Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443/69/05
z 28 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/69/05
Data
2005.10.28



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
stawki podatku
użytkowanie wieczyste
zbycie praw


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować do zbycia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) -Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 lipca 2005 r. (wpływ 29.07.2005 r.) w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22.07.2005 r. (wpływ 29.07.2005 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co dc zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości.
Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie, będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że (...) Sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości - działki niezabudowanej o powierzchni 0,2963 ha w rejestrze gruntów sklasyfikowanej jako grunty rolne zabudowane, sady, grunty orne; oznaczenie: BV,a, a. Obszar na jakim położona jest przedmiotowa nieruchomość, nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość ta została w latach 70-tych wykupiona przez Zakłady Chemiczne (...) od prywatnej osoby, a następnie w 2000 r. wniesiona aportem do (...) Sp. z o.o.

Na tle określonego stanu faktycznego Spółka formułuje zapytanie:
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować do zbycia prawa wieczystegoużytkowania ww. nieruchomości?
W ocenie wnioskodawcy, nieruchomość ta mieści się w pojęciu gruntów przeznaczonych na cele rolnicze. Zdaniem podatnika za taką oceną przemawiają następujące fakty:
• położenie nieruchomości w rejonie, gdzie znajdują się nieruchomości o charakterze rolniczym,
• zakwalifikowanie jej w rejestrze gruntów do kategorii gruntów ornych,
• brak aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego.

Dokonując oceny prawnej stanowiska podatnika należy powołać następujące przepisy prawa podatkowego:
Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.). Prawo użytkowania wieczystego gruntu jest innym niż własność prawem rzeczowym, uznane za wartość niematerialną i prawną.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej ustawa o VAT; zbycie prawa użytkowania wieczystego nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Jednocześnie zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, świadczeniem usług jest przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.
W związku z powyższym, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntutraktować należy jako świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości o charakterze rolniczym.O charakterze nieruchomości decyduje jej stan prawny, określany na podstawie odrębnych przepisów, w związku z czym tut. organ podatkowy nie jest właściwy do klasyfikowania gruntów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu odnosząc przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego - stwierdza, że skoro w ocenie podatnika, zbycie prawa użytkowania wieczystego dotyczy gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, to na mocy § 8 ust. 1 pkt 4 ww. rozporządzenia może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
• dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
• nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14 a § 4, art. 236 § 2 u.O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj