Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-386/08-2/AF
z 29 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-386/08-2/AF
Data
2008.05.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
garaż
lokal mieszkalny
prawo do lokalu
sprzedaż nieruchomości
współwłasność
zbycie praw


Istota interpretacji
Czy w przedmiotowym stanie faktycznym zostały przez Wnioskodawcę spełnione przesłanki do skorzystania ze zwolnienia w podatku dochodowym, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. (art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), a w szczególności od jakiej daty należy liczyć w przedmiotowym stanie faktycznym, rozpoczęcie biegu terminu przedmiotowego zwolnienia?



Wniosek ORD-IN 397 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 26.02.2008 r. (data wpływu 29.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego, a także udziału do części współwłasności nieruchomości, na której znajduje się budynek, z którego lokal został wyodrębniony oraz we współwłasności części do budynków i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali - jest prawidłowe.
  • opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży przynależnego do lokalu mieszkalnego miejsca garażowego, znajdującego się w garażu podziemnym - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 29.02.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do lokalu mieszkalnego oraz przynależnego do tego lokalu miejsca garażowego, znajdującego się w garażu podziemnym, a także udziału do części współwłasności nieruchomości, na której znajduje się budynek, z którego lokal został wyodrębniony oraz we współwłasności części do budynków i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny:

Dnia 10.08.2001 r. Wnioskodawca wraz z żoną przez podpisanie aktu notarialnego (Repertorium …) nabyli na własność lokal mieszkalny położony w P… przy ul. J… o powierzchni użytkowej 92,90 m2, składający się z 4 pokoi, przedpokoju, aneksu kuchennego, łazienki z wc, wc i garderoby, usytuowany na pierwszym piętrze wraz z przynależnym do tego lokalu miejscem garażowym nr … o powierzchni 15,85 m2, znajdującym się w garażu podziemnym budynku oraz udziałem do 1..... części współwłasności nieruchomości, na której znajduje się budynek, z którego lokal został wyodrębniony oraz we współwłasności części do budynków i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali. Wg stanu rejestru z dnia 11.09.2003 r. wynikało, iż w ewidencji gruntów udział części nieruchomości, na której stoi budynek Wnioskodawcy wpisany był w innej wysokości – X/Y, co było niezgodne z podziałem z aktu notarialnego. Dlatego też, dnia 18.09.2003 r., aktem notarialnym (Repertorium A nr …) został zmieniony zapis z poprzedniego aktu (Repertorium A nr …) dotyczący udziału części współwłasności nieruchomości przynależnej Wnioskodawcy, na której znajduje się budynek i lokal. Zapis okazał się błędny. Dnia 10.09.2005 r., działając we własnym imieniu Wnioskodawca, wraz z właścicielami pozostałych lokali budynku, ponownie, trzecim aktem notarialnym (Repertorium A nr …) dokonali zmiany w udziałach części nieruchomości, na której stoi budynek, odpowiednio przysługującej każdemu z lokali tego budynku.

Dnia 07.01.2008 r. Wnioskodawca przez podpisanie aktu notarialnego (Repertorium A nr …) zbyli przedmiotowe prawa do lokalu mieszkalnego położonego w P… przy ul. J… o powierzchni użytkowej 92,90 m2.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedmiotowym stanie faktycznym zostały przez Wnioskodawcę spełnione przesłanki do skorzystania ze zwolnienia w podatku dochodowym, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. (art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), a w szczególności od jakiej daty należy liczyć w przedmiotowym stanie faktycznym, rozpoczęcie biegu terminu przedmiotowego zwolnienia...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,
  • jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Wymieniony wyżej termin 5-letni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Przy obliczaniu tego okresu nie uwzględnia się zatem roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Obowiązek podatkowy przy sprzedaży nieruchomości, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31.12.2006 r. powstaje, jeżeli nie upłynął okres 5 lat pomiędzy ich nabyciem a zbyciem, liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego dopiero umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości zawarta w formie aktu notarialnego przenosi prawa do nieruchomości – w tym odrębnego lokalu mieszkalnego. Przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Wnioskodawca stwierdza, że bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy powinien być, liczony od daty 10.08.2001 r. kiedy to Wnioskodawca wraz z żoną przez podpisanie aktu notarialnego (Repertorium A nr …) ustanowili odrębną własność lokalu mieszkalnego oraz nabyli do niego prawa.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, może on skorzystać, ze zwolnienia przewidzianego przepisami niniejszej ustawy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustaw w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. (art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego, a także udziału do części współwłasności nieruchomości, na której znajduje się budynek, z którego lokal został wyodrębniony oraz we współwłasności części do budynków i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali za prawidłowe oraz w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży przynależnego do lokalu mieszkalnego miejsca garażowego, znajdującego się w garażu podziemnym za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabycie prawa do lokalu mieszkalnego, a także udziału do części współwłasności nieruchomości, na której znajduje się budynek, z którego lokal został wyodrębniony oraz we współwłasności części do budynków i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali, miało miejsce 10.08.2001 r., kiedy to Wnioskodawca wraz z żoną ustanowił odrębną własność lokalu mieszkalnego oraz nabył do niego prawo. Pięcioletni okres, określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął więc z końcem 2006 roku. Faktu tego nie zmienia także okoliczność, że w późniejszym terminie zostały dokonane zmiany błędnych zapisów w aktach notarialnych. Odpłatne zbycie prawa do lokalu mieszkalnego, a także udziału do części współwłasności nieruchomości, na której znajduje się budynek, z którego lokal został wyodrębniony oraz we współwłasności części do budynków i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali w świetle przedstawionego stanu faktycznego nie stanowi więc źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Katalog praw majątkowych zawarty w art. 10 ust. 1 pkt 8 jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że jedynie w enumeratywnie wymienionych przypadkach, gdy następuje odpłatne zbycie ściśle wskazanych w nim praw majątkowych, uzyskane z tego tytułu przychody podlegają opodatkowaniu na zasadach szczególnych, określonych w art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Powyższy katalog nie zawiera prawa do miejsca garażowego znajdującego się w garażu podziemnym, co nie oznacza, iż sprzedaż takiego prawa nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stosownie bowiem do treści art. 10 ust. 1 pkt 7, za źródło przychodu uznaje się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W świetle powyższego, w przypadku zbycia prawa do miejsca garażowego, jako prawa majątkowego innego niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podlega opodatkowaniu jako źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy. Dochody uzyskane z tej sprzedaży powinny być opodatkowane na tzw. zasadach ogólnych określonych m.in. w art. 9, według skali podatkowej zawartej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Ogólna zasada dotycząca sposobu ustalania dochodów z poszczególnych źródeł przychodów została określona w ust. 2 tego przepisu, który stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Dochodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest więc nadwyżka przychodów ze sprzedaży praw majątkowych nad kosztami uzyskania przychodów z tego źródła. Ogólna zasada dotycząca kosztów uzyskania przychodów zawarta jest w art. 22 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Mając powyższe na uwadze, odpłatne zbycie prawa do lokalu mieszkalnego, a także udziału do części współwłasności nieruchomości, na której znajduje się budynek, z którego lokal został wyodrębniony oraz we współwłasności części do budynków i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali w świetle przedstawionego stanu faktycznego nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na fakt, iż sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Natomiast przychód, który Wnioskodawca uzyskał z odpłatnego zbycia prawa do miejsca garażowego znajdującego się w garażu podziemnym podlega opodatkowaniu zgodnie z zasadami określonych w art. 9, według skali podatkowej zawartej w art. 27, w zeznaniu podatkowym składanym przez podatników na podstawie art. 45 ustawy o podatku dochodowym, w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym.

Końcowo należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Wnioskodawcę do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Należy także wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Pana, jako występującego z wnioskiem. Nie chroni natomiast Pana żony.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj