyż budynek jest całkowicie umorzony, fizyczna jego likwidacja w drodze rozbiórki przekroczyłaby znacznie dochody, ponieważ dochodem mógłby ewentualnie być przychód uzyskany ze sprzedaży śladowej ilości złomu. Kosztem byłby najem koparki do wyburzenia, usunięcie i wywóz gruzu budowlanego, uporządkowanie terenu a także robocizna z tym związana.

W przedmiotowej sprawie organ podatkowy odnosząc się do zapytania:

1. W zakresie przychodu tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że przy jego ustalaniu należy zwrócić uwagę na definicję przychodu zawartą w art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z tą definicją, w przypadku uzyskania przychodu z rozbiórki środka trwałego należy zaliczyć do przychodów podatkowych.
2. W zakresie kosztów - przepisy art. 15 ust. 1 ww. ustawy stanowią, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Kosztami takimi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli ich poniesienie będzie uzasadnione ekonomiką i racjonalnością działania.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię wynika. że poniesione wydatki na rozbiórkę budynku byłyby niezbędnie ze względu na konieczność zwrotu gruntu spadkobiercom prawowitych właścicieli, na którym stoi nieużywany od wielu lat i nieprzydatny budynek Spółdzielni zaliczony do środków trwałych. Poniesionych wydatków na rozbiórkę budynku nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanymi przychodami są one jednak związane z całokształtem działalności prowadzonej przez Spółdzielnię.

Zatem należy uznać ,że poniesione wydatki będą spełniać warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy, a zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodu nastąpi w dacie ich poniesienia.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.
W sprawie będącej przedmiotem wniosku, w dacie jego złożenia, nie toczyło się jeszcze postępowanie podatkowe Jak również kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art.14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiążę natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie par. 5.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednicwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj