Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-253/08-3/IŚ
z 8 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-253/08-3/IŚ
Data
2008.05.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu


Słowa kluczowe
mieszkanie zakładowe
najemcy
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż nieruchomości
wartość rynkowa


Istota interpretacji
Czy przejęte na własność przez najemców nie będących członkami Spółdzielni, byłych mieszkań zakładowych na mocy obowiązującej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi dochód i podlega opodatkowaniu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 377 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z 07.02.2008 r. (data wpływu 08.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży najemcom byłych mieszkań zakładowych poniżej wartości rynkowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.02.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży najemcom byłych mieszkań zakładowych poniżej wartości rynkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - X w P przejęła nieodpłatnie mieszkania zakładowe stanowiące wcześniej własność Y

Mieszkania te Spółdzielnia wynajęła na zasadach cywilnoprawnej umowy najmu lokalu osobom, które nie były członkami Spółdzielni.

Do dnia wejścia w życie - 31.07.2007 r. znowelizowanych przepisów ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, najemcy nie będący członkami spółdzielni złożyli wnioski o nieodpłatne przeniesienie własności lokalu.

Spółdzielnia stosownie do art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych aktem notarialnym przekazała na rzecz najemców własność lokali.

W związku z nabyciem własności lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców pojawiła się wątpliwość czy powstał dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przejęte na własność przez najemców nie będących członkami Spółdzielni, byłych mieszkań zakładowych na mocy obowiązującej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi dochód i podlega opodatkowaniu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy – X nabycie przez najemców nie będących członkami Spółdzielni byłych mieszkań zakładowych na mocy obowiązującej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie stanowi dochodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega zwolnieniu od podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Bezzasadne jest opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych transakcji polegającej na przekazaniu mieszkania zakładowego, gdyż art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy wyraźnie wskazuje, że z podatku dochodowego zwolniony jest dochód uzyskany z tytułu zakupu mieszkań zakładowych przez dotychczasowych najemców w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową tych lokali a ceną ich zbytu.

Tymczasem z interpretacji tego przepisu wydanej przez Izbę Skarbową w Katowicach wynika, że zwolnienie to nie dotyczy byłych mieszkań zakładowych przekazanych na mocy art. 48 znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zachodzi tu sprzeczność, gdyż w sierpniu 2007 r. Ministerstwo Finansów wyraźnie stwierdziło, że nie ma podstaw do naliczania podatku. To samo stanowisko zostało przyjęte w Komunikacie wydanym 24.01.2008 r., w którym raz jeszcze podkreślono, iż przekazanie byłego lokalu zakładowego przez najemcę nie rodzi obowiązku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych należy stwierdzić, iż na pisemne żądanie najemcy spółdzielczego lokalu mieszkalnego, który przed przejęciem przez spółdzielnię mieszkaniową był mieszkaniem przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub państwowej jednostki organizacyjnej, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności lokalu, po dokonaniu przez niego:

  1. spłaty zadłużenia z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu lokalu;
  2. wpłaty wkładu budowlanego określonego przez zarząd spółdzielni w wysokości proporcjonalnej do powierzchni użytkowej zajmowanego mieszkania wynikającej ze zwaloryzowanej ceny nabycia budynku, jeżeli spółdzielnia nabyła budynek odpłatnie.

Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa nabyła mieszkanie zakładowe nieodpłatnie, tak jak w przedmiotowym przypadku, najemca powinien pokryć koszty dokonanych przez spółdzielnię nakładów koniecznych przeznaczonych na utrzymanie budynku, w którym znajduje się ten lokal (art. 48 ust. 3 ww. ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Sposób ustalania wartości pieniężnej tych świadczeń określają dalsze przepisy tego artykułu.

Dla celów podatkowych przyjmuje się, że nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Jednocześnie zasady zawierania umów przeniesienia własności lokali na rzecz najemców byłych mieszkań zakładowych – co ma miejsce w rozpatrywanej sprawie – regulują przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ze zm.).

Na podstawie art. 48 ust. 1 tej ustawy na pisemne żądanie najemcy spółdzielczego lokalu mieszkalnego, który przed przejęciem przez spółdzielnię mieszkaniową był mieszkaniem przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub państwowej jednostki organizacyjnej, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności lokalu, po dokonaniu przez niego:

  1. spłaty zadłużenia z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu lokalu;
  2. wpłaty wkładu budowlanego określonego przez zarząd spółdzielni w wysokości proporcjonalnej do powierzchni użytkowej zajmowanego mieszkania wynikającej ze zwaloryzowanej ceny nabycia budynku, jeżeli spółdzielnia nabyła budynek odpłatnie.

Żądanie to przysługuje również osobie bliskiej w stosunku do najemcy (art. 48 ust. 2 ww. ustawy).

Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa nabyła mieszkanie zakładowe nieodpłatnie, najemca powinien pokryć koszty dokonanych przez spółdzielnię nakładów koniecznych przeznaczonych na utrzymanie budynku, w którym znajduje się ten lokal (art. 48 ust. 3 ww. ustawy).

Powołane powyżej przepisy dotyczące przekształceń własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych określają zasady powodujące, iż najemcy lokali spółdzielczych, nabywają własność zajmowanych lokali mieszkalnych.

A zatem, jeżeli przeniesienie własności lokalu odbywa się zgodnie z ww. zasadami, to nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu realizacji przedmiotowej umowy. W konsekwencji przedmiotowa czynność nie rodzi obowiązku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż X w P przejęła nieodpłatnie mieszkania zakładowe stanowiące wcześniej własność Y

Spółdzielnia - na wnioski nie będących jej członkami najemców byłych mieszkań zakładowych - przeniosła w trybie art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych aktem notarialnym na rzecz najemców własność lokali.

Wobec powyższego, mając na względzie przywołane wyżej uregulowania prawne, należy stwierdzić, iż po stronie najemców byłych mieszkań zakładowych transakcja ta nie skutkuje przysporzeniem majątkowym, tj. przychodem w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co tym samym oznacza brak jakichkolwiek obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Odnosząc się ponadto do kwestii przywołanego przez Spółdzielnię art. 21 ust. pkt 93 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych wyjaśnić należy, że regulacja ta nie znajduje zastosowania w niniejszej sprawie.

Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu zakupu zakładowych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców - w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową tych budynków lub lokali, a ceną zakupu.

Jak wskazuje treść tego przepisu, przedmiotowe zwolnienie odnosi się wyłącznie do dochodów uzyskanych z tytułu zakupu zakładowych budynków lub lokali mieszkalnych.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika natomiast jednoznacznie, iż najemcy nabędą mieszkania należące do zasobów X, bowiem status „zakładowych” mieszkania te utraciły w momencie nieodpłatnego przejęcia ich przez Spółdzielnię od Y. i od tego momentu są to już tylko „byłe” mieszkania zakładowe.

Reasumując, przejęcie na własność - w trybie art. 48 obowiązującej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - przez najemców nie będących członkami Spółdzielni byłych mieszkań zakładowych nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem niezależnie od faktu, iż w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 93 cyt. ustawy o podatku dochodowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj