Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-807/12-2/JG
z 27 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 06.09.2012 r. (data wpływu 10.09.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie pracownika z tytułu udziału w turniejach zewnętrznych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 10.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie pracownika z tytułu udziału w turniejach zewnętrznych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:


Pracownicy Sp. z o.o. (dalej „Spółka”) biorą udział w różnego rodzaju turniejach sportowych. Turnieje te mają charakter turniejów zewnętrznych tzn. uczestnikami turniejów są nie tylko pracownicy Spółki, ale również pracownicy innych firm. Przykładowo mogą być organizowane turnieje sportowe pracowników sieci sklepów sprzedających produkty budowlane, turnieje sportowe marketów działających w danym mieście, itp. Do wzięcia udziału w turnieju Spółka deleguje pracowników, którzy mają osiągnięcia sportowe w danej dziedzinie (np. dobrze grają w piłkę nożną, siatkówkę, itp.).

Spółka decyduje się na oddelegowanie swoich pracowników do udziału w turnieju, gdyż zależy jej przede wszystkim na reklamie. Pracownicy Spółki uczestniczący w turnieju zewnętrznym biorą udział w rozgrywkach sportowych jako drużyna „C.”. W ten sposób promują markę C. wśród innych uczestników turnieju, widzów, itp. Nazwa C. jest też wskazywana na stroju uczestników turnieju (na strojach umieszczana jest nazwa lub logo C.). Niejednokrotnie informacje i zdjęcia z turnieju ukazują się w lokalnej prasie. Dzięki temu Spółka przekazuje czytelnikom informacje o posiadanych na terenie danego miasta, czy województwa placówkach handlowych. Niezwykle istotne jest też to, że Spółka - dzięki oddelegowaniu swoich pracowników do uczestnictwa w turnieju — ma możliwość promowania się jako potencjalny pracodawca (wysłanie własnej drużyny do udziału w turnieju przekłada się bowiem na pozytywny wizerunek Spółki jako pracodawcy).

Pracownicy Spółki na udział w turnieju wyrażają zgodę (udział jest dobrowolny). Spółka nie płaci pracownikom dodatkowego wynagrodzenia za uczestniczenie w turnieju. Spółka pokrywa jednak koszty uczestnictwa pracowników w turnieju. Na koszty te składają się między innymi wydatki na dojazd pracowników na turniej, nocleg, wydatki na zakup strojów sportowych, zapewnienie pracownikom wyżywienia, ubezpieczenia, wydatki na wynajęcie sali sportowej lub boiska, etc.

Ze względu na reprezentacyjny charakter turniejów zewnętrznych lista uczestników (pracowników) jest Spółce znana.

Turnieje mogą odbywać się zarówno w dniach wolnych od pracy (wówczas pracownik reprezentuje Spółkę w dniu, w którym nie ma obowiązku świadczenia pracy), jak również w dniach, w których pracownik świadczy pracę (wówczas pracownik jest oddelegowany do wykonania zadania w postaci reprezentacji Spółki w czasie turnieju).

Spółka pragnie wyjaśnić, że w dniu 25 listopada 2009 r. złożyła wniosek o interpretację podatkową dotyczący skutków podatkowych, jakie powstaną u pracowników, którzy wzięli udział w imprezie. Spółka pytała organ podatkowy, „Czy wzięcie udziału w imprezie integracyjnej zorganizowanej przez pracodawcę prowadzi do powstania u pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji czy Spółka powinna zwiększać przychody pracowników z tytułu umowy o pracę w związku z tym, że wzięli oni udział w imprezie integracyjnej?”. Spółka prosiła też o wyjaśnienie zasad ustalenia tego przychodu. W wyniku złożonego przez Spółkę wniosku organ podatkowy wydał w dniu 15 lutego 2010 r. interpretację indywidualną znak IPPB2/415-724/09-2/MG. Interpretacja ta została przez Spółkę zaskarżona. Obecnie sprawa czeka na rozstrzygnięcie przez NSA (sygn. akt sprawy przed NSA II FSK 1428/l1).


Wskazany wniosek nie dotyczył jednak turniejów zewnętrznych.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


Czy wzięcie udziału w turnieju skutkuje powstaniem u pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu? Innymi słowy, czy wartość poniesionych przez Spółkę wydatków związanych z uczestnictwem jej pracowników w turniejach zewnętrznych powinna być doliczana do przychodów pracowników z tytułu umowy o pracę?


Zdaniem Wnioskodawcy udział pracownika w turnieju jest podatkowo neutralny. Tym samym wzięcie udziału w turnieju nie prowadzi do powstania po stronie pracownika żadnego przychodu, w szczególności przychodu z umowy o pracę. Wartość poniesionych przez Spółkę wydatków związanych z uczestnictwem jej pracowników w turniejach zewnętrznych nie powinna być doliczana do przychodów pracowników z tytułu umowy o pracę.

W przypadku turnieju zewnętrznego, o którym mowa w niniejszym wniosku, gdzie pracownicy występują w imieniu i na rzecz pracodawcy (Spółki) nie sposób zdaniem Spółki mówić o powstawaniu przychodu do opodatkowania u pracowników. Jak była o tym mowa, pracownicy Spółki biorą udział w turniejach po to, aby w jak najlepszym świetle zaprezentować swojego pracodawcę (Spółkę) wpływając na jego reklamę i wizerunek. W związku z tym, z tytułu udziału pracowników w turnieju korzyści czerpie przede wszystkim pracodawca (Spółka). Ponieważ wydatki związane z uczestnictwem pracowników w turniejach zewnętrznych są ponoszone głównie w interesie Spółki, nie powinno się ich doliczać do przychodów - pracowników z tytułu umowy o pracę. Nie sposób uznać, że pracownicy uczestniczący w turnieju otrzymują nieodpłatne świadczenie. Podkreślić bowiem należy, że w uzasadnieniu uchwały z dnia 18 listopada 2002 r., FPS 9/02, NSA wyraźnie wskazał, że zakres pojęcia „nieodpłatnego świadczenia” obejmuje „zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy”. W tym wypadku pracownik nie uzyskuje „korzyści kosztem innego podmiotu”, gdyż — jak wykazano wcześniej — korzyści z tytułu uczestnictwa pracownika w turnieju uzyskuje przede wszystkim Spółka.

Stanowisko Spółki znajduje odzwierciedlenie zarówno w interpretacjach podatkowych, jak i orzecznictwie sądowo- administracyjnym.


Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 25 października 2011 r., znak IPTPB2/415-487/11 - 2/ASZ, stwierdził:


„Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zamierza sfinansować uczestnictwo zespołu pracowników w tegorocznej ogólnopolskiej spartakiadzie pracowników. Udział w zawodach weźmie wyznaczona grupa pracowników (reprezentacja Spółki, wytypowana drogą eliminacji wewnątrzzakładowych. Spartakiada ma charakter typowo sportowy. Uczestnicy będą rywalizować między sobą w różnego rodzaju dyscyplinach sportowych (najlepsi pracownicy danej dziedzinie). Zawodnicy wystąpią w strojach z logo firmy.

Koszty spartakiady obejmujące zakwaterowanie, wyżywienie uczestników, opiekę medyczną, korzystanie z obiektów sportowych, określone są w kwocie wpisowego na jednego uczestnika spartakiady. Faktura organizatora tych zawodów będzie wystawiona na Spółkę. Z tego tytułu, do organizatora spartakiady wniesiona zostanie opłata zbiorcza, wyliczona w oparciu o liczbę zgłoszonych przez Spółkę osób na spartakiadę. Ponadto, Spółka poniesie dodatkowo koszty wynajmu autokaru na dowóz pracowników na spartakiadę i powrót z niej oraz koszty ubezpieczenia tych pracowników [...]

W sytuacji przedstawionej wyżej, pracownicy uczestnicząc w zawodach sportowych branżowych wystąpią w imieniu i na rzecz swojego pracodawcy. Przez uczestnictwo w zawodach branżowych utrwalą, wypromują wizerunek firmy, co w konsekwencji może spowodować zwiększenie przychodów firmy. Trudno w takiej sytuacji przyjąć, iż wysyłając drużynę sportową składającą się z pracowników i ponosząc koszt; jej udziału w imprezie sportowej branżowej działanie pracodawcy (ponoszenie kosztów tej imprezy) nakierowane będzie na rzecz pracowników. W takiej sytuacji mamy do czynienia wręcz z sytuacją odwrotną, a mianowicie, to pracownicy oddelegowani, najlepsi w danej dziedzinie sportowej, podejmą działania na rzecz pracodawcy, promując w ten sposób jego wizerunek na rynku handlowym. W takiej sytuacji nie sposób przyjąć, iż działania pracodawcy zostaną poczynione jako nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż wydatki poniesione na rzecz pracowników reprezentujących Wnioskodawcę w zawodach sportowych nie będą stanowić dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek płatnika z przedmiotowego tytułu.”

Do analogicznych wniosków doszedł również WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 18 marca 2010r., sygn. I SA/Wr 1456/09, postanawiając:


Wnioskodawca podał, iż w przypadku zawodów branżowych, oddelegowane są osoby najlepsze w danej dyscyplinie do reprezentowania spółki. Działania te zmierzają do utrwalenia oznaczenia firmy w pamięci aktualnych oraz przyszłych nabywców potencjalnych klientów spółki, zachęcając ich do nawiązania i kontynuowania ze spółką współpracy handlowej co ma doprowadzić do zwiększenia przychodów spółki.

Przy tak przedstawionym stanie faktycznym należy odpowiedzieć na pytanie czy w tej sytuacji mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem na rzecz pracownika spółki z naruszeniem art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Sądu odpowiedź na tak postawione pytanie winna być negatywna. W sytuacji przedstawionej wyżej pracownicy spółki uczestnicząc w zawodach sportowych branżowych występują w imieniu i na rzecz swojego pracodawcy. Przez uczestnictwo w zawodach branżowych utrwalają, promują wizerunek firmy, a w konsekwencji nie można wykluczyć iż poprzez takie działanie marketingowo — reklamowe spółki może dojść do zwiększenia przychodów spółki. Trudno w takiej sytuacji przyjąć, iż wysyłając drużynę sportową, składającą się z pracowników spółki i ponosząc koszty jej udziału w imprezie sportowej branżowej działanie spółki (ponoszenie kosztów tej imprezy) nakierowane jest działaniem na rzecz pracowników. Zdaniem Sądu w takiej sytuacji mamy do czynienia wręcz z sytuacją odwrotną a mianowicie, to pracownicy spółki (ci przez nią oddelegowani, najlepsi w danej dziedzinie sportowej) podejmują działania na rzecz spółki promując w ten sposób jej wizerunek na rynku handlowym. W takiej sytuacji nie sposób przyjąć, iż działania pracodawcy zostały poczynione jako nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika.”


Także WSA w Krakowie w wyroku z dnia 27 czerwca 2012 r., sygn. I SA/Kr 47 l/12 uznał:


„W sprawie poddanej osądowi, wnioskodawca podał, iż w przypadku zawodów branżowych, oddelegowane są osoby najlepsze w danej dyscyplinie do reprezentowania spółki. Działania te zmierzają do utrwalenia oznaczenia firmy w pamięci aktualnych oraz przyszłych nabywców (potencjalnych klientów spółki,), zachęcając ich do nawiązania i kontynuowania ze spółką współpracy handlowej co ma doprowadzić cło zwiększenia przychodów spółki.

Przy tak przedstawionym stanie faktycznym należy odpowiedzieć na pytanie czy w tej sytuacji mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem na rzecz pracownika spółki z naruszeniem art. 12 u.p.d.o.f. Zdaniem Sądu odpowiedź na tak postawione pytanie winna być negatywna.

Wartość poniesionych przez Spółkę wydatków związanych z uczestnictwem zespołu jej pracowników w branżowym turnieju piłki nożnej, występujących podczas meczów w strojach z logo firmy, w imieniu i na rzecz pracodawcy, nie stanowi dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, pracownicy reprezentując Spółkę w branżowym turnieju piłki nożnej, podejmują działania kreujące, utrwalające i promujące wizerunek Spółki wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w tożsamym zakresie lub dziedzinie. Pracownicy spółki uczestnicząc w zawodach sportowych branżowych występują w imieniu i na rzecz swojego pracodawcy a w konsekwencji nie można wykluczyć, iż poprzez takie działanie marketingowo — reklamowe spółki może dojść do zwiększenia przychodów spółki [...].

Trudno w takiej sytuacji przyjąć, iż wysyłając drużynę sportową, składającą się z pracowników spółki i panosząc koszty jej udziału w imprezie sportowej branżowej działanie spółki (ponoszenie kosztów tej imprezy) nakierowane jest działaniem na rzecz pracowników. Zdaniem Sądu w takiej sytuacji mamy do czynienia wręcz z sytuacją odwrotną a mianowicie, to pracownicy spółki (ci przez nią oddelegowani, najlepsi w danej dziedzinie sportowej) podejmują działania na rzecz spółki promując w ten sposób jej wizerunek na rynku handlowym. W takiej sytuacji nie sposób przyjąć, iż działania pracodawcy zostały poczynione jako nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika.”


W związku z powyższym Spółka uważa, że udział pracownika w turnieju jest dla niego podatkowo neutralny.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ww. ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przychodami z szeroko rozumianego stosunku pracy są więc wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń pieniężnych w naturze, bądź ich ekwiwalenty - bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Z powyższego wynika, iż przychodem ze stosunku pracy nie jest jedynie wynagrodzenie za pracę, ale także inne przysporzenia majątkowe, takie jak nieodpłatne świadczenia, czy też świadczenia częściowo odpłatne. Do nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych na rzecz pracownika związanych ze stosunkiem pracy zalicza się między innymi różnego rodzaju wyjazdy o charakterze imprez sportowych.

Jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatnego nie jest rzecz lub usługa wchodząca w zakres działalności pracodawcy, wartość pieniężną tego rodzaju świadczenia ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b ustawy. Stąd też, w sytuacji usług zakupionych przez pracodawcę, wartość pieniężną tych świadczeń ustala się według cen zakupu.

W myśl przepisu art. 11 ust. 2a cyt. ustawy, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu,
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
  4. w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Stosownie do art. 31 ww. ustawy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów m. in. przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy.

Dla celów podatkowych przyjmuje się, że nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności podmiotów, których skutkiem jest przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.


Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

Do nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych zaliczyć należy zatem również różnego rodzaju spotkania o charakterze imprez integracyjnych lub sportowych, a w zasadzie ich wartość.


Jak wynika z opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego pracownicy Wnioskodawcy biorą udział w różnego rodzaju turniejach sportowych. Spółka decyduje się na oddelegowanie swoich pracowników do udziału w turnieju, gdyż zależy jej przede wszystkim na reklamie. Pracownicy Spółki uczestniczący w turnieju zewnętrznym biorą udział w rozgrywkach sportowych jako drużyna „C.”. W ten sposób promują markę C. wśród innych uczestników turnieju, widzów, itp. Nazwa C. jest też wskazywana na stroju uczestników turnieju (na strojach umieszczana jest nazwa lub logo C.).


Pracownicy Spółki na udział w turnieju wyrażają zgodę (udział jest dobrowolny). Spółka nie płaci pracownikom dodatkowego wynagrodzenia za uczestniczenie w turnieju. Spółka pokrywa jednak koszty uczestnictwa pracowników w turnieju. Na koszty te składają się między innymi wydatki na:

  • dojazd pracowników na turniej,
  • nocleg,
  • zakup strojów sportowych,
  • zapewnienie pracownikom wyżywienia,
  • ubezpieczenia,
  • wynajęcie sali sportowej lub boiska, etc.

W sytuacji przedstawionej wyżej, pracownicy uczestnicząc w turniejach zewnętrznych występują w imieniu i na rzecz swojego pracodawcy. Przez uczestnictwo w tych turniejach utrwalają, promują wizerunek firmy, a w konsekwencji nie można wykluczyć, iż poprzez takie działanie marketingowo-reklamowe może dojść do zwiększenia przychodów firmy. Trudno w takiej sytuacji przyjąć, iż wysyłając drużynę sportową składającą się z pracowników i ponosząc koszty jej udziału w imprezie sportowej branżowej działanie pracodawcy (ponoszenie kosztów tej imprezy) nakierowane jest na rzecz pracowników. W takiej sytuacji mamy do czynienia wręcz z sytuacją odwrotną, a mianowicie, to pracownicy oddelegowani, najlepsi w danej dziedzinie sportowej, podejmują działania na rzecz pracodawcy, promując w ten sposób jego wizerunek na rynku handlowym. W takiej sytuacji nie sposób przyjąć, iż działania pracodawcy zostały poczynione jako nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika.

Reasumując, należy stwierdzić, że wydatki poniesione na rzecz pracowników reprezentujących

Wnioskodawcę w turniejach zewnętrznych nie stanowią dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę wyroków WSA i NSA oraz interpretacji organu podatkowego - wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatnika osadzonych w określonym stanie faktycznym i w tej sprawie rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast Organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami tak sądów jak innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj