Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-489/08-2/GJ
z 10 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-489/08-2/GJ
Data
2008.06.10


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki
poniesienie kosztów w czasie
pożyczka
zakup


Istota interpretacji
Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki, finansującej zakup przez Spółkę udziałów w innej spółce kapitałowej stanowią koszt uzyskania przychodów każdorazowo w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji ?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13.03.2008r. (data wpływu 17.03.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na odsetki od pożyczki na zakup udziałów w momencie ich zapłaty lub dacie ich kapitalizacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.03.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na odsetki od pożyczki na zakup udziałów w momencie ich zapłaty lub dacie ich kapitalizacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka nabyła pakiet udziałów w innej spółce kapitałowej. Nabycie tych udziałów zostało sfinansowane ze środków uzyskanych przez Spółkę z oprocentowanej pożyczki. Po dokonaniu zakupu udziałów rozważane jest połączenie obu spółek, polegające na przeniesieniu całego majątku jednej spółki ( spółka przejmowana ) na inną spółkę ( spółka przejmująca) w zamian za udziały lub akcje spółki przejmującej wydawane wspólnikom lub udziałowcom spółki przejmowanej. W wyniku połączenia spółka przejmowana utraci swój byt prawny bez konieczności przeprowadzenia procesu likwidacyjnego. Wnioskodawca byłby w takim przypadku spółką przejmującą.

W związku z powyższym powstaje pytanie:

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki, finansującej zakup przez Spółkę udziałów w innej spółce kapitałowej stanowią koszt uzyskania przychodów każdorazowo w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji ...

Zdaniem Spółki na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odsetki od pożyczki zaciągniętej przez nią na zakup udziałów będą stanowić koszty uzyskania przychodów każdorazowo w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, niezależnie od faktu, że po dokonaniu tego zakupu zostanie przeprowadzone połączenie Spółki z podmiotem, którego udziały zostały przez Spółkę nabyte.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. W konsekwencji podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych wszelkie koszty zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą , a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiąganego przychodu i koszty takie nie zostały wprost wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Zgodnie zaś z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Powyższe przepisy ustanawiają ogólną zasadę , według której odsetki od zaciągniętej pożyczki stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Z kolei art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy określa moment rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków na nabycie lub objęcie udziałów. W myśl tego przepisu do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów albo akcji. Z przepisu tego wynika, że wydatki na nabycie udziałów w spółce kapitałowej stanowią koszt podatkowy dopiero w momencie uzyskania przychodu, który powstanie wskutek późniejszego odpłatnego zbycia tych udziałów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia „ wydatki na nabycie udziałów”, a zatem należy w tym zakresie odwołać się do wykładni językowej. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN „wydatek to suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś”. Powyższa definicja wyraźnie podkreśla element bezpośredniości dokonania wydatku. Przenosząc ją na grunt przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należałoby zatem uznać, że obejmuje on swoim zakresem jedynie wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów lub akcji. Odsetki od pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów lub akcji nie spełniają warunku bezpośredniości, gdyż są jedynie wydatkiem związanym z uzyskaniem źródła finansowania nabycia udziałów lub akcji. Również z faktu usytuowania przepisu regulującego skutki podatkowe wydatków poniesionych na nabycie udziałów lub akcji w katalogu kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów należy interpretować pojęcie wydatków na nabycie udziałów lub akcji możliwie wąsko. Biorąc powyższe pod uwagę w związku z przepisami art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy uznać, że odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów lub akcji powinny stanowić koszt uzyskania przychodów każdorazowo w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji. Na potwierdzenie powyższego stanowiska Wnioskodawca przytoczył przykłady wyroków NSA oraz postanowień organów podatkowych.

Stanowiska Spółki nie zmienia fakt, że nabyte udziały ulegną unicestwieniu w wyniku połączenia Spółki z podmiotem , którego udziały zostały przez Spółkę nabyte. Zgodnie z art. 492 ust. 1 Kodeksu Spółek Handlowych połączenie przez przejęcie następuje przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej. W rezultacie w wyniku połączenia spółka nabędzie majątek służący osiąganiu przychodów z działalności gospodarczej. A zatem zostanie zachowany związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy kosztami ponoszonymi w momencie zapłaty ( kapitalizacji) odsetek a osiąganymi przez spółkę przychodami.

W konsekwencji należy zatem uznać, że odsetki w dalszym ciągu spełniać będą wymóg celowości (związku z przychodami podatkowymi) określony w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj