Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-534/12-4/AF
z 11 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-534/12-4/AF
Data
2012.12.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
nabycie nieruchomości
podatek od czynności cywilnoprawnych


Istota interpretacji
należy stwierdzić, iż skoro przedstawiona we wniosku transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.10.2012 r. (data wpływu 12.10.2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22.10.2012 r. (data wpływu 24.102012 r.) oraz pismem z dnia 30.10.2012 r. (data wpływu 02.11.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących nabycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.10.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących nabycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

R. z siedzibą we Frankfurcie nad Menem (dalej: „Nabywca” lub „Wnioskodawca”) posiada oddział w Polsce, pod nazwą Rp. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce, oraz jest zarejestrowany w Polsce dla celów podatku VAT jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca zamierza nabyć od T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S. Spółka komandytowa (dalej: „Zbywca”) nieruchomość położoną w W.

Zbywca powstał w wyniku przekształcenia spółki S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie zostało wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS w dniu 1 października 2012 r. W świetle art. 553 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, Zbywcy przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Zbywca jest podatnikiem VAT czynnym. Przedmiot działalności wpisany do aktu założycielskiego spółki Zbywcy oraz rejestru przedsiębiorców KRS obejmuje potencjalnie m.in. roboty budowlane związane z wznoszeniem budynków, roboty budowlane specjalistyczne, pozostałe pośrednictwo pieniężne. W praktyce, obecnie Zbywca prowadzi działalność polegającą na prowadzeniu prac wykończeniowych oraz wynajmie powierzchni biurowych.

W dniu 31 grudnia 2010 r. Zbywca nabył w drodze aportu przedsiębiorstwo od swojego jedynego wspólnika, spółki C. Sp. z o.o. (dalej: „Wspólnik Zbywcy”), będącej czynnym podatnikiem VAT. Wspólnikowi Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, związanego ze składnikami majątku przedsiębiorstwa. W skład nabytego przedsiębiorstwa wchodziły, między innymi, prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z prowadzoną na nim inwestycją zmierzającą do wybudowania budynku biurowo - usługowego „G.” w Warszawie wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w skład której wchodzą budowle (w tym studnia) (dalej: „Budynek G.”). W chwili nabycia przedsiębiorstwa przez Zbywcę na gruncie prowadzona była inwestycja zmierzająca do wybudowania Budynku G., tj. wykonywane były prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy Budynku G.. Nabycie przedsiębiorstwa nastąpiło poprzez wniesienie go na podwyższony kapitał zakładowy Zbywcy. W ramach aportu, Zbywca - w drodze cesji - stał się stroną szeregu umów, dzięki którym inwestycja była i jest realizowana. Zbywca przejął również część środków na rachunkach bankowych Wspólnika Zbywcy, wszystkie należności związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa oraz inne składniki majątkowe wchodzące w skład przedsiębiorstwa Wspólnika Zbywcy oraz prawo do żądania rejestracji słownego znaku towarowego „G.”. Zbywca przejął także zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa Wspólnika Zbywcy, w tym większą część zobowiązań z tytułu pożyczki służącej finansowaniu ww. inwestycji.

Podstawową działalnością Zbywcy po objęciu ww. przedsiębiorstwa wskutek aportu jest kontynuowanie procesu inwestycyjnego polegającego na kontynuowaniu inwestycji, tj. wybudowanie na objętym gruncie (będącym w wieczystym użytkowaniu) Budynku G. oraz przeprowadzenie w nim prac wykończeniowych (w chwili złożenia niniejszego wniosku część prac wykończeniowych nadal trwa). Ponieważ Budynek G. był budowany z zamiarem wykorzystywania go do wykonywania działalności opodatkowanej podatkiem VAT, Zbywca był uprawniony i dokonał odliczenia całego podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług (towarów) związanych z wybudowaniem Budynku G. oraz przeprowadzeniem prac wykończeniowych w Budynku G..

Prace budowlane dotyczące Budynku G. zostały zakończone w dniu 10 września 2012 r. Zgodnie z wpisem do dziennika budowy, inspektorzy nadzoru inwestorskiego potwierdzili gotowość Budynku G. do odbioru końcowego. W związku ze zgłoszeniem Budynku G. do użytkowania, w dniu 10 września 2012 r. została przeprowadzona kontrola Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz w dniach 11-12 września 2012 r. - Komendanta Miejskiej Straży Pożarnej. Obydwie kontrole zakończyły się wydaniem pozytywnej opinii dotyczącej możliwości użytkowania budynku. W dniu 28 września 2012 r. Zbywca wystąpił z wnioskiem do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wydanie pozwolenia na użytkowanie. W dniu 11 października 2012 r. Zbywca otrzymał wydaną przez Powiatowego Inspektowa Nadzoru Budowlanego decyzję z dnia 10 października 2012 r., , w której Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego udzielił Zbywcy pozwolenia na użytkowanie Budynku G. (tj. budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym, infrastrukturą i wjazdami). Decyzja nr IOT/223/U/2012 jest ostateczna.

W ramach prowadzonej działalności Zbywca zawarł pierwszą umowę najmu części powierzchni w Budynku G. w dniu 20 grudnia 2011 r. W dniu 24 lipca 2012 r. Zbywca po raz pierwszy przekazał część powierzchni w Budynku G. najemcy, w wykonaniu umowy najmu, w celu wykonania przez niego prac wykończeniowych. Jednakże, stosownie do postanowień umów najmu, najemcy rozpoczną korzystanie z wynajętych powierzchni Budynku G. zgodnie z jego przeznaczeniem, w wykonaniu umów najmu, sukcesywnie, począwszy od dnia 1 grudnia 2012 r. (tj. pierwszy najemca - w dniu 1 grudnia 2012 r., a kolejni - w późniejszych datach). Zgodnie z umowami, dzień ten stanowi dzień rozpoczęcia wykonywania umowy najmu.

Na dzień złożenia niniejszego wniosku trwają prace wykończeniowe dotyczące Budynku G., w tym części wspólnych wynajmowanych powierzchni, których wykończenie leży w gestii Zbywcy.

Zgodnie z otrzymanymi przez Zbywcę interpretacjami prawa podatkowego z dnia 8 lipca 2010 r. (sygn. IPPB3/423-301/10-5/MS oraz sygn. IPPB3/423-301/10-9/MS), Wspólnik Zbywcy nie rozpoznał przedmiotowego Budynku G. jako środka trwałego. Zbywca prowadził prace budowlane i wykończeniowe Budynku G.

Z uwagi na konstrukcję Budynku G. (składa się on de facto z dwóch części: A i B, które mogłyby stanowić odrębne budynki wraz z infrastrukturą towarzyszącą w skład której wchodzą budowle), w wyniku podziału prawa wieczystego użytkowania gruntu możliwym stałoby się wydzielenie z Budynku G. dwóch odrębnych budynków wraz z towarzyszącą każdemu z nich infrastrukturą (w tym, budowlami) (dalej: „Budynek A” i „Budynek B”, łącznie zwane: „Budynkami”).

W dniu 5 stycznia 2012 r. Zbywca złożył w Urzędzie Dzielnicy X W. wniosek o podział nieruchomości (będącej przedmiotem użytkowania wieczystego) na której posadowiony jest Budynek G.. Postanowieniem z dnia 11 stycznia 2012 r. Prezydent m.st. Warszawy zawiesił przedmiotowe postępowanie na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. W dniu 11 lipca 2012 r. postępowanie to zostało wznowione z urzędu. Obecnie organ zbiera opinie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, przez co postępowanie w sprawie podziału przedmiotowej nieruchomości nie zostało (do dnia złożenia niniejszego wniosku) zakończone. Zbywca zakłada, że uzyska pozytywną decyzję, w wyniku której Budynek G. (oraz grunt będący w użytkowaniu wieczystym Zbywcy) zostanie podzielony na dwie części, w ten sposób, że powstaną dwa odrębne budynki - Budynek A oraz Budynek B. Zbywca przewiduje, że ww. decyzja zostanie wydana po otrzymaniu od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego pozwolenia na użytkowanie Budynku G.

Nabywca planuje nabycie Budynków (tj. Budynku A oraz Budynku B) od Zbywcy. Nie można wykluczyć, że analizowana decyzja o podziale nie zostanie uzyskana przed planowaną transakcją pomiędzy Zbywcą i Nabywcą i, w rezultacie, Nabywca nabędzie Budynek G. jako jedną nieruchomość. Niezależnie od tego, czy na moment przedmiotowej transakcji dojdzie do podziału prawnego nieruchomości (tj. czy przedmiotem transakcji będą Budynki - jako dwie nieruchomości, czy też Budynek G. jako jedna nieruchomość) zostaną one nabyte przez jednego nabywcę, jakim będzie Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem podatku VAT.

Nabywca rozważa nabycie jedynie praw(a) użytkowania wieczystego gruntu z prawem własności wszelkich naniesień budowlanych, w tym Budynków (Budynku G.), oraz prawem do nazwy „G.”. Z mocy prawa, w wyniku planowanej transakcji na Nabywcę przejdą umowy najmu powierzchni biurowej, usługowej i handlowej w poszczególnych Budynkach (Budynku G.) (zob. art. 678 § 1 Kodeksu Cywilnego (dalej: „KC”); w związku z przejściem umów najmu na Nabywcę, Nabywca wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki Zbywcy z tytułu umów najmu, między innymi będzie on zobowiązany do zwrotu depozytów otrzymanych przez Zbywcę od najemców, ponadto na Nabywcę przejdą także ustanowione przez najemców gwarancje bankowe zabezpieczające umowy najmu. Nabywca nabędzie także uprawnienia z tytułu gwarancji na podstawie umów budowlanych z wykonawcami i podwykonawcami Budynków (Budynku G.). Ponadto na Nabywcę przejdą inne prawa nierozerwalnie związane z Budynkami (Budynkiem G.), takie jak np. prawo do projektu architektonicznego Budynku G.. Zasadniczo, Zbywca nie zamierza w związku z planowaną transakcją sprzedaży Budynków (Budynku G.) dokonywać na Nabywcę cesji praw i obowiązków wynikających z jakichkolwiek umów, których stroną jest Zbywca. Jednakże, mogą wystąpić sytuacje, w których konieczne będzie dokonanie cesji takich umów ze Zbywcy na Nabywcę (np. jeśli poszczególni wykonawcy robót budowlanych w Budynkach (Budynku G.) nie wywiążą się z uzgodnionych terminów wykonania robót i nie ukończą wszystkich robót przed dokonaniem planowanej sprzedaży Budynków (Budynku G.). Należy podkreślić, iż jeśli sytuacje takie wystąpią, będą miały wyjątkowy charakter i będą wynikać z niewywiązania się z przyjętych zobowiązań przez kontrahentów Zbywcy lub takich wymogów/praktyki dostawców mediów. Zbywca przewiduje, że większość prac aranżacyjnych zostanie wykonana po sprzedaży Budynków (Budynku G.).

Planowana transakcja nabycia przez Nabywcę prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim Budynkami (Budynkiem G.) powinna nastąpić przed dniem 30 czerwca 2013 r. W szczególności przedmiotowa transakcja powinna nastąpić:

  • po uzyskaniu przez Zbywcę pozwolenia na użytkowanie Budynku G.,
  • przed upływem dwóch lat od dnia uzyskania ww. pozwolenia na użytkowanie, oraz
  • przed upływem dwóch lat od dnia oddania powierzchni biurowo - usługowej pierwszemu najemcy w wykonaniu umowy najmu (tj. 1 grudnia 2012 r.).

Po dokonaniu sprzedaży Budynków (Budynku G.), Zbywca będzie nadal kontynuował swój byt prawny oraz działalność gospodarczą. Zbywca będzie nadal wynajmował biuro w Warszawie, stanowiące jego siedzibę. W szczególności, Zbywca rozważa kontynuowanie działalności w zakresie pośrednictwa finansowego (udzielania pożyczek), jak również nie wyklucza poszukiwania kolejnych inwestycji na rynku nieruchomości o podobnym charakterze w celu przeprowadzania kolejnego procesu inwestycyjnego i odsprzedaży gotowych budynków. Z tego punktu widzenia, ze względu na fakt dalszego prowadzenia działalności, Zbywca zamierza zbyć jedynie prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z Budynkami (Budynkiem G.).

W konsekwencji, w związku z planowaną transakcją na Nabywcę nie zostaną przeniesione m.in. następujące składniki majątkowe Zbywcy:

  • firma Zbywcy ani nazwa przedsiębiorstwa;
  • wierzytelności i inne prawa majątkowe niezwiązane z Budynkami (Budynkiem G.);
  • umowy rachunków bankowych oraz środki pieniężne należące do Zbywcy;
  • umowy o zarządzanie Budynkami (Budynkiem G.) - kwestia ta nie została w chwili obecnej ostatecznie rozstrzygnięta - Zbywca przypuszcza, że umowa zostanie rozwiązana, a zarządzanie Budynkami (Budynkiem G.) lub ewentualnie powierzenie zarządzania podmiotowi, który obecnie zarządza Budynkiem G., bądź innemu podmiotowi będzie znajdować się w gestii Nabywcy;
  • umowa podnajmu biura od S. Sp. z o.o.;
  • umowy o dostawę mediów - obecne umowy zostaną rozwiązane, a zapewnienie zaopatrzenia Budynków (Budynku G.) w media będzie znajdować się w gestii Nabywcy;
  • umowy związane z obsługą administracyjną Zbywcy (prowadzenie ksiąg, obsługa prawna, itp.);
  • księgi handlowe Zbywcy;
  • zobowiązania, w szczególności przejęte od Wspólnika Zbywcy zobowiązania z tytułu otrzymanej pożyczki inwestycyjnej;
  • umowy związane z budową i wykończeniem Budynków (Budynku G.) - umowy te winny być wykonane do chwili sprzedaży Budynków (Budynku G.);
  • tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy oraz know-how, związany z wyszukiwaniem portfolio najemców.

Po dokonaniu nabycia Budynków (Budynku G.), Nabywca będzie prowadził działalność gospodarczą, obejmującą wynajem powierzchni Budynków (Budynku G.), podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Powyższą działalność Nabywca planuje wykonywać przy wykorzystaniu własnych zasobów, względnie przy pomocy profesjonalnych usługodawców, którzy zostaną wybrani przez Nabywcę.

Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, że w stosunku do konsekwencji planowanej transakcji w zakresie podatku VAT z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego do działającego z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wystąpili zarówno Zbywca jak i Nabywca.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Wnioskodawca prosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska w zakresie poniższych pytań:

  1. Czy - w przypadku, gdy Zbywca naliczy podatek VAT należny na opisanej transakcji sprzedaży budynków, budowli lub ich części wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, na którym są posadowione, według podstawowej stawki podatku VAT - Wnioskodawcy, na podstawie otrzymanej od Zbywcy faktury VAT, będzie przysługiwało prawo do (i) obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu tych budynków, budowli lub ich części wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu (zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 Ustawy o VAT) oraz (ii) otrzymania zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym (zgodnie z regulacjami art. 87 Ustawy o VAT)...
  2. Czy - w przypadku, gdy Zbywca naliczy podatek VAT należny na opisanej transakcji sprzedaży budynków, budowli lub ich części wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, na którym są posadowione, według podstawowej stawki podatku VAT - prawidłowym jest, że planowana transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC (na mocy regulacji zawartej w art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC)...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 28.11.2012 r. interpretacja indywidualna Nr IPPP3/443-1057/12-4/KC.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli Zbywca naliczy podatek VAT należny na opisanej transakcji sprzedaży budynków, budowli lub ich części wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, na którym są posadowione, według podstawowej stawki podatku VAT, planowana transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC (na mocy regulacji zawartej w przepisie art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC).

Uzasadnienie dotyczące pytania 2: Brak opodatkowania PCC.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1a Ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem m.in. umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości, lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Jak wskazano powyżej - zdaniem Wnioskodawcy - planowana transakcja będzie opodatkowana podstawową stawką podatku VAT (zastosowanie znajdzie obowiązkowe opodatkowanie VAT). Konsekwentnie, planowana transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC, na podstawie art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC.

W związku z powyższym, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    1. umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    2. (uchylone),
    3. umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, Wnioskodawca zamierza nabyć nieruchomość położoną w Warszawie. Nabywca planuje nabycie Budynków (tj. Budynku A oraz Budynku B) od Zbywcy. Nie można wykluczyć, że analizowana decyzja o podziale nie zostanie uzyskana przed planowaną transakcją pomiędzy Zbywcą i Nabywcą i, w rezultacie, Nabywca nabędzie Budynek G. jako jedną nieruchomość. Niezależnie od tego, czy na moment przedmiotowej transakcji dojdzie do podziału prawnego nieruchomości (tj. czy przedmiotem transakcji będą Budynki - jako dwie nieruchomości, czy też Budynek G. jako jedna nieruchomość) zostaną one nabyte przez jednego nabywcę, jakim będzie Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem podatku VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 28.11.2012 r. Nr IPPP3/443-1057/12-4/KC w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy w trybie art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym dostawa Budynków (Budynku G.) będzie opodatkowana VAT (podstawową stawką podatku VAT). Konsekwentnie, nie zajdzie okoliczność, o której mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnik nie jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku VAT. Podsumowując z uwagi na fakt, iż Budynki (Budynek G.) będące przedmiotem planowanej transakcji będą wykorzystywane przez nabywcę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, a transakcja będzie opodatkowana podstawową stawką podatku VAT, to Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem Budynków (Budynku G.) od Zbywcy oraz otrzymania zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego na rachunek bankowy.

Reasumując należy stwierdzić, iż skoro przedstawiona we wniosku transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj