Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423–53/07/KUKM
z 23 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423–53/07/KUKM
Data
2007.03.23



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ciężar dowodu
dokumentowanie wydatków
dystrybucja (rozprowadzanie)
fakturowanie
koszty uzyskania przychodów
obrót
piwo
premia pieniężna
produkcja
sprzedaż
umowa
warunek
wystawienie faktury
zakup
zapłata
związek przyczynowo-skutkowy
związek przyczynowy
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy ustalone premie pieniężne w wysokości kilku procent od wartości zrealizowanych obrotów, fakturowane przez kontrahentów/dystrybutorów na podstawie umów handlowych i dystrybucyjnych na dostawę i sprzedaż piwa, oraz na podstawie porozumień handlowych, w przypadku zrealizowania w danym okresie określonego kwotowo obrotu, wypłacane po tym okresie, są kosztami uzyskania przychodów Spółki, produkującej i sprzedającej piwo? W jakiej formie udokumentować premie pieniężne - fakturą VAT, wystawioną przez dystrybutora?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z dnia 5 lutego 2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 9 lutego 2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 7 marca 2007 r. (z datą wpływu w dniu 9 marca 2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży piwa.

W związku z powyższym Wnioskodawca zawarł umowy handlowe i umowy dystrybucyjne, na podstawie których dokonuje dostawy i sprzedaży piwa na rzecz kontrahentów/dystrybutorów. Zgodnie z zawartymi umowami i porozumieniami handlowymi, kontrahenci/dystrybutorzy w przypadku zrealizowania w danym półroczu kalendarzowym lub roku kalendarzowym określonego kwotowo obrotu (tj. zakupu towarów Wnioskodawcy za określoną wartość i dokonania zapłaty za towary), otrzymują specjalne premie pieniężne w wysokości kilku procent od wartości zrealizowanych obrotów. Ww. premie będą wypłacane po danym okresie rozliczeniowym, tj. kwartale lub roku kalendarzowym.

W związku z powyższym stanem faktycznym w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych Spółka wnosi o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy ustalone w opisany sposób premie pieniężne, fakturowane przez kontrahentów/dystrybutorów, mogą być zaliczone przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych?

2. W jakiej formie winno następować udokumentowanie udzielonej premii pieniężnej z tytułu zrealizowanych obrotów?

Precyzując ww. pytanie Wnioskodawca zwraca się o odpowiedź, czy prawidłowe jest aby premia była dokumentowana fakturą VAT wystawioną przez danego dystrybutora/kontrahenta, w której jako usługa zastanie wykazana usługa intensyfikacji sprzedaży za okres od ...... do ..... zgodnie z umową z dnia ......... Zdaniem Wnioskodawcy, udokumentowanie udzielonej premii pieniężnej z tytułu zrealizowanych obrotów na rzecz dystrybutorów/kontrahentów, którzy dokonali w danym okresie rozliczeniowym zakupu towarów, winno nastąpić poprzez wystawienie przez danego dystrybutora/kontrahenta faktury VAT.

Premia przyznawana przez Wnioskodawcę stanowi nagrodę za określone efekty (osiągnięcie obrotu) współpracy handlowej pomiędzy Wnioskodawcą a kontrahentami/dystrybutorami i nie stanowi po stronie Wnioskodawcy jako wypłacającego premię czynności skutkujących powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu VAT.

Obowiązek podatkowy istnieje natomiast po stronie otrzymującego premię (dystrybutora/kontrahenta), a jego usługa (świadczenie) winna być udokumentowana wystawioną przez niego fakturą VAT.

W związku z powyższym Wnioskodawca, który jest odbiorcą ww. usługi świadczonej przez dystrybutora/kontrahenta, ma prawo ww. usługi zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe, informuje co następuje:

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika. Musi też istnieć bezpośredni lub chociażby potencjalny związek przyczynowy między wydatkiem a uzyskanym przychodem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że umowy zawierane przez Spółkę z kontrahentami/dystrybutorami dają możliwość przyznania premii pieniężnej, która uzależniona jest od wartości osiągniętego obrotu. Premie przyznawane są wyłącznie za spełnienie wcześniej określonych warunków, tj. za terminowe regulowanie płatności, za osiągnięcie pewnego określonego kwotowo obrotu oraz dla zachęcenia nabywcy do dalszych zakupów. Premia stanowi nagrodę o charakterze motywacyjnym. Ma ona na celu podnoszenie efektywności współpracy pomiędzy kontrahentami. Premia pieniężna stanowi jedną z form uatrakcyjnienia oferowanej sprzedaży, ale również ma na celu umocnienie więzi gospodarczych Podatnika z jego kontrahentami.

Premie pieniężne wypłacane kontrahentom stanowić mogą w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów. Pomiędzy wydatkiem poniesionym przez Podatnika z tytułu wypłaty premii pieniężnej kontrahentom a wielkością osiągniętego przychodu zachodzi bowiem związek przyczynowo-skutkowy. Wydatek ten jest ponoszony przez Spółkę w celu utrzymania na co najmniej dotychczasowym poziomie lub zwiększenia wielkości sprzedaży.

Należy uznać, że po spełnieniu warunków określonych w umowie w zakresie przyznania premii pieniężnej oraz po jej udzieleniu, wypłacający premię ma prawo na podstawie otrzymanej faktury VAT zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Warunkiem zaliczenia przyznanej premii pieniężnej do kosztów uzyskania przychodów jest jej udokumentowanie fakturą wystawioną przez otrzymującego tę premię, o ile taki sposób przyznawania premii został określony w umowie między stronami.

Ciężar co do prawidłowego udokumentowania wydatku, jak i wykazania związku pomiędzy poniesieniem wydatku a uzyskaniem przychodu spoczywa na Podatniku. Podatnik musi wykazać, że poniósł celowy i racjonalny koszt z punktu widzenia jego wiedzy o związku przyczynowo-skutkowym, zachodzącym pomiędzy poniesionym kosztem a zasadnie oczekiwanym przychodem.

Udokumentowaniem premii pieniężnej powinna być w szczególności zawarta pomiędzy stronami umowa określająca jednoznacznie zasady przyznawania premii pieniężnych, sposób ich liczenia i dokumentowania. Ponadto w przypadku przyznawania premii pieniężnych za osiągnięcie określonego kwotowo obrotu każda sprzedaż dokumentowana powinna być fakturą według rzeczywistych, stałych cen sprzedaży, a wypłacenie premii pieniężnej nie powinno wiązać się z obniżeniem ceny sprzedaży.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika istnieją podstawy do uznania wypłaty kwot premii pieniężnych dokonywanych przez Spółkę za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak w sentencji.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie ustawy o podatku od towarów i usług udzielona zostanie odrębnym postanowieniem.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się do przedstawionego przez Podatnika we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj