Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-581/08/MK
z 25 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-581/08/MK
Data
2008.06.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
przychody ze stosunku pracy
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenie pieniężne


Istota interpretacji
Czy Spółka będzie zobowiązana doliczyć pracownikowi do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczenia w kwocie równowartej zapłaconym za pracownika kosztom postępowania sądowego?



Wniosek ORD-IN 366 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 25 marca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku doliczenia pracownikom do podstawy opodatkowania zapłaconych za pracowników kosztów postępowania sądowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2008r. wpłynął do tut. Biura w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku doliczenia pracownikom do podstawy opodatkowania zapłaconych za pracowników kosztów postępowania sądowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Niektórzy pracownicy wnioskodawcy wykonują obowiązki służbowe przy użyciu samochodów stanowiących własność wnioskodawcy. Zdarza się, że uczestniczą w czasie wykonywania tych obowiązków w kolizjach i wypadkach komunikacyjnych, czasami z winy pracownika. Wnioskodawca zamierza wydać Zarządzenie, w którym zobowiąże się do pokrycia za pracownika kosztów sądowych, w tym kosztów zastępstwa procesowego, do kwoty 10.000 zł, w przypadku uczestniczenia pracownika w wypadku lub kolizji drogowej z jego winy, pod warunkiem, że zdarzenie miało miejsce podczas wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych. Ponadto wnioskodawca nadmienia, iż koszty te nie zostaną zwrócone pracownikowi w jakikolwiek inny sposób.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanej sytuacji Spółka będzie zobowiązana doliczyć pracownikowi do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczenia w kwocie równowartej zapłaconym za pracownika kosztom postępowania sądowego...

Zdaniem wnioskodawcy świadczenie pokryte za pracownika powinno zostać doliczone do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako świadczenie ze stosunku pracy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z powyższego wynika, że przychodem ze stosunku pracy są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u pracownika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym go z pracodawcą stosunku pracy. O przychodzie będziemy mówić w każdym wypadku, kiedy u pracownika wystąpią realne korzyści majątkowe. Przysporzenie ma bowiem konkretny wymiar finansowy nie tylko w momencie wypłaty świadczenia pieniężnego, ale również w momencie zmniejszenia lub zlikwidowania zobowiązania, jakie musiałoby być zapłacone, gdyby nie przekazane przez pracodawcę środki. Tym samym kwota przekazana przez pracodawcę na pokrycie za pracownika kosztów sądowych, w tym kosztów zastępstwa procesowego, stanowić będzie dla pracownika podlegający opodatkowaniu przychód za stosunku pracy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj