Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/423-0414/07
z 22 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/423-0414/07
Data
2008.01.22



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
kaucje
moment powstania przychodów
przychód


Pytanie podatnika
Czy i w którym momencie podlegają opodatkowaniu kaucje?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007r. w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po zakończeniu postępowania wszczętego postanowieniem z dnia 31 grudnia 2007r. nr BI/423-0414/07 w sprawie zmiany postanowienia Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 24 września 2007r. nr WP/423-20/07 wydanego dla ..., zawierającego pisemną interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego

  • postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji w części dotyczącej momentu powstania przychodu z tytułu zatrzymania kaucji.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 27 czerwca 2007r. Podatnik reprezentowany przez ustanowionego pełnomocnika zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zajmuje się sprzedażą farb w puszkach. Na podstawie odrębnych przepisów – przy sprzedaży naliczana jest i pobierana kaucja za opakowania jednostkowe środków niebezpiecznych w wysokości 10%. Puszki po farbach, które kupujący dostarczają w zamian za zwrot kaucji, nie nadają się do powtórnego użytku, podlegają one utylizacji. Według zasad wprowadzonych przez Podatnika, jeżeli kupujący w terminie 12 miesięcy od daty zakupu farby nie zwróci odpadu opakowaniowego, to wówczas kaucja podlega zatrzymaniu. O takich zasadach informowany jest każdy klient przed dokonaniem zakupu, ponadto do każdego pokwitowania potwierdzającego otrzymanie kaucji dołącza się pisemną informację w sprawie zasad rozliczania kaucji.

W związku z powyższym powstała wątpliwość, czy i w którym momencie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych kaucje za opakowania jednostkowe środków niebezpiecznych otrzymane od klientów.

Zdaniem Podatnika fakt przyjęcia kaucji w depozyt, a następnie jej zwrot nie powodują powstania przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. Kaucja jest neutralna podatkowo aż do wystąpienia okoliczności, które uprawniają wierzyciela do zaspokojenia się z kaucji. Wtedy kwota wpłacona tytułem zabezpieczenia zwrotu odpadu opakowaniowego traci swój kaucyjny charakter i staje się należnością za wydane opakowanie. Momentem powstania przychodu będzie chwila, gdy kaucja staje się kwotą należną – tj. z chwilą wystąpienia okoliczności, które uprawniają Podatnika do zatrzymania kaucji.

Postanowieniem z dnia 24 września 2007r. nr WP/423-20/07 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe w zakresie zaliczenia kaucji do przychodów, natomiast nieprawidłowe w części dotyczącej momentu ustalenia przychodu. W uzasadnieniu postanowienia stwierdził, że datę powstania przychodu należy ustalić jako dzień wystawienia faktury. W przypadku zwrotu opakowań w terminie późniejszym niż 12 miesięcy, jeżeli Podatnik dokona zwrotu kaucji, wówczas przychód ulega zmniejszeniu o kwotę zwróconej kaucji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:

Przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, bezzwrotnym i definitywnym, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54 poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Moment powstania przychodu reguluje przepis art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r., który brzmi: za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia kaucji. Kaucja - według Słownika języka polskiego (PWN, Warszawa, 2002 r.) - jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Zatem fakt przyjęcia kaucji w depozyt, a następnie jej zwrot, nie powodują powstania przychodu w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy. Kaucja jest neutralna podatkowo, tzn. nie jest przychodem, aż do wystąpienia okoliczności, które uprawniają wierzyciela do zaspokojenia się z kaucji.

Podatnik otrzymując kaucję nie ma prawa uznać otrzymanej kwoty jako wpływu o charakterze definitywnym, chyba że wystąpią okoliczności uprawniające do jej zatrzymania. Wtedy kwota wpłacona tytułem zabezpieczenia zwrotu odpadu opakowaniowego traci swój kaucyjny charakter. Momentem powstania przychodu będzie chwila, gdy kaucja stanie się kwotą należną, tj. z chwilą wystąpienia okoliczności, które uprawniają Podatnika do zatrzymania kaucji. Oznacza to, że stanowisko Podatnika co do momentu powstania przychodu jest prawidłowe.

Biorąc powyższe po uwagę, Dyrektor Izby Skarbowej – w związku z zaistnieniem przesłanek określonych w treści art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej – w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2007r. - postanowił zmienić z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 24 września 2007r. nr WP/423-20/07.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj