Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli
US.I-415/2/2007
z 21 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-415/2/2007
Data
2007.03.21



Autor
Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czasopisma
koszty uzyskania przychodów
księgi rachunkowe
podatek od środków transportowych
potrącalność kosztów
ubezpieczenia majątkowe


Pytanie podatnika
Czy wydatki związane z prowadzoną działalnością z tytułu ubezpieczeń AC i OC samochodów będących środkami trwałymi, oraz samochodów będących przedmiotem leasingu, których koszty wg umowy leasingu ponosi korzystający, koszty podatku od środków transportu, koszty użytkowania giełd transportowych, prenumeraty czsopism i inne koszty, w których podany jest okres obowiązywania, często przypadający na przełomie dwóch lat, są kosztem uzyskania przychodu w roku podatkowym, którego dotyczą, proporcjonalnie do upływu czasu w kolejnych miesiącach w wysokości 1/12 poniesionych wydatków, czy stanowią koszt uzyskania przychodu w miesiącu wystawienia faktury ?


Dnia 28 grudnia 2006 roku zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. piśmie wynika, że jest Pan firmą transportową świadczącą usługi przewozu towarów w transporcie krajowym i międzynarodowym. Firma prowadzi księgi rachunkowe. W prowadzonej działaności firma ponosi koszty związane z prowadzoną działalnością z tytułu ubezpieczeń AC i OC samochodów będących środkami trwałymi, oraz samochodów będących przedmiotem leasingu, których koszty wg umowy leasingu ponosi korzystający, koszty podatku od środków transportu, koszty użytkowania giełd transportowych, prenumeraty czasopism i inne koszty, w których podany jest okres obowiązywania, często przypadający na przełomie dwóch lat.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem:Czy koszty te stanowią koszt uzyskania przychodu w roku podatkowym, którego dotyczą, proporcjonalnie do upływu czasu w kolejnych miesiącach w wysokości 1/12 poniesionych wydatków, czy stanowią koszt uzyskania przychodu w miesiącu wystawienia faktury ?

Zdaniem Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie powinien mieć zastosowanie przepis art. 22 i art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Z powyższego wynika, że o potrącalności kosztów decyduje moment uzyskania przychodu z działalności. Wydatki potrącalne są bowiem w roku, w którym podatnik uzyskał przychód, dla którego poniósł te koszty. Dlatego też w przypadku precyzyjnego określenia okresu, którego dane obciążenia dotyczy (np. polisa dotycząca części roku danego i następnego) koszt ten należy rozliczyć proporcjonalnie i zaliczyć odpowiednio w koszty uzyskania przychodu dwóch lat podatkowych.

Tutejszy Urząd Skarbowy po przeanalizowaniu przedstawionej przez podatnika sytuacji stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) informuje:

Rozstrzygnięcie przedmiotowej kwestii wymaga przedstawienia stosownych unormowań prawnych zawartych w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 tej ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Dany wydatek można więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że zostanie faktycznie poniesiony, a jego celem będzie osiągnięcie przychodów. Kwestie związane z przypisaniem kosztów do właściwego okresu podatkowego w odniesieniu do podatników prowadzących księgi handlowe (rachunkowe), a do tej grupy należy Podatnik, reguluje w sposób ogólny przepis art. 9 ust. 2 powołanej ustawy, według którego dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Z kolei unormowanie art. 22 ust. 5 ustawy podatkowej stanowi, że: „U podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione”.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz ww. unormowania prawne, tut. organ stwierdza, że prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym ma On prawo, jako podmiot prowadzący księgi rachunkowe, uznać za koszt uzyskania przychodu koszty proporcjonalnie i zaliczyć odpowiednio w koszty uzyskania przychodu dwóch lat podatkowych.

Interpretacja została udzielona w oparciu o podany przez Wnioskodawcę stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela pogląd wyrażony w złożonym wniosku i orzeka jak w sentancji postanowienia.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż :

  • ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla podatnika.
  • interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący do 31.12.2006 r.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż od dnia 01.01.2007 r. zmieniły się zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Art. 22 ust. 5c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Powyższa interpretacja jest zgodna z prawem po zmianie przepisów i nie wywołuje skutków prawnych określonych w art. 14a-14d ww. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj