Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-741/08/MZ
z 14 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-741/08/MZ
Data
2008.07.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
akcja
koszty uzyskania przychodów
obowiązek podatkowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek od spadków i darowizn
spadek
sprzedaż akcji
zbycie


Istota interpretacji
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ze zbycia akcji nabytych w spadku po matce, koszty ich nabycia przez matkę albo wartość akcji na dzień ich nabycia w spadku?



Wniosek ORD-IN 461 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana…, przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2008r. (data wpływu do tut. BKIP – 14 kwietnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Postanowieniem z dnia 25 stycznia 2007r. sąd rejonowy stwierdził, że wnioskodawca nabył spadek po zmarłej matce, m.in. akcje zgromadzone na rachunku inwestycyjnym. Wartość składników spadku została określona w zeznaniu złożonym w dniu 23 maja 2007r. Od nabytego majątku w drodze spadku wnioskodawca zapłacił podatek od spadków i darowizn, zgodnie z decyzją wydaną przez właściwy urząd skarbowy. W 2007r. po stwierdzeniu przez sąd nabycia ww. spadku, wnioskodawca sprzedał akcje i uzyskał przychód. W świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wnioskodawca jest zobowiązany opodatkować dochód powstały z tytułu zbycia papierów wartościowych (akcji), które nabył w drodze spadku. Dochodem ze sprzedaży akcji jest różnica pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z tytułu ich zbycia a kosztami uzyskania przychodów, określona w sposób właściwy dla ich nabycia (art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów, dotyczących zbytych akcji koszty ich nabycia przez matkę wnioskodawcy albo czy wnioskodawca powinien w koszty uzyskania przychodów, dotyczących zbytych akcji zaliczyć wartość akcji na dzień ich nabycia przez siebie (stania się ich właścicielem)...

Zdaniem wnioskodawcy, w koszty uzyskania przychodów powinien wpisać wartość akcji na dzień nabycia (na dzień, w którym stał się ich właścicielem na mocy postanowienia sądowego o nabyciu spadku, tzn. 25 stycznia 2007r.). Wartość ta została przyjęta jako podstawa opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. W takim przypadku podatek dochodowy od zbytych akcji wnioskodawca zapłaci od dochodu uzyskanego ze sprzedaży tych akcji. W przypadku gdyby za koszty uzyskania przychodu przyjąć „zero” (dotyczy akcji nabytych w drodze spadku) wnioskodawca zapłaciłby podatek dwa razy. Raz podatek od spadków i darowizn, drugi raz podatek dochodowy od osób fizycznych. Argumentując swoje stanowisko wnioskodawca uważa, że gdyby przedmiotem spadku były środki pieniężne np. lokata bankowa, podatek płaciłby raz w postaci podatku od spadków i darowizn. W świetle obowiązujących przepisów przedmiot spadku nie może decydować czy podatek wystąpi dwa razy od tej samej podstawy. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przepisów innych ustaw (ustawa o podatku od spadków i darowizn).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych, uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa m.in. w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 tej ustawy. Zgodnie z art. 19 ust. 1 w związku z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Natomiast stosownie do treści art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zasady ustalenia dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, określone zostały w art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Zatem można do tych kosztów zaliczyć: koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego oraz koszty związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (np. koszty prowizji, koszty zdeponowania papierów, itp.).

Jednakże, należy zaznaczyć, że w przypadku nabycia papierów wartościowych w drodze spadku, nie występuje koszt nabycia tych papierów, ponieważ nie zostały poniesione żadne wydatki na ich nabycie. Tym samym wartość akcji na dzień ich nabycia przez wnioskodawcę w drodze spadku nie może być przez niego zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Kosztem takim nie będą również wydatki poniesione przez matkę wnioskodawcy na nabycie akcjiNatomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 105 ww. ustawy wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Tym samym część uzyskanego przez wnioskodawcę dochodu ze sprzedaży papierów wartościowych podlega zatem zwolnieniu z opodatkowania na mocy powołanego uprzednio przepisu art. 21 ust. 1 pkt 105 ww. ustawy. Wolny od podatku dochodowego będzie dochód uzyskany ze zbycia papierów wartościowych otrzymanych w drodze spadku jedynie w części odpowiadającej kwocie zapłaconego przez wnioskodawcę podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia zbytych następnie akcji.O wyliczoną kwotę zapłaconego podatku od spadku, przypadającą na nabyte w drodze spadku akcje, można pomniejszyć dochód uzyskany ze zbycia akcji otrzymanych w drodze spadku. Podstawą opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych będzie zatem uzyskany ze sprzedaży dochód po pomniejszeniu go o kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn. W tym miejscu należy podkreślić, że pomniejszenia można dokonać wyłącznie o tę część zapłaconego od całego spadku podatku od spadków i darowizn, która przypada na nabyte w spadku akcje.

W odniesieniu do twierdzeń wnioskodawcy, że do kosztów uzyskania przychodu należy zaliczyć wartość akcji na dzień ich nabycia w spadku, gdyż w przeciwnym razie ma miejsce podwójne opodatkowanie tej samej wartości: w podatku od spadków i darowizn i w podatku dochodowym od osób fizycznych, wyjaśnia się, że opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlegało nabycie akcji w spadku, a opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega sprzedaż akcji. Oznacza to, że nie ma miejsca podwójne opodatkowanie, ponieważ mają miejsce dwa odrębne zdarzenia (nabycie w spadku, sprzedaż), każde podlegające regulacjom innej ustawy podatkowej.Wnioskodawca powołuje się na przepis art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Należy wyjaśnić, że w niniejszej sprawie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn miały zastosowanie do nabycia akcji w spadku. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zostały zastosowane do nabycia akcji w spadku lecz do sprzedaży tych akcji. Nawet jeśli wartość zbywanych akcji na dzień zbycia jest identyczna jak wartość akcji nabytych w spadku na dzień nabycia spadku, w niniejszym przypadku nie ma miejsca podwójne opodatkowanie. Ponadto art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala obniżyć dochód osiągnięty ze zbycia akcji podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych o kwotę zapłaconego od nabycia akcji podatku od spadków i darowizn.

Wobec powyższego, uzyskany przez wnioskodawcę dochód z tytułu zbycia akcji będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym i powinien być wykazany w odrębnym zeznaniu rocznym o wysokości uzyskanego dochodu z kapitałów pieniężnych (PIT-38). Stosownie bowiem do regulacji art. 30b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodów uzyskanych m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 oraz na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj