Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-760/12/MW
z 24 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-760/12/MW
Data
2012.08.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
najem
pokoje na wynajem
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy w świetle art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia dochodów uzyskanych z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu, a gospodarstwo rolne stanowią obszary użytków rolnych położone w dwóch gminach wiejskich?



Wniosek ORD-IN 891 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 30 maja 2012 r.), uzupełnionym w dniach 29 i 31 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych.

W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z dnia 20 lipca 2012 r. Znak: IBPB II/2/415-760/12/MW wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniach 29 i 31 lipca 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem gospodarstwa rolnego na terenie wsi K. o łącznej powierzchni 0,9242 ha oraz użytkuje rolniczo użytki rolne stanowiące własność żony na terenie wsi L. tj. grunt o powierzchni 0,0800 ha. Gminy te nie sąsiadują ze sobą. Łączna ilość użytków rolnych podatnika wynosi 1,0042 ha. Dodatkowo wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości rolnych i leśnych objętych podatkiem rolnym. Wnioskodawca mieszka we wsi K., gdzie zlokalizowany jest budynek mieszkalny i zabudowania gospodarcze.

Wnioskodawca będąc w posiadaniu użytków rolnych o powierzchni powyżej 1 ha planuje wynajmować do 5 pokoi we wsi K. w budynku mieszkalnym. Budynek, w którym planowany jest wynajem pokoi wchodzi w skład gospodarstwa rolnego. Wnioskodawca jest również objęty ubezpieczeniem społecznym w KRUS z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia dochodów uzyskanych z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu, a gospodarstwo rolne stanowią obszary użytków rolnych położone w dwóch gminach wiejskich...

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnieniu od podatku podlegają dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych gospodarstwo rolne jest to gospodarstwo w rozumieniu ustawy o podatku rolnym (art. 2), tj. obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha. Podatnik jest zarówno właścicielem, użytkownikiem jak i współwłaścicielem nieruchomości rolnych, ale na obszarach dwóch gmin. Ustawa o podatku rolnym nie wymaga aby grunty stanowiące gospodarstwo rolne znajdowały się w sąsiadujących ze sobą gminach. Powyższe oznacza, że gospodarstwo rolne może składać się z wielu działek rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha.

Również przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymagają do zastosowania zwolnienia, aby podatnik był wyłącznym właścicielem terenów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Tym samym dopuszczalne jest zastosowanie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku, gdy podatnik będący rolnikiem będzie prowadził wynajem do 5 pokoi w budynku mieszkalnym znajdującym się na terenie gminy wiejskiej, w której leży większa część jego nieruchomości rolnych, a pozostałe w innej gminie. Dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych zastosowanie ma definicja gospodarstwa rolnego, która nie wymaga aby 1 ha użytków rolnych znajdował się na obszarze jednej gminy lub sąsiednich. Znaczenie ma wyłącznie przeznaczenie gruntów jako użytków rolnych i prowadzenie na nich działalności rolniczej w ramach gospodarstwa rolnego. W opisanym zdarzeniu przyszłym w oparciu o ww. akty prawne wnioskodawca uważa, że może korzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 43 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Zwolnienie określone w tym przepisie uzależnione jest więc od spełnienia łącznie kilku warunków, a mianowicie:

  • najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,
  • budynki, w których pokoje przeznaczone są na wynajem, położone są na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym,
  • przedmiotem usług jest najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku,
  • liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Ponadto ww. przepis stanowi, że jeżeli spełnione są powyższe warunki, również dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, którym wynajęto pokoje, nie podlegają opodatkowaniu.

Jednym z warunków skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest to, ażeby budynki, w których pokoje przeznaczone są na wynajem, położone były na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym.

W myśl art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 136 poz. 969 z późn. zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie wnioskodawca jest właścicielem lub posiadaczem gruntów rolnych o powierzchni powyżej 1 ha tworzących gospodarstwo rolne, to spełnione zostaną wszystkie przesłanki do zastosowania zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji uzyskiwane przez wnioskodawcę dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w liczbie nie większej niż 5, w budynku mieszkalnym położonym na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób zwolnione będą z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Bez znaczenia dla zastosowania ww. zwolnienia pozostaje fakt, iż grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego położone są w dwóch różnych, niesąsiadujących ze sobą gminach wiejskich albowiem warunku takiego nie wprowadza ani definicja gospodarstwa rolnego zawarta w art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, ani art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj