Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-138/08-2/DS
z 20 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-138/08-2/DS
Data
2008.05.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)
rok podatkowy
statut
wpis do rejestru
zmiana


Istota interpretacji
Czy w przedstawionym stanie faktycznym w ciągu całego pierwszego roku obrotowego będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujące w dniu podjęcia działalności czyli w roku 2007?



Wniosek ORD-IN 253 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2008 r. (data wpływu 21 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązywania przepisów podatkowych przy rozpoczęciu działalności gospodarczej w drugiej połowie roku kalendarzowego. – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązywania przepisów podatkowych przy rozpoczęciu działalności gospodarczej w drugiej połowie roku kalendarzowego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Sp. z o.o. podjęła po raz pierwszy działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego 2007 i wybrała rok obrotowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym. Jednocześnie w akcie założycielskim Sp. z o.o. postanowiono, że pierwszy rok obrotowy kończy się z dniem 31.12.2008 r. Akt założycielski Wnioskodawcy został podpisany w dniu 28.08.2007 r., a wpis do Krajowego Rejestru Sądowego – Rejestru Przedsiębiorców Spółka uzyskała 19.11.2007 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przedstawionym stanie faktycznym w ciągu całego pierwszego roku obrotowego będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujące w dniu podjęcia działalności czyli w roku 2007...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym w ciągu całego pierwszego roku obrotowego będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujące w dniu podjęcia działalności czyli w roku 2007.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Ogólną definicję roku podatkowego zawiera art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), który stanowi, iż rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.

Przepisy dotyczące roku podatkowego dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych określone zostały w art. 8 ust. 1 – 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Ustawa daje podatnikom możliwość wyboru roku podatkowego innego niż kalendarzowy, a także zawiera określenie roku podatkowego w sytuacjach szczególnych.

Zgodnie z generalną zasadą, wyrażoną w art. 8 ust. 1 ww. ustawy rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Natomiast art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

W myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.


Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że Spółka rozpoczęła działalność w drugiej połowie roku 2007 i wybrała rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym, z tym że pierwszy rok obrotowy kończy się z dniem 31.12.2008 r.


Przepisy przejściowe na rok 2007 zawierają regulacje dotyczące stosowania przepisów obowiązujących podatników, których rok podatkowy rozpoczął się przed 1.01.2007 r.

Art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która weszła w życie z dniem 1.01.2007 r. stanowi, iż podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed 1 stycznia 2007 r. i zakończy po tym dniu, stosują do przyjętego przez siebie roku ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.


Istotne zmiany w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące roku 2008 zostały wprowadzone:

  • ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym – art. 83 (Dz. U. Nr 180, poz. 1495), która weszła w życie z dniem 1.01.2008 r.,
  • ustawą z dnia 23 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o sporcie kwalifikowanym oraz niektórych innych ustaw – art. 2 (Dz. U. Nr 171, poz. 1208), która weszła w życie 1 stycznia 2008 r.

Druga z wymienionych zmian nie dotyczy Spółki, lecz dodatkowego zwolnienia zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. dochodów klubów sportowych.


Odnosząc powyższe wyjaśnienia do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, że Spółka, której rok podatkowy rozpoczął się w II połowie roku 2007 a zakończy się 31.12.2008 r., powinna stosować do końca roku 2007 przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w 2007 r., natomiast począwszy od 1.01.2008 r. zastosowanie będą miały przepisy zgodnie z brzmieniem obowiązującym od 1.01.2008 r.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj