Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-796/08-2/RK
z 3 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-796/08-2/RK
Data
2008.06.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działki
dziedziczenie
grunty
majątek prywatny
podatnik podatku od towarów i usług
sprzedaż


Istota interpretacji
sprzedaż działek nabytych w drodze dziedziczenia nie podlega opodatkowaniu



Wniosek ORD-IN 326 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18.04.2008 r. (data wpływu 23.04.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy działki rolnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.04.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działki rolnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od roku 1976 Wnioskodawczyni jest jedyną właścicielką nieruchomości rolnej o powierzchni 3,70 ha, w skład której wchodzą grunty i zabudowania gospodarskie, nabytej w drodze spadkobrania po rodzicach. Ww. nieruchomość stanowi majątek osobisty Wnioskodawczyni i nie jest związana z prowadzoną działalnością, bowiem obecnie jest na emeryturze i nie prowadzi już działalności rolniczej. Oprócz dochodów z tytułu emerytury uzyskuje nadto dochód z najmu majątku osobistego - części zabudowań gospodarczych, które wynajmuje na cele użytkowe i z tego tytułu płaci podatek dochodowy i podatek VAT. Wnioskodawczyni nie dokonywała nigdy podziału geodezyjnego działek wchodzących w skład wyżej opisanej nieruchomości.

Jedną z działek rolnych wchodzących w skład ww. nieruchomości (działka o powierzchni 1,7 h) Wnioskodawczyni zamierza sprzedać firmie deweloperskiej. Nieruchomość ma status nieruchomości rolnej. Dla nieruchomości nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Wnioskodawczyni nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej związanej z obrotem nieruchomościami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  • Czy w związku z planowaną, jednorazową sprzedażą działki rolnej, stanowiącej majątek osobisty nabyty w drodze spadkobrania należy naliczy i odprowadzić podatek VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepis art. 7 ust. 1 ustawy definiuje dostawę towarów jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel. Natomiast towarami w myśl art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art. 15 ust. 1 cyt. wyżej ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 2 w/w ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle powołanych przepisów dostawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w przypadku, gdy dokonywana jest przez podatnika podatku od towarów i usług, tj. podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą i w ramach tej działalności. Oznacza to, iż transakcja musi być realizowana w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą w szczególności działalnością handlową, pod pojęciem której należy rozumieć dokonanie zorganizowanego zakupu nieruchomości w celu jej odsprzedaży. Powyższe potwierdza stanowisko prezentowane przez NSA, z którego wynika, iż jeżeli dana czynność nie mieści się w zakresie działalności producenta, handlowca, usługodawcy, czy rolnika, to z tytułu podjęcia takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to niezależnie, czy czynności te wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie (wyrok NSA z 29 października 2007 I FPS3/07, wyrok NSA z 24 kwietnia 2007 r., I PBK 603/06).

Należy także wskazać, iż stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę trenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu podlegają więc dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Warunek obciążenia podatkiem VAT terenów niezabudowanych o charakterze budowlanym lub przeznaczonych pod zabudowę nie został spełniony - w chwili obecnej nieruchomość, jest nieruchomością rolną.

W przekonaniu Wnioskodawczyni sprzedaż części nieruchomości stanowiącej majątek osobisty, nabyty w drodze spadkobrania nie stanowi także działalności w rozumieniu art. 15 ust 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem nie występuje przesłanka nabycia towaru z jego celowym przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Dodatkowo przy planowej jednorazowej sprzedaży nie występuje czynnik częstotliwości.

Należy podkreślić, iż aby dostawa gruntów podlegała opodatkowaniu, dostawy musi dokonać podatnik podatku VAT w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W tym przypadku sprzedaż nie jest dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - nieruchomość stanowi majątek osobisty.

Należy dalej wskazać, iż opodatkowaniu podlega jedynie zorganizowana sprzedaż towaru (gruntu) poprzedzona zakupem dokonanym w celu jego odsprzedaży, wskazująca na zamiar jej kontynuacji w tej formie (wyrok NSA W-wa z 24.04.2007 sygn. akt I FSK 603/06). W przypadku Wnioskodawczyni nieruchomość została nabyta w drodze spadkobrania po rodzicach.

Reasumując, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług nie powstaje w sytuacji, gdy podmiot dokonuje czynności, która w sposób niewątpliwy odnosi się do majątku osobistego. Nie jest bowiem działalnością handlową, zatem i gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu odsprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawczyni uważa, iż w związku z planowaną transakcją nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT. Inaczej mówiąc, planowana transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary w świetle art. 2 pkt. 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei, stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, iż dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedaży można przypisać znamiona działalności gospodarczej (handlowej) prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia „częstotliwość” ani „handlowiec”, przez zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć (zamysł, projekt, cel) powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonego działania. Niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik planował dokonywać czynności wielokrotnie. Opodatkowaniu podlega chociażby jednorazowa czynność spełniająca kryteria zaliczenia jej do tak rozumianego pojęcia handel, czyli zrealizowana w formie zorganizowanej sprzedaży towaru, poprzedzonej zakupem dokonanym w celu jego odsprzedaży, wskazująca na zamiar jej kontynuacji w tej formie. Przez pojęcie handlowiec należy rozumieć podmiot, który sprzedaje nabyte w tym celu towary.

Z treści wniosku wynika, że Strona nabyła grunt rolny w drodze spadkobrania. Obecnie zaś jest na emeryturze i nie prowadzi już działalności rolniczej, natomiast uzyskuje dochód z emerytury i najmu majątku osobistego tj. części zabudowań gospodarczych i z tego tyt. płaci podatek VAT i dochodowy. Strona nie dokonywała podziału działek wchodzących w skład ww. nieruchomości i obecnie zamierza sprzedać działkę rolną o powierzchni 1,7 ha.

Na tle ww. przepisów ustawy należy stwierdzić, iż przedmiotowa nieruchomości nie została nabyta z zamiarem jej odsprzedaży, bowiem została otrzymana w drodze spadku, zaś jednorazowa sprzedaż, stanowić będzie wyłącznie wykonanie przysługującego Stronie prawa własności. W związku z powyższym dokonując sprzedaży przedmiotowej nieruchomości Strona nie posiada statusu podatnika, o którym mowa w art. 15 ust 1 ustawy i sprzedaż ta, nie kwalifikuje tej czynności jako działalności gospodarczej podejmowanej w celach zarobkowych w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Dodatkowo należy wskazać, iż sprzedaż ta nie jest również związana z działalnością, która Strona prowadzi w zakresie wynajmu budynków gospodarczych.

W związku z powyższym, jednorazowa dostawa przedmiotowego gruntu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj