Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-138/08-2/MN
z 6 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-138/08-2/MN
Data
2008.05.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
obrót
odliczanie podatku naliczonego
odliczenia od podatku
odliczenie częściowe
podatek należny
podatek naliczony
proporcja
szkoła wyższa
szkoły
świadczenie usług
uczelnie
uczelnie niepubliczne
uczelnie publiczne
usługi
usługi edukacyjne


Istota interpretacji
Ustalenie proporcji obrotu w związku z usługami zwolnionymi i opodatkowanymi, świadczonymi przez placówkę edukacyjną.



Wniosek ORD-IN 638 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2008 r. (data wpływu 8 luty 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie częściowego odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie częściowego odliczenia podatku naliczonego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca posiada kilka budynków (kampus), w których prowadzi działalność edukacyjną zwolnioną z VAT. W większości budynków wydzierżawiane są pomieszczenia dla firm prowadzących działalność gospodarczą. Dzierżawa pomieszczeń jest opodatkowana VAT. Udział sprzedaży opodatkowanej z tytułu dzierżaw w obrocie ogółem za rok 2007 wynosi 4,25%, co daje Zainteresowanemu prawo do proporcjonalnego odliczenia podatku naliczonego przy zakupach dotyczących sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej. VAT naliczony przy zakupach dotyczących tylko sprzedaży zwolnionej (usługi edukacyjne) nie podlega odliczeniu, a VAT przy zakupach dotyczących tylko sprzedaży opodatkowanej podlega odliczeniu. Do zakupów objętych proporcją można zaliczyć: zakup energii cieplnej, elektrycznej, gazu, wody, wywóz nieczystości, usługi ochroniarskie, sprzątanie obiektu, zakup usług remontowych budynków, zakup materiałów remontowych i konserwacyjnych budynków. Wnioskodawca otrzymuje faktury wystawiane w całości na kampus (nie na każdy budynek). Ponadto, Zainteresowany dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT z innych tytułów, np. usługi opodatkowane wykonywane w pomieszczeniach uczelni. Ta sprzedaż stanowi 1,0% obrotu ogółem.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy do ustalenia proporcji należy przyjąć obrót z wszystkich wymienionych w opisie stanu faktycznego rodzajów działalności opodatkowanej...
  2. Czy uczelnia ma prawo do odliczania podatku naliczonego VAT w 2008 r. w wysokości 6% całego podatku naliczonego zawartego we wszystkich fakturach VAT za zakup energii cieplnej, elektrycznej, gazu, wody, wywozu nieczystości, usług ochroniarskich, sprzątania obiektu, zakup usług remontowych budynków, zakup materiałów remontowych i konserwacyjnych budynków...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 90 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego VAT o ustaloną wg proporcji kwotę podatku naliczonego VAT. Działalność opodatkowana prowadzona jest w obiektach służących działalności zwolnionej. Z uwagi na techniczne uwarunkowania, Zainteresowany otrzymuje faktury za koszty eksploatacji i utrzymania budynków bez rozbicia na poszczególne obiekty. W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że ma prawo do odliczania w 2008 r. podatku naliczonego w wysokości 6% całego podatku naliczonego zawartego we wszystkich fakturach VAT za zakup energii cieplnej, elektrycznej, gazu, wody, wywozu nieczystości, usług ochroniarskich, sprzątania obiektu, zakup usług remontowych budynków, zakup materiałów remontowych i konserwacyjnych budynków.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Z powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych przez nich do wykonywania czynności opodatkowanych. Regulacja ta wyklucza możliwość odliczenia podatku związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z kolei w przypadku, gdy nabyty towar lub usługa powiązane są równocześnie ze sprzedażą w związku z którą przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i sprzedażą, w związku z którą takie prawo nie przysługuje – odliczenia należy dokonać proporcjonalnie.

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 1 ustawy).

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, zastosowanie znajduje przepis art. 90 ust. 2 ustawy, w myśl którego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję tę określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 3 i 4 ustawy).


Do ustalenia proporcji Wnioskodawca winien przyjąć obrót zgodnie z ww. art. 90 ust. 2 ustawy.

W myśl art. 90 ust. 5 ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie – art. 90 ust. 6 ustawy.

W przypadku gdy proporcja, o której mowa wyżej przekroczy 98%, podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, a jeżeli nie przekroczy 2%, podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2 (art. 90 ust. 10 ustawy).


Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż prowadzi działalność zarówno opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, jak i zwolnioną z opodatkowania.

W sytuacji, gdy istnieje możliwość przypisania konkretnych wydatków i towarzyszących im kwot podatku naliczonego do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi wydatki te są związane, w ramach realizacji wskazanego uprawnienia, Wnioskodawca może odliczyć całą wartość podatku naliczonego w tej części, która dotyczy wykonywanych przez Zainteresowanego czynności opodatkowanych.

Jeżeli jednak Wnioskodawca nie jest w stanie przyporządkować całej kwoty podatku naliczonego odpowiednio czynnościom, które umożliwiają odliczenie – opodatkowanym, i czynnościom, które nie umożliwiają takiego odliczenia – zwolnionym od podatku, będzie on zobowiązany dokonując odliczenia podatku naliczonego, do zastosowania proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy.


Reasumując, jeżeli proporcja, o której mowa w art. 90 ust. 1 ustawy, obliczona przez Zainteresowanego zgodnie z powołanymi wyżej regulacjami, wynosi 6% – Wnioskodawca ma prawo do proporcjonalnego odliczenia podatku VAT naliczonego w tej wysokości.

Podkreślić należy, iż Wnioskodawca, zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj