Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-183/08-6/AF
z 25 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-183/08-6/AF
Data
2008.04.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
spadek
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy w tej sytuacji Wnioskodawczyni musi płacić podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości?



Wniosek ORD-IN 391 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 25.01.2008 r. (data wpływu 28.01.2008 r.) uzupełniony pismem z dnia 31.03.2008 r. (data wpływu 02.04.2008 r.) oraz pismem z dnia 14.04.2008 r. (data wpływu 15.04.2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.01.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od 1979 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem była właścicielem nieruchomości. W 2007 r. wspólnie z mężem Wnioskodawczyni postanowiła sprzedać ww. nieruchomość. Właściwy akt notarialny nie mógł być sporządzony, gdyż kupującym był obcokrajowiec, który aby dokonać zakupu tej nieruchomości musiał uzyskać pozwolenie od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dlatego też 26.03.2007 r. został podpisany akt notarialny przedwstępnej umowy sprzedaży, w którym to zostało zapisane, iż przyrzeczona umowa sprzedaży zostanie zawarta po uzyskaniu przez kupujących decyzji MSWiA wyrażającej zgodę na nabycie tej nieruchomości. W czasie oczekiwania na ten dokument zmarł mąż Wnioskodawczyni (30.04.2007 r.), a decyzja została wydana dopiero 30.05.2007 r. Z uwagi na podpisany już akt, po przeprowadzeniu prawa spadkowego Wnioskodawczyni musiała dokonać sfinalizowania tej sprawy, ponieważ kupujący mógł sądownie przymusić do sprzedaży ww. nieruchomości ze względu na podpisany wcześniej akt.

Pismem z dnia 20.03.2008 r. Nr IPPB2/415-183/08-2/AF wezwano Wnioskodawczynię o uzupełnienie stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Wnioskodawczyni wniosek uzupełniła w terminie.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawczyni podała, że:

  • w drodze spadku nabyła #188; nieruchomości (#189; była właścicielem),
  • nieruchomość nie wchodzi w skład gospodarstwa rolnego i w wyniku sprzedaży nie traci charakteru rolnego lub leśnego,
  • sprzedana nieruchomość jest nieruchomością zabudowaną.

Pismem z dnia 03.04.2008 r. Nr IPPB2/415-183/08-4/AF wezwano Wnioskodawczynię do sprecyzowania stanu faktycznego. Wnioskodawczyni wniosek uzupełniła w terminie. W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawczyni podała, że nieruchomość jest budynkiem mieszkalnym, w którym nie była zameldowana na pobyt stały. Przedmiotem sprzedaży była także działka o powierzchni 4 ary 95m2, na której to położony jest ww. budynek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w tej sytuacji Wnioskodawczyni musi płacić podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości...

Zdaniem Wnioskodawcy nie powinna ona płacić podatku dochodowego. Akt notarialny przedwstępnej umowy sprzedaży został podpisany przez męża Wnioskodawczyni za jego życia i jest dokumentem zobowiązującym Wnioskodawczynię (jako jego spadkobiercę) do sfinalizowania tej transakcji.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz
  3. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów,

  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotem sprzedaży była działka o powierzchni 4 ary 95m2, na której położony jest budynek mieszkalny. Wnioskodawczyni w zbywanym budynku mieszkalnym nie była zameldowana na pobyt stały. Wnioskodawczyni wraz z mężem zawarła przedwstępną umowę sprzedaży ww. nieruchomości w formie aktu notarialnego w dniu 26.03.2007 r. W drodze spadku po zmarłym mężu 30.04.2007 r. Wnioskodawczyni nabyła #188; przedmiotowej nieruchomości. Właścicielką #189; nieruchomości była od 1979 r.

Zgodnie z treścią art. 389 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) umowa przedwstępna jest umową, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej. W świetle Kodeksu cywilnego możliwe jest jednak odstąpienie od zawarcia umowy przyrzeczonej.

W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia fakt, iż sprzedaż nieruchomości nastąpi w wyniku wykonania zobowiązań spadkodawcy, ponieważ to Wnioskodawczyni, jako spadkobierca, dokonała sprzedaży przedmiotowej nieruchomości i to na niej ciąży obowiązek podatkowy wynikający z ww. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 30e ust. 1 cytowanej ustawy podatek od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Natomiast podstawą obliczenia podatku zgodnie z art. 30e ust. 2 jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych w art. 19 a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Z treści art. 22 ust. 6d wynika, że za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wysokość nakładów, zgodnie z art. 22 ust. 6e, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Podatek płatny jest w terminie złożenia zeznania rocznego, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Ww. dochodu nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Stosownie do ust. 6. ww. przepisy nie mają zastosowania, jeżeli:

  1. budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów są przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
  2. przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw stanowi przychód z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.

Natomiast z art. 21 ust. 1 pkt 126 wynika, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie
  • jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż suma uzyskana przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, w części odpowiadającej wartości udziału nabytego w drodze dziedziczenia po zmarłym mężu, czyli #188;, będzie stanowiła podlegający opodatkowaniu przychód, gdyż zbycie nieruchomości nastąpi przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia przez Wnioskodawczynię udziału w nieruchomości po zmarłym mężu. Powyższy dochód będzie opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w oparciu o art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast z uwagi na fakt, że do nabycia #189; części przedmiotowej nieruchomości doszło w 1979 r., kwota uzyskana ze sprzedaży ww. nieruchomości, odpowiadająca wartości wskazanego wyżej udziału nie będzie stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu. Wynika to z faktu, iż zbycie nieruchomości nastąpiło po upływie pięciu licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Wnioskodawczynię udziału.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj