Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-247/08-2/AK
z 10 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-247/08-2/AK
Data
2008.04.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
książka
płyta CD
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku


Istota interpretacji
Jeżeli książka wraz z załączoną do niej płytą CD, stanowiącymi nierozerwalną całość, będące jednolitym przedmiotem sprzedaży, zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 22.11 i będzie oznaczona symbolem ISBN, to jej dostawa będzie stanowiła dostawę jednego towaru, a Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania podatku od towarów i usług w wysokości 0%, na mocy § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług



Wniosek ORD-IN 693 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko … S.A., przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2008r. (data wpływu 8 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT stosowanej przy sprzedaży książek wraz z płytami CD - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT stosowanej przy sprzedaży książek wraz z płytami CD.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

… Spółka Akcyjna (zwana dalej Spółką) jest wydawcą książek o różnej tematyce. Do książek dołączane są płyty CD o tematyce związanej z daną książką, umożliwiające pełniejsze korzystanie z tej książki, zgodnie z założeniami jej autorów. Ponadto płyta jest połączona z książką w taki sposób, aby nabywca książki równocześnie otrzymywał płytę CD (np. jest dolepiona do okładki wewnątrz książki). W ten sposób nabywca książki nie musi dodatkowo zażądać od sprzedawcy wydania płyty, nie ma też możliwości rezygnacji z płyty CD przy zakupie, lecz obligatoryjnie kupuje książkę wraz z płytą (ewentualnie nabywca może później rozdzielić jedno od drugiego). Zatem przedmiotem sprzedaży nie są dwa odrębne produkty, lecz jeden produkt o tożsamej tematyce oraz zawartości merytorycznej. Ponadto Spółka nie oferuje możliwości zakupu tej samej książki „za cenę niższą” od książki z dołączoną płytą CD.

Zgodnie z §7 pkt 9 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm., zwanego dalej rozporządzeniem), obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku VAT stosuje się do dostaw w kraju oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia książek oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy sprzedaż książki wraz z dołączaną płytą CD należy traktować jako sprzedaż jednego produktu, stosując jedną stawkę VAT, właściwą dla sprzedaży książek, czyli 0%...
  2. Jeśli odpowiedź na pytanie a) miałaby być negatywna, to czy prawidłowe byłoby uznanie, iż płyta jest przekazywana nieodpłatnie na cele związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem (sprzedaż książek), a więc nie podlega opodatkowaniu VAT-em...

Zdaniem wnioskodawcy należy udzielić twierdzącej odpowiedzi na pytanie przedstawione w punkcie a) powyżej, co wyklucza konieczność poszukiwania odpowiedzi na pytanie postawione w punkcie b). Przede wszystkim należy zauważyć, iż nie istnieje wymóg, aby w celu stosowania stawki VAT 0% książka była wytworzona wyłącznie metodami poligraficznymi. Gdyby wspomniane na wstępie rozporządzenie Ministra Finansów, zmienione 24 grudnia 2007r., nie weszło w życie, to obowiązywałby pkt 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, przewidujący zastosowanie 7% stawki VAT na książki wytwarzane metodami poligraficznymi. Tymczasem prawodawca, wprowadzając w §7 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia możliwość stosowania stawki 0% do sprzedaży książek, nie zawarł wymogu, aby były to książki wytworzone wyłącznie metodami poligraficznymi. Z przytoczonej regulacji wynika, iż zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 0% do sprzedaży książek nie jest uzależnione od spełnienia wymogu wytworzenia książki metodami poligraficznymi. Oznacza to, iż książki:

  • zarówno wytworzone, jak również nie wytworzone metodami poligraficznymi — posiadające symbol ISBN mogą być opodatkowane stawką podatkową w wysokości 0%. W świetle powyższego można więc uznać, iż sprzedaż książki wraz z dołączoną do niej płytą CD stanowi jedną transakcję, której przedmiotem jest zestaw opodatkowany według zasad właściwych dla przedmiotu głównego wspomnianego kompletu, tj. według zasad właściwych dla opodatkowania książki. Nie ulega wątpliwości, iż w przypadku gdy Spółka sprzedaje książkę wraz z dołączoną do niej płytą CD o tematyce tożsamej z tematyką książki, to elementem głównym jest książka, a nie płyta CD. Tym samym w przypadku sprzedaży zestawu składającego się z książki i płyty CD Spółka ma prawo do opodatkowania całego zestawu stawką 0%. Fakt, iż do książki dołączona jest płyta CD o cechach przedstawionych w stanie faktycznym, nie powinien mieć w ocenie Wnioskodawcy znaczenia dla kwalifikacji prawno-podatkowej sprzedawanego kompletu. Należy też podkreślić, iż Spółka może dowolnie kształtować asortyment sprzedawanych towarów. Oznacza to, iż Spółka dowolnie może łączyć dwa towary tworząc jeden zestaw, bądź też dany zestaw dzielić i odrębnie sprzedawać jego elementy. W przypadku gdy książka i płyta CD są połączone w sposób uniemożliwiający ich rozdzielenie i sprzedaż osobno, albo rezygnację z zakupu jednej z tych rzeczy przez klienta, mamy do czynienia z jednym, choć złożonym, przedmiotem sprzedaży, w związku z czym do całej transakcji należy zastosować stawkę właściwą dla produktu głównego. Nie ulega wątpliwości, iż w takich przypadkach produktem głównym jest książka, do której dołączana jest płyta CD, a nie płyta CD, do której dołączana jest książka. W analizowanej sytuacji mamy zresztą do czynienia efektywnie z jednym produktem, jak wskazano w opisie stanu faktycznego.

Spółka zwraca uwagę, iż w omawianej sytuacji nie znajdą zastosowania tezy przedstawione w orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącego opodatkowania towarów złożonych (wyrok ETS w sprawie Taracre Beach Carayan Sales Ltd. - sygn. akt C-251/05). Wyrok ten został bowiem wydany w specyficznym stanie faktycznym, w ramach którego podmiot brytyjski sprzedawał przyczepy kempingowe, które w Wielkiej Brytanii opodatkowane są stawką VAT 0% wraz z całym wyposażeniem, tj. sprzętem AGD i RTV, opodatkowując cały towar „złożony” preferencyjną stawką w wysokości 0%. W powyższym stanie faktycznym ETS uznał, iż możliwa jest sprzedaż towarów złożonych, jednakże każdy element takiego towaru powinien być opodatkowany według zasad właściwych dla tego elementu.

W przypadku Spółki wyrok ten nie powinien mieć zastosowania, bowiem sprzedaż książki z płytą CD charakteryzującą się cechami opisanymi w stanie faktycznym nie będzie naruszała zasady powszechności opodatkowania stawką podstawową. Działania Spółki mają jedynie na celu dostosowanie oferty handlowej do postępu technicznego i oczekiwań rynku, a nie naruszanie zasad powszechności opodatkowania. Konsekwentnie, należy odróżnić sprzedaż przyczep turystycznych wraz z całym wyposażeniem elektronicznym od sprzedaży książki z dołączoną płytą CD. Ponadto z opisu stanu faktycznego omawianego w wyroku wynika, iż celem podmiotu brytyjskiego było obejście brytyjskiego prawa podatkowego i faktyczna sprzedaż sprzętu RTV i AGD ze stawką 0% VAT, pod pozorem sprzedaży „kompletnie wyposażonej” przyczepy kempingowej, która - pozbawiona powyższych elementów - nie przedstawiała praktycznie żadnej wartości. W sytuacji Spółki natomiast na cenę sprzedaży kompletu (tj. książki z dołączoną płytą CD) składa się przede wszystkim dydaktyczna wartość całości. Innymi słowy w analizowanej sytuacji nieprawdziwe byłoby twierdzenie, iż w celu sprzedaży płyty CD z zastosowaniem stawki VAT 0%, Spółka dołączyła do tej płyty niewiele wartą książkę. Z tych też powodów omawiany wyrok ETS nie znajdzie zastosowania w omawianej sytuacji co oznacza, iż zastosowanie powinny znaleźć reguły ogólne, czyli zastosowanie do całej transakcji stawki VAT właściwej dla książki, jako produktu głównego.

Jak zatem Wnioskodawca wykazał wyżej, w analizowanym przypadku Spółka ma prawo stosować jedną stawkę VAT 0% na sprzedaż książki z dołączoną płytą CD ze względu na „nierozerwalność” książki z płytą (zarówno w sensie fizycznym, jak też merytorycznym), ze względu na nieprowadzenie odrębnej sprzedaży książek oraz płyt, jako dwóch różnych produktów, z których klient może wybrać, który z nich nabędzie; a także ze względu na jedną cenę sprzedaży dla całego zestawu. Nawet jednak gdybyśmy przyjęli (w ocenie Spółki nietrafnie), iż książka oraz dołączona do niej płyta CD są dwoma odrębnymi produktami, a tym samym - dla potrzeb VAT - przedmiotami dwóch transakcji, to z opisanych wyżej przyczyn płytę CD należałoby potraktować jak rzecz nieodpłatnie dołączaną do sprzedawanej książki. W takiej sytuacji należy stwierdzić, iż płyta CD jest niewątpliwie przeznaczona na cele związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem, gdyż celem tej płyty jest zwiększenie sprzedaży książek, co jest przedmiotem działalności Spółki. Nieodpłatne przekazanie towaru na cele związane z przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu VAT, co wynika wprost z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, a co także znajduje potwierdzenie np. w wyroku WSA z 3 kwietnia 2007r. (I SA/Wr 152/07), w którym zaprezentowano stanowisko, zgodnie z którym prezenty przekazywane nieodpłatnie w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bez względu na ich wartość. W analizowanym przypadku związek płyty CD dołączonej do książki z działalnością Spółki jest oczywisty tym bardziej, że jak wskazano wyżej, płyta zawiera treść o tematyce tożsamej z treścią książki, a ponadto obecnie, w związku z coraz bardziej postępującym skomputeryzowaniem różnych dziedzin życia, dołączanie do książek płyt CD o tożsamej tematyce stało się powszechną praktyką, stosowaną przez wielu producentów książek. Z tych też powodów w opisanym stanie faktycznym płyta CD, nawet jeżeli uznalibyśmy, iż jest ona dołączona do książki nieodpłatnie (mimo że warunkiem „nieodpłatnego” uzyskania płyty CD jest zakup książki, do której ta płyta jest dołączona), nie może być traktowana jak inne prezenty, rozdawane przez sprzedawców, w szczególności alkohol, drogie pióra, itp. W konsekwencji płyty CD, jako towary dołączane do książek niewątpliwie w związku z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem, nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT a contrario).

Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, w analizowanej sytuacji Spółka sprzedaje jeden produkt, tj. książkę z dołączoną płytą CD, a treść płyty oraz książki uzupełniają się nawzajem, tworząc - pod każdym względem - nierozerwalną całość. Zważywszy na brak wymogu wytworzenia książki metodami poligraficznymi, w analizowanej sytuacji Spółka powinna mieć prawo do zastosowania stawki 0% VAT do takiego przedmiotu sprzedaży. Nawet jednak gdybyśmy przyjęli hipotetycznie, iż przedmiotem sprzedaży jest wyłącznie książka, zaś płyta CD jest do niej dołączana nieodpłatnie, jako rzecz mająca zachęcić potencjalnego nabywcę do zakupu książki, to fakt dołączenia płyty CD należałoby potraktować jako przekazanie na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, niepodlegające opodatkowaniu VAT-em.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przepis art. 2 pkt 6 cyt. ustawy stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zatem dla prawidłowego określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są poszczególne towary i usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, powołując w przepisach dotyczących obniżonych stawek podatku oraz w załącznikach do ustawy symbole PKWiU.

W myśl ogólnej zasady, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami niższymi od podstawowej, wskazanej w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, a także zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W oparciu o § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008r., obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Jak wynika z wyżej przywołanych uregulowań rozporządzenia, dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0% jeżeli łącznie zostaną spełnione trzy warunki:

  • przedmiotem transakcji są książki klasyfikowane do pozycji PKWiU 22.11. oraz
  • transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgi krajowym, regionalnym i lokalnym,
  • książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10(, nut, map i ulotek oraz
  • sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem dostawy jest książka wraz z płytą CD o tematyce związanej z daną książką, co umożliwia pełniejsze korzystanie z tej książki, zgodnie z założeniami jej autorów. Płyta jest połączona z książką w taki sposób, aby nabywca książki równocześnie otrzymywał płytę CD. Nabywca nie ma możliwości rezygnacji z płyty CD przy zakupie, lecz obligatoryjnie kupuje książkę wraz z płytą. Dołączenie płyty do sprzedawanej ksiązki nie ma wpływu na cenę – nabywca nie ma możliwości kupienia samej książki (bez płyty CD) po niższej cenie. Zatem przedmiotem sprzedaży nie są dwa odrębne produkty, lecz jeden produkt o tożsamej tematyce oraz zawartości merytorycznej.

Zatem w przypadku przedmiotowego produktu, tj. książki i płyty CD, które są ze sobą funkcjonalnie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, można uznać, że sprzedaż zestawu (kompletu) w istocie dotyczy sprzedaży jednego produktu. Sprzedaż kompletu należy traktować jako jedną transakcję.

Jak już podkreślano, konstrukcja prawna przedmiotu opodatkowania, stawek podatkowych i zwolnień podatkowych w ustawie o podatku od towarów i usług opiera się na właściwych klasyfikacjach statystycznych, tj. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie PKWiU (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zmianami). Tym bardziej, że konstrukcja ustawy i załączników do niej powoduje, iż to stosowna klasyfikacja w większości przypadków decyduje o tym jaką stawkę podatku należy zastosować w odniesieniu do danej sytuacji. Z tego też względu sprawa klasyfikacji statystycznej towarów i usług nabiera szczególnego znaczenia.

Należy podkreślić również, iż do zaklasyfikowania danego towaru bądź usługi do odpowiedniej grupy towarów nie są kompetentne organy podatkowe. W myśl bowiem Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz.11):

  1. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.
  2. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania: rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego według:
  • Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),
  • Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU),
  • Scalonej Nomenklatury Towarowej Handlu Zagranicznego (CN),
  • Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT),
  • Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB)

zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

W związku z powyższym, warunkiem stosowania 0% stawki podatku VAT dla dostawy wspomnianego towaru, tj. książki wraz z załączoną do niej płytą CD, stanowiącymi nierozerwalną całość, jest właściwa klasyfikacja, zgodna z PKWiU. Jeżeli zatem książka, której dotyczy zapytanie, wraz ze stanowiącą jej integralną część płytą CD, będące jednolitym przedmiotem sprzedaży, zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 22.11 i będzie oznaczona symbolem ISBN, to jej dostawa będzie stanowiła dostawę jednego towaru, a Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania podatku od towarów i usług w wysokości 0%, na mocy § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Należy jeszcze raz podkreślić, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania dostarczanego towaru lub świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa wyłącznie na dostawcy towaru lub wykonawcy usługi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania wyrobu lub usługi według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Biorąc pod uwagę powyższe rozstrzygnięcie, kolejne pytanie zadane przez Wnioskodawcę stało się bezprzedmiotowe.

Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT stosowanej przy sprzedaży książek wraz z płytami CD został rozpatrzony w zakresie jednego stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę, natomiast opłata uiszczona została w dniu 31.01.2008r. i dotyczyła dwóch stanów faktycznych. W związku z powyższym opłata dotycząca jednego stanu faktycznego zostanie zwrócona zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształceniu w inną formę organizacyjno – prawną ( Dz. U. Nr 116, poz. 783), na rachunek bankowy Wnioskodawcy (rachunek bankowy, z którego dokonano przelewu).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj