Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-262/08-2/AK
z 17 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-262/08-2/AK
Data
2008.04.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dostawa towarów
faktura VAT
obowiązek podatkowy
zamówienia


Istota interpretacji
Obowiązek podatkowy będzie powstawał po dostarczeniu każdej partii komponentów w ramach realizacji danego zamówienia, a nie po realizacji całości tego zamówienia, zgodnie z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy. Jeżeli dostawa przedmiotowych części do produkcji winna być potwierdzona fakturą VAT, to faktura ta powinna być wystawiona na ogólnych zasadach określonych w § 13 ust. 1 cyt. rozporządzenia, tj. nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru – określonej partii komponentów dostarczonych w ramach danego zamówienia. Wówczas obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru – określonej partii komponentów, na co wskazują uregulowania art. 19 ust. 4 cyt. ustawy



Wniosek ORD-IN 369 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2008r. (data wpływu 14 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą polegającą w przeważającej mierze na produkcji odbiorników telewizyjnych i innego sprzętu elektronicznego. Część zadań produkcyjnych … wykonuje w swojej fabryce w oparciu o komponenty sprowadzane od dostawców.

Spółka zamierza zawrzeć z dostawcami komponentów umowy, w których podstawą realizacji zamówień będą dwutygodniowe, lub opcjonalnie, miesięczne (miesiąc kalendarzowy) zamówienia oparte o przesłane dostawcy zapotrzebowanie …, określające ilość komponentów, do których dostarczenia zobowiązany jest dostawca we wskazanym okresie. Obowiązek zapłaty za dostarczone komponenty powstanie zgodnie z umową dopiero po dostarczeniu całej partii zamówionych komponentów.

Wątpliwość … dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w sytuacji, gdy realizacja dwutygodniowego lub miesięcznego zapotrzebowania … nie będzie następowała na podstawie jednej dostawy, ale kilku oddzielnych dostaw.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kiedy w przypadku opisanym w stanie faktycznym powstanie dla dostawcy obowiązek podatkowy w podatku od towaru i usług: czy będzie to 7 dzień od daty każdej z dostaw poszczególnych partii zamówionych komponentów, czy tez 7 dzień od realizacji całej dostawy rozumianej jako dostarczenie całości zamówionych komponentów na podstawie przesłanego zapotrzebowania za okres dwutygodniowy lub miesięczny...

Zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku dostawy towarów realizowanej partiami, gdzie rozliczenie i związane z tym wystawienie faktury następuje po realizacji całości zamówienia, przy czym w ramach okresu rozliczeniowego nie przekraczającego miesiąca, powstaje zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy w terminie 7 dni od daty realizacji całości zamówienia.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem przewidzianych w ustawie modyfikacji. Zgodnie z art.19 ust. 4 ustawy - jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Biorąc pod uwagę, że dopiero dostarczenie całej partii towarów powoduje wywiązanie się dostawcy z zamówienia, jedynie cząstkowa realizacja zamówienia nie stanowi dostawy towaru w znaczeniu określonym w art. 19 ust. 1 i art. 7 ust.1 ustawy.

Ponadto istotne jest dla sprawy, że przyjęcie przez strony miesięcznego lub dwutygodniowego okresu, za który wystawiane są faktury nie powoduje w żadnym wypadku przekroczenia miesięcznego okresu rozliczeniowego w podatku od towarów i usług, nie może więc wywołać negatywnych skutków podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Jak stanowi art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W powyższym przepisie mowa jest o czynności, która daje otrzymującemu towar, prawo do rozporządzania rzeczą jak właściciel (prawo do wyzbycia się, obciążania, korzystania z nabytych rzeczy). Przede wszystkim rozumie się przez to możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym.

W myśl art. 19 ust. 1 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jak stanowi art. 19 ust. 4 cyt. ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi winno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Na podstawie art. 106 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Art. 106 ust. 8 pkt 1 cyt. ustawy stanowi, iż Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania. Powyższe zasady zostały określone w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zmianami)

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 cyt. rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „Faktura VAT”; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym. W myśl § 13 ust. 1 cyt. rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

Z informacji przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż część jego zadań w zakresie produkcji odbiorników telewizyjnych i innego sprzętu elektronicznego jest wykonywana w oparciu o komponenty sprowadzane od dostawców. Spółka zamierza zawrzeć z dostawcami tych komponentów umowy, w których podstawą realizacji zamówień będą dwutygodniowe, lub ewentualnie miesięczne zamówienia, oparte o przesłane dostawcy przez Wnioskodawcę zapotrzebowanie, określające jaką ilość komponentów kontrahent jest zobowiązany dostarczyć we wskazanym okresie. W praktyce może zdarzyć się, iż realizacja dwutygodniowego lub miesięcznego zapotrzebowania Spółki nie będzie następowała na podstawie jednej dostawy ale kilku oddzielnych dostaw.

Jak wynika z przywołanych przepisów podatkowych, tj. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i rozporządzenia wykonawczego do niej, ustawodawca nie przewidział szczególnego, innego niż określony w art. 19 ust. 1 i ust. 4 cyt. ustawy momentu powstania obowiązku podatkowego przy dostawie komponentów do produkcji sprzętu elektronicznego, które będą dostarczane do Spółki na podstawie jednego zamówienia ale w kilku oddzielnych dostawach. Nie ma przepisu prawa podatkowego, który regulowałby moment powstania obowiązku podatkowego dla wydania częściowego towarów w sposób odmienny od ogólnych zasad powstania obowiązku podatkowego przy wydaniu towarów. Należy zatem przyjąć, że do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego, w związku z realizacją zapotrzebowania Spółki, które będzie następowało na podstawie kilku oddzielnych dostaw, będą miały zastosowanie wskazane powyżej zasady ogólne.

Zatem każde wydanie towaru (partii zamówienia), które prowadzi do przeniesienia prawa do dysponowania nim jak właściciel, stanowi samodzielną transakcję, dla której można wskazać konkretny dzień dokonania sprzedaży i związany z tym moment powstania obowiązku podatkowego.

Reasumując, obowiązek podatkowy dla dostawcy będzie powstawał po dostarczeniu każdej partii komponentów w ramach realizacji danego zamówienia, a nie po realizacji całości tego zamówienia, zgodnie z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy. Jeżeli dostawa przedmiotowych części do produkcji winna być przez dostawcę potwierdzona fakturą VAT, to faktura ta powinna być wystawiona na ogólnych zasadach określonych w § 13 ust. 1 cyt. rozporządzenia, tj. nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru – określonej partii komponentów dostarczonych w ramach danego zamówienia. Wówczas obowiązek podatkowy dla dostawcy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru – określonej partii komponentów, na co wskazują uregulowania art. 19 ust. 4 cyt. ustawy.

Należy jednak podkreślić, iż z uwagi na fakt, że występującym o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego jest … Sp. z o.o., a zapytanie dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostawców komponentów na rzecz Spółki, przedmiotowa interpretacja nie wywoła dla Wnioskodawcy skutków określonych w art. 14k-14n ustawy Ordynacja Podatkowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj