Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-111/08-2/IM
z 14 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-111/08-2/IM
Data
2008.05.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
pracownik
przychód
refundacja
ubezpieczenia społeczne
wynagrodzenia
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
1) Czy do przychodów podatkowych należy zaliczyć kwotę refundacji składek z PFRON na ubezpieczenia społeczne pod datą środków pieniężnych na rachunek bankowy przedsiębiorcy?2) Czy należy zmniejszyć przychody podatkowe o kwotę dokonanego zwrotu do PFRON części refundowanych składek na ubezpieczenia społeczne (korekta błędnie naliczonych składek) w dacie obciążenia rachunku bankowego podatnika?3) Czy należy zmniejszyć przychody podatkowe w dacie obciążenia rachunku bankowego podatnika, to znaczy w styczniu 2009 r. w przypadku, gdyby dokonany zwrot do PFRON części refundowanych składek na ubezpieczenia społeczne (korekta błędnie naliczonych składek) nastąpiła w następnym roku podatkowym?



Wniosek ORD-IN 318 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana …, przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2008 r. (data wpływu 14 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu refundacji składek z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu refundacji składek z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Przedsiębiorca, posiadający status zakładu pracy chronionej, od 1 stycznia 2008 roku otrzymuje co miesiąc na rachunek bankowy, refundację składek na ubezpieczenie społeczne z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Refundacja obejmuje:

  • część wynagrodzenia, odpowiadającą składce należnej od pracownika na ubezpieczenia emerytalne i chorobowe,
  • część kosztów osobowych pracodawcy, odpowiadającej składce należnej od pracodawcy na ubezpieczenia – emerytalne, rentowe, wypadkowe, pod warunkiem terminowego opłacania przez pracodawcę tych składek w całości.


W przypadku wypłaty wynagrodzenia za grudzień 2007 roku, które nastąpiło w styczniu 2008 roku, faktyczna zapłata składek do ZUS nastąpi w terminie do 15 lutego 2008 roku. PFRON przekaże wówczas środki pieniężne z tytułu refundacji na rachunek bankowy przedsiębiorcy, w terminie 7 dni, tj. 22 lutego 2008 roku. Innymi słowy refundacja składek przez PFRON dotyczy wcześniej zaliczonych przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń, obejmujących w części należnej od pracownika na ubezpieczenia emerytalne i chorobowe oraz składek na ubezpieczenia społeczne w części należnej od pracodawcy, tj. składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe.

Pod datą otrzymanych środków, cała kwota refundacji zostanie zaliczona do przychodów, jednocześnie Wnioskodawca nie będzie zmniejszał kosztów uzyskania przychodów o kwotę otrzymanych refundacji, składek ZUS pod datą ich otrzymania, choć w ewidencji bilansowej kwota refundacji składek ZUS może zmniejszać koszty okresu sprawozdawczego.

Wnioskodawca dokonuje zwrotu części otrzymanych na rachunek bankowy refundacji składek z PFRON. Zwrot wynika ze złożenia do PFRON dokumentów korygujących refundację składek.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do przychodów podatkowych należy zaliczyć kwotę refundacji składek z PFRON na ubezpieczenia społeczne, pod datą wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy przedsiębiorcy...

Zdaniem Wnioskodawcy, w art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów lub jako zwrot wydatków. Wnioskodawca powołuje się na wyrok NSA z dnia 27 lutego 1997 roku, sygnatura akt SA/Sz 95/96.

Wnioskodawca, w ślad za ww. wyrokiem twierdzi, iż momentem powstania przychodu pieniężnego jest otrzymanie środków pieniężnych, natomiast w obrocie bezgotówkowym, momentem otrzymania pieniędzy jest dzień uznania rachunku bankowego podatnika jako rachunku wierzyciela. W związku z tym, dotacje, subwencje i dopłaty otrzymane z PFRON na podstawie przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, nie korzystają w 2008 roku ze zwolnienia od podatku dochodowego, zatem będą przychodem pod datą wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków z wyjątkiem, gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o tej ustawy, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca otrzymuje z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowanie do składek na ubezpieczenie społeczne.

Zasady przyznawania pomocy w formie dofinansowania zostały uregulowane w art. 25a-25d ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92).

Jeżeli w myśl przepisów ww. ustawy Wnioskodawca może korzystać z refundacji i otrzymuje dofinansowanie z tytułu zwrotu części kosztów osobowych to dotacja ta, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust.1c,1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Reasumując – do przychodów podatkowych należy zaliczyć kwotę refundacji składek PFRON na ubezpieczenie społeczne w dacie wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę wyroku NSA z dnia 27 lutego 1997 r. sygn. SA/Sz 95/96, tut. Organ informuje, że został on wydany w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Wniosek w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącego korekty przychodów z tytułu błędnie naliczonych składek rozstrzygnięto interpretacją z dnia 14 maja 2008 r. nr ILPB1/415-111/08-3/IM.
  • podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącego daty korekty przychodów z tytułu zwrotu składek z PFRON rozstrzygnięto interpretacją z dnia 14 maja 2008 r. nr ILPB1/415-111/08-4/IM.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj