Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-127/08-3/AA
z 14 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-127/08-3/AA
Data
2008.05.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
koszty uzyskania przychodów
spółka jawna
wniesienie środka trwałego do spółki


Istota interpretacji
Czy amortyzacja naliczana od ustalonej wartości środków trwałych jest kosztem uzyskania przychodów w spółce jawnej. Czy środek trwały po wykupie Wnioskodawca może wycenić wg cen rynkowych i po przekazaniu jako wkład niepieniężny amortyzować oraz uznać amortyzację za koszt uzyskania przychodów w spółce jawnej.



Wniosek ORD-IN 278 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2008 r. (data wpływu 20 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieumorzonej wartości środka trwałego – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieumorzonej wartości środka trwałego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe i stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 1980 roku w zakresie transportu krajowego i międzynarodowego rzeczy, robót ziemnych oraz załadunków i rozładunków. W firmie posiada majątek trwały, tj. samochody ciężarowe, ciągniki, przyczepy, naczepy, wywrotki itp. Część majątku jest całkowicie umorzona, a część amortyzuje na bieżąco. W 2006 roku Wnioskodawca wraz z członkami rodziny założył spółkę jawną (4 wspólników po 25% udziałów), do której jako swój niepieniężny wkład, na podstawie umowy przekazał część majątku ruchomego. Część przekazanego majątku była całkowicie umorzona, a część w trakcie amortyzacji. Wnioskodawca po uzgodnieniu ze wspólnikami poddał majątek wycenie, której dokonał rzeczoznawca ustalając cenę rynkową. Według tak ustalonej wartości, środki trwałe zostały przyjęte do ewidencji spółki, a odpisy amortyzacyjne, stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodów.

Wnioskodawca podaje, że w bieżącym roku w jego firmie zostanie zakończona umowa leasingu operacyjnego trwająca 36 miesięcy i ma On zamiar wykupić leasingowaną naczepę zgodnie z umową i ją również przekazać jako wkład niepieniężny do spółki. Wnioskodawca uważa, że w porozumieniu ze wspólnikami powinien wycenić ten środek trwały i według wartości rynkowej amortyzować w spółce jawnej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieumorzonej wartości środka trwałego.


Czy nieumorzona część wartości środka trwałego przekazanego jako aport do spółki jawnej będzie stanowić koszt uzyskania przychodu w firmie Wnioskodawcy...

Zdaniem Wnioskodawcy, w kwestii niezamortyzowanej części wartości środka trwałego przekazanego jako wkład niepieniężny do spółki osobowej, wartość ta stanowić będzie koszt uzyskania przychodu w jego firmie, ponieważ nie jest ona wymieniona w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatek nie stanowiący kosztu uzyskania przychodu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

W myśl art. 23 ust. 1, pkt 1 lit. b) ww. ustawy nie uważa się za koszty, wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, bez względu na czas ich poniesienia.

Z analizy ww. artykułu wynika, iż niezamortyzowana wartość środka trwałego stanowi koszty uzyskania przychodu przy określeniu dochodu z odpłatnego zbycia składnika majątku.


Mając powyższe na uwadze niezamortyzowana wartość środka trwałego, przekazanego jako wkład niepieniężny do spółki osobowej, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w firmie, ponieważ Wnioskodawca nie dokonuje odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


W kwestii zagadnienia dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie środków trwałych wydano odrębną interpretację indywidualną w dniu 14 maja 2008 r., znak ILPB1/415-127/08-2/AA.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj