Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-144/08-4/SJ
z 12 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-144/08-4/SJ
Data
2008.05.12


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi magazynowania i przechowywania towarów
usługi pomocnicze


Istota interpretacji
Usługa magazynowania i przechowywania towarów nie jest związana bezpośrednio z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów – jako usługa pomocnicza. Dlatego też podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 22%.



Wniosek ORD-IN 368 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2008 r. (data wpływu 11 luty 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 kwietnia 2008 r. (data wpływu 10 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT przy świadczeniu usług transportu towarów oraz usług magazynowania – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT przy świadczeniu usług transportu towarów oraz usług magazynowania. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 8 kwietnia 2008 r. (data wpływu 10 kwietnia 2008 r.) o brakujące pełnomocnictwo.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Celem działalności Spółki jest transport drogowy towarów oraz świadczenie usług magazynowania i przechowywania towarów. Usługi magazynowania Wnioskodawca świadczy na rzecz kontrahenta, mającego siedzibę na terytorium Unii Europejskiej, będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej zarejestrowanym w swoim kraju, który zleca Spółce magazynowanie towarów w magazynie Wnioskodawcy, znajdującym się w Polsce.

W praktyce występują dwie sytuacje. Po pierwsze taka, że Podatnik, oprócz usług magazynowania towarów, świadczy na rzecz kontrahenta usługi ich transportu z miejsca odbioru ze swojego magazynu do miejsca przeznaczenia towarów, znajdującego się na terenie innych krajów UE. Czynność magazynowania towarów jest objęta oddzielnym zleceniem, natomiast na usługi transportowe Wnioskodawca otrzymuje odrębne zlecenie.

W innych przypadkach Spółka świadczy na rzecz kontrahenta wyłącznie usługi magazynowania, nie świadcząc jednocześnie usług transportu towarów. W każdym przypadku towar transportowany jest na teren innego kraju UE.

Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność na całość usługi magazynowania. Wykonywane usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 63.12.14 „Usługi magazynowania i przechowywania towarów, pozostałe”.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Gdzie jest miejsce świadczenia usług oraz wg jakiej stawki podatku VAT powinny zostać opodatkowane przedmiotowe usługi magazynowania towarów – w sytuacji, gdy Spółka wykonuje jednocześnie usługi transportu towarów oraz w sytuacji, kiedy usługa magazynowania stanowi jedyną usługę...

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi magazynowania stanowią usługę pomocniczą dla usługi transportowej, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy VAT. Usługi magazynowania i przechowywania towarów mieszczą się w grupowaniu PKWiU 63.12.14 „Usługi magazynowania i przechowywania towarów, pozostałe”, grupa główna 63 „Usługi pomocnicze do usług transportowych”. W tak opisanym stanie faktycznym, magazynowanie jako usługi pomocnicze do usług transportowych, stają się bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów i zgodnie z art. 27 ust. 4 można wobec nich stosować ust. 3 tego artykułu.

W związku z powyższym, jeśli kontrahent zleci magazynowanie towarów, które następnie zostaną wywiezione na podstawie odrębnego zlecenia (zrealizowanego środkiem transportu Spółki lub innego przewoźnika), transport towarów na trasie magazyn Wnioskodawcy w Polsce – miejsce przeznaczenia w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej oraz poda swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w innym niż Polska państwie członkowskim, to ta usługa (identycznie jak wewnątrzwspólnotowy transport towarów), nie będzie opodatkowana w Polsce lecz w państwie, które nadało usługobiorcy ten numer identyfikacyjny (na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów rozumieniu art. 7 (…).

Dla wskazania miejsca opodatkowania transakcji istotne jest określenie miejsca jej świadczenia. Stosownie do generalnej zasady, wyrażonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.


Art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b określa, że w przypadku świadczenia usług pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

W myśl art. 28 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „wewnątrzwspólnotową usługa transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.

Nawiązując do art. 28 ust. 3, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Zgodnie z art. 28 ust. 4 ustawy, przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b, jeżeli usługi te są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towaru. Oznacza to, że jeżeli nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, na którym faktycznie świadczona jest usługa pomocnicza do wewnątrzwspólnotowej usługi transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Zainteresowany podpisuje 2 odrębne umowy z kontrahentem z UE. Jedna umowa zawarta jest na usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, natomiast druga tylko na czynność magazynowania towarów, co wskazywałoby na osobne traktowanie świadczonych usług.


Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi magazynowania towarów, świadczonej na podstawie odrębnej umowy z kontrahentem oraz nie wymienionej w katalogu usług pomocniczych do usług transportu (przepis art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy nie odwołuje się do klasyfikacji statystycznych) jest terytorium kraju, w myśl art. 27 ust. 1 ustawy. W związku z powyższym usługi magazynowania towarów świadczone przez Zainteresowanego, podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy VAT. Bez znaczenia jest fakt, czy Wnioskodawca oprócz przedmiotowej usługi wykonuje jeszcze na podstawie odrębnej umowy usługi transportu tych towarów.


Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy informuje, iż przechowywanie towarów można byłoby uznać, za usługi pomocnicze do usług transportowych o ile byłyby niezbędne do wykonywania usługi transportowej, np. na czas przeładunku na inny środek transportu – tzw. magazynowanie krótkotrwałe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj