Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1058/12/AD
z 18 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2012 r. (data wpływu 27 września 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 grudnia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 27 września 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą o charakterze handlowo-usługowym. Aktualna sytuacja na rynku gospodarczym zmusiła Panią do zamknięcia sklepu a także uniemożliwia prowadzenie działalności w zakresie usługowym. W związku z powyższym zdecydowała się Pani na podniesienie kwalifikacji poprzez ukończenie 5-letnich jednolitych studiów magisterskich z psychologii. Od momentu zamknięcia sklepu z asortymentem sportowo-turystycznym działalność Pani w głównej mierze polega na współpracy z innymi podmiotami. Współpraca głównie oparta jest na świadczeniu usług doradczych w zakresie public-relations, ale także w sferze doradczej w obszarze doboru i zakupu sprzętu sportowo-turystycznego. W znacznej mierze wykonuje Pani również usługi typowo administracyjne i biurowe, tj. prowadzenie biura i spraw związanych z tym zakresem (obsługa urządzeń biurowych oraz używanie wszelkich programów graficznych do sporządzania analiz, wykresów, ekspertyz na rzecz innych podmiotów). Aktualnie świadczy Pani usługi doradcze, jednak nie ma specjalistycznego wykształcenia w tym zakresie. Wskazuje Pani, iż dzięki podjętym studiom będzie mogła nie tylko świadczyć usługi większej grupie osób ale przede wszystkim robić to zgodnie z wiedzą, wykształceniem, etyką i sumieniem. Tym samym Pani przychody znacznie wzrosną, co z kolei spowoduje utrzymanie działalności gospodarczej, a nie jej likwidację. Może nawet pozwoli Pani rozwinąć działalność poprzez stworzenie dodatkowych miejsc pracy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy koszty związane z podjętymi studiami (czesne, materiały dydaktyczne, dojazdy) mogą zostać odliczone?

Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawczyni wskazuje, iż koszty związane z rozszerzeniem pakietu usług w ramach już prowadzonej działalności gospodarczej są duże zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej, kiedy przychody prawie nie są osiągane. Stąd uważa Pani, iż możliwość odpisania tych kosztów umożliwi jej prowadzenie dalej działalności, a nie jej likwidację. Po rozszerzeniu pakietu usług z całą pewnością będzie mogła osiągać znacznie większe przychody bowiem posiadała będzie specjalistyczne wykształcenie w zakresie świadczenia usług, co umożliwi Pani pozyskanie większej liczby klientów oraz dalsze prowadzenie działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:


  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.



Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, których dotyczy rozpatrywany wniosek, nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do obciążenia ich wartością kosztów uzyskania przychodów. Jak już wskazano dla uzyskania takiego uprawnienia konieczne jest by wydatek mógł przyczynić się do osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz by był prawidłowo udokumentowany. Aby wydatki na podnoszenie kwalifikacji w postaci sfinansowania studiów podatnika mogły stanowić koszt uzyskania przychodu – muszą mieć ścisły związek z zakresem wykonywanych przez podatnika usług oraz charakterem jego działalności.

We wniosku wskazano, że ponoszone przez Panią wydatki dotyczą sfinansowania studiów, które podjęła Pani na kierunku psychologia. Obecnie prowadzi Pani działalność w zakresie usług doradczych w obszarze doboru i zakupu sprzętu sportowo-turystycznego. W znacznej mierze wykonuje Pani również usługi typowo administracyjne i biurowe, tj. prowadzenie biura i spraw związanych z tym zakresem (obsługa urządzeń biurowych oraz używanie wszelkich programów graficznych do sporządzania analiz, wykresów, ekspertyz na rzecz innych podmiotów). W przyszłości zamierza Pani rozszerzyć zakres wykonywanych usług.

Po dokonaniu analizy złożonego wniosku stwierdzić należy, iż na gruncie przedmiotowej sprawy, uznanie za koszt uzyskania przychodów wydatków związanych z podjętymi studiami w zakresie psychologii (czesne, materiały dydaktyczne, dojazdy) niezgodne byłoby z przepisem art. 22 ust. 1 ww. ustawy. Celem jaki był związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków było niewątpliwie zdobycie wiedzy i umiejętności, jednakże mając na uwadze rodzaj wykonywanych usług uznać należy, iż wydatki te nie są poniesione w celu uzyskania przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu. Są to wydatki o charakterze osobistym, związane z podnoszeniem poziomu wiedzy, nie mającym jednak związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie można więc podzielić Pani stanowiska, iż poniesienie ww. wydatków wiąże się z rzeczywistym zdarzeniem gospodarczym, mającym wpływ na wysokość osiągniętego lub potencjalnego przychodu z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej.

W tych okolicznościach również planowane przez Panią w przyszłości rozszerzenie usług, nie powoduje, iż wydatki, o których mowa mają związek z przychodem, czy też zabezpieczeniem lub zachowaniem źródła przychodu w okresie finansowania nauki.

Mając zatem na uwadze zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku oraz przytoczone przepisy prawa, wydatki związane z podjęciem studiów o kierunku psychologia (czesne, materiały dydaktyczne, dojazdy) należy ocenić jako nie spełniające kryterium celowości, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji nie mogą one stanowić kosztów uzyskania przychodów.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj