Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
US IB/415-2/07
z 16 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US IB/415-2/07
Data
2007.02.16



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
nieograniczony obowiązek podatkowy
obliczenie podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
proporcja
stypendium naukowe
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
USA
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy stypendium naukowe otrzymywane z USA podlega opodatkowaniu podatkiem dochdowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku z dnia 12.06.2006r. (data wpływu 15.01.2007r.) jest nieprawidłowe w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z tyt. stypendium.

Wnioskiem z dnia 12.06.2006r. zwróciła się Pani, stosownie do przepisów art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej - do Ministra Finansów o wydanie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania uzyskanego przez Panią stypendium naukowego w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Minister Finansów w postanowieniu z dnia 18.12.2006r. udzielił interpretacji w zakresie opodatkowania stypendium otrzymanego na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz zgodnie z właściwością przesłał wniosek do tut. organu w celu jego rozpatrzenia części dotyczącej interpretacji przepisów ustawy z dn. 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że od dnia 01.09.2005r. do dnia 31.08.2007r. przebywa Pani na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki i jest zatrudniona w Laboratorium Endokrynologicznym oraz uczestniczy w programie Amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego International Endocrine Scholars Program, który ma na celu zapewnienie szkolenia w najlepszych laboratoriach w Stanach Zjednoczonych.
Aby umożliwić szkolenie strona amerykańska przyznała Pani stypendium naukowe w wysokości 30.000 dolarów rocznie.

W opinii Pani otrzymywane stypendium podlega zwolnieniu z opodatkowania w Polsce.

Zgodnie z udzieloną przez Ministra Finansów interpretacją otrzymywane przez Panią stypendium jest zwolnione z opodatkowania wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki i dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu w Polsce.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie, po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.

Do opodatkowania w Polsce uzyskanego przez Panią za granicą stypendium zastosowanie mają przepisy art. 3 ust. 1 i art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zgodnie z którymi osoby fizyczne podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl przepisu art. 9 ust. 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 23a (w brzmieniu obowiązującym w 2005 i 2006r.) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody z tytułu:

  1. stypendiów - w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium.


Stosownie do art. 44 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy przebywający czasowo za granicą podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, którzy osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są obowiązani wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości 19% tych dochodów, w terminie do dnia 20 miesiąca po miesiącu, w którym wrócili do kraju.

Zgodnie z art. 45 w/w ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Z informacji przedstawionej we wniosku wynika, iż otrzymuje Pani stypendium z USA czyli posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy, w związku z czym powinna Pani wykazać kwotę uzyskanego stypendium w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym:

  • 2005, tj. PIT-36 (za 2005 w części D.1. wiersz 8 zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9), pomniejszoną o równowartość diet - zgodnie z wyżej wskazanym przepisem art. 21 ust. 1 pkt 23a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • 2006, tj. PIT-36 (za 2006 w części D.1. wiersz 8 zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9) wraz z załącznikiem PIT/ZG, pomniejszoną o równowartość diet - zgodnie z wyżej wskazanym przepisem art. 21 ust. 1 pkt 23a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • 2007 w zeznaniu, którego wzór zostanie określony Rozporządzeniem Ministra Finansów w październiku 2007r.


Zasada wyrażona w art. 11 ust. 3 (w brzmieniu obowiązującym w 2005 i 2006r.) w/w ustawy mówi, że pomniejszony o diety przychód przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4. Zgodnie z art. 11 ust. 4 jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

W myśl art. 27 ust. 9a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej, stosuje się odpowiednio zasadę określoną w ust. 9, która mówi, że jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, dochody te łączą się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Odpowiednio stosuje się przepis art. 11 ust. 3 i 4.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2005 i 2006r. zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa - interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj