Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-7-358/07/ZDB
z 1 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%">
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-7-358/07/ZDB
Data
2007.03.01



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
cel
cele rehabilitacyjne
ulga
ulga podatkowa


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest skorzystanie z odliczenia od dochodu wydatku poniesionego na zakup telefonu komórkowego posiadającego funkcję udźwiękowienia, przeznaczonego dla osób niewidzących, w ramach odliczeń wydatków rehabilitacyjnych ?


Działając na podstawie przepisów: art.14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31.01.2007r.

Z treści wniosku z dnia 31.01.2007r wynika, że orzeczeniem Komisji Lekarskiej d/s Orzecznictwa o Niepełnosprawności w stosunku do Pani została orzeczona I grupa inwalidztwa z tytułu niepełnosprawności narządu wzroku (znaczny stopień niepełnosprawności). Interesuje Panią czy możliwe będzie skorzystanie z odliczenia od dochodu wydatku poniesionego na zakup telefonu komórkowego posiadającego funkcję udźwiękowienia, przeznaczonego dla osób niewidzących, w ramach odliczeń wydatków rehabilitacyjnych? Zdaniem Pani taki odpis jest możliwy, ponieważ wymieniony aparat telefoniczny służy ułatwieniu realizacji czynności życiowych takich jak: samodzielne wezwanie lekarza, wezwanie pomocy kogoś z rodziny w sytuacjach wymagających osoby widzącej.

Zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnik będący osobą niepełnosprawną lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, ma prawo do odliczania od podstawy obliczania podatku dochodowego wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne.

Przepis art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione m. in. na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Wydatki na cele rehabilitacyjne – zgodnie z art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Stosownie do powyższego należy stwierdzić, że poniesiony przez Panią nie zrefundowany przez PFRON wydatek na zakup telefonu komórkowego z funkcją udźwiękowienia przeznaczonego dla osób niewidzących – będzie stanowić podstawę do odliczenia od dochodu w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne, jeżeli urządzenie to – zgodnie z zapisem art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – stanowi urządzenie niezbędne w rehabilitacji, ułatwiające wykonanie czynności życiowych.

Należy podkreślić, że aby dane urządzenie uznać za sprzęt ułatwiający wykonywanie czynności życiowych, powinien on zostać uznany za taki przez lekarza specjalistę, a nie organ podatkowy. Urządzenie to powinno mieć dodatkowo cechy sprzętu o charakterze indywidualnym. Zaświadczenie wydane przez lekarza będzie stanowić podstawę do uznania zakupu telefonu komórkowego - za wydatek o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy.

Oznacza to, że do odpisu od dochodu może Pani zaliczyć wydatek na zakup telefonu z funkcją udźwiękowienia pod warunkiem posiadania zaświadczenia lekarza specjalisty potwierdzającego, iż w/w telefon jest w przypadku Pani urządzeniem ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych.

Na podstawie przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje Pana stanowisko za prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj