Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1-415-191/08MM
z 4 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1-415-191/08MM
Data
2008.06.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Rodzaje działalności

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
firma jednoosobowa
forma opodatkowania
jednoosobowa działalność gospodarcza
ogólne zasady opodatkowania
opodatkowanie dochodu
podatek dochodowy od osób fizycznych
pozarolnicza działalność gospodarcza
ryczałt ewidencjonowany
spółka cywilna
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
1. Czy ze względu na brzmienie art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - osiąganie przychodów z najmu w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę cywilną i opodatkowanych na zasadach ogólnych wykluczy prawo do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej wykonywanej przez Wnioskodawce samodzielnie zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
2. Czy działalność prowadzona w formie spółki cywilnej oraz działalność prowadzona samodzielnie mogą być opodatkowane oddzielnie?



Wniosek ORD-IN 793 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2008 roku (data wpływu 25 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej jednoosobowo zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, w sytuacji gdy podatnik będzie opłacał podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych od dochodów uzyskanych - jako wspólnik spółki cywilnej - z tytułu najmu nieruchomości - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 marca 2008 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej jednoosobowo zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, w sytuacji gdy podatnik będzie opłacał podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych od dochodów uzyskanych - jako wspólnik spółki cywilnej - z tytułu najmu nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.


W miesiącu sierpniu bieżącego roku zamierza Pan kupić udział w nieruchomości z równoczesnym przystąpieniem do spółki cywilnej, która to spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości własnych (mieszkań i lokali użytkowych). Wspólnicy tej spółki są opodatkowani na zasadach ogólnych i Pan również zamierza opłacać podatek na tych samych zasadach.

Ponadto w październiku 2008 roku zamierza Pan – jako osoba fizyczna - uruchomić działalność gospodarczą w zakresie produkcji i usług instalacyjnych. Działalność ta – prowadzona na własne nazwisko - nie będzie w żaden sposób powiązana z działalnością gospodarczą polegającą na wynajmie przez spółkę cywilną nieruchomości.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy ze względu na brzmienie art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - osiąganie przychodów z najmu w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę cywilną i opodatkowanych na zasadach ogólnych wykluczy prawo do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej wykonywanej przez Pana samodzielnie zryczałtowanym podatkiem dochodowym...
  2. Czy działalność prowadzona w formie spółki cywilnej oraz działalność prowadzona samodzielnie mogą być opodatkowane oddzielnie...


Zdaniem Wnioskodawcy osiąganie przychodów z najmu w spółce cywilnej opodatkowanych na zasadach ogólnych nie wyklucza opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


Przychody te mogą być opodatkowane oddzielnie z uwagi na:


  • treść art. 6 ust. 4 i 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który dopuszcza oddzielne opodatkowanie; można zatem np. opłacać ryczałt od działalności wykonywanej samodzielnie, a od przychodów uzyskiwanych w spółce cywilnej płacić podatek na zasadach ogólnych - zgodnie bowiem z treścią art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wybór sposobu opodatkowania należy do podatnika,
  • art. 9 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dotyczy automatycznie wyboru sposobu opodatkowania dla wszystkich form działalności gospodarczych prowadzonych przez podatnika, a tylko tych do których stosuje się przepisy ustawy o opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Jeżeli w rozpatrywanym przypadku dokona Pan wyboru formy opodatkowania zgodnie z treścią art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i złoży dla działalności wykonywanej osobiście odpowiednie oświadczenie o zastosowanie formy opodatkowania określonej w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, to postanowienia art. 9 ust. 5 nie będą miały zastosowania do przychodów określonych w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • nieruchomości wynajmowane przez spółkę cywilną nie są w żaden sposób związane z działalnością gospodarczą, jaką zamierza Pan wykonywać samodzielnie, lecz stanowią one ułamkową własność poszczególnych wspólników. Wybór formy działalności w spółce cywilnej jest podyktowany głównie uproszczeniem ewidencji i fakturowania dla potrzeb ustawy o podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochody osiągnięte z pozarolniczej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 tj. według skali podatkowej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba, że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z powyżej przytoczonego przepisu wynika, że podstawową formą opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej są zasady ogólne przy uwzględnieniu skali podatkowej, przy czym podatnicy mogą wybrać również inny sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Ustawodawca nie narzuca podatnikom określonej formy opodatkowania, mogą oni w dowolny sposób dokonywać wyboru formy opodatkowania – z zachowaniem obowiązujących przepisów prawnych.

Przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) nie przewidują, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.

W myśl art. 6 ust. 1 powołanej powyżej ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - z zastrzeżeniem art. 8 – podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym również, gdy działalność ta prowadzona jest w formie spółki osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych oraz spółki partnerskiej, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne wykonujące wolny zawód.

Przepisy prawa podatkowego traktują pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej lub innych spółek nie mających osobowości prawnej, jak również pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną samodzielnie przez osobę fizyczną, jako odrębne i niezależne od siebie formy prowadzenia działalności gospodarczej.

W chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej, która będzie prowadzona indywidualnie przez Wnioskodawcę utworzony zostanie nowy podmiot gospodarczy, niezależny od wcześniej istniejącej spółki cywilnej. Fakt wcześniejszego zarejestrowania przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w ramach spółki cywilnej opodatkowanej na zasadach ogólnych nie może obligować podatnika do wyboru tej samej formy opodatkowania, gdyż jest to inny podmiot gospodarczy, który zgodnie z obowiązującym przepisem art. 6 ww. ustawy (przy spełnieniu warunków określonych w omawianej ustawie) może wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

A zatem w danym roku podatkowym przychody (dochody) osiągane przez Pana z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych, a jednocześnie przychody uzyskiwane z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej indywidualnie mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Należy przypomnieć, że aby skorzystać z ryczałtowej formy opodatkowania należy złożyć pisemne oświadczenie o jej wyborze. O zasadach składania wspomnianych oświadczeń stanowi art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), w myśl którego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio.

Jak z powyższego wynika, w przypadku nie złożenia wspomnianego oświadczenia w terminie ustawowym podatnik jest obowiązany do opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym.

W świetle powyżej powołanych przepisów prawa dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej można opodatkować podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, natomiast działalność gospodarczą prowadzoną na własne nazwisko zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, o ile nie zachodzą inne okoliczności, które powodowałyby utratę prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z treścią art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną „księgą”, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczania wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatnicy oraz spółki, z zastrzeżeniem ust. 3, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani prowadzić odrębnie za każdy rok podatkowy ewidencje przychodów, zwaną „ewidencją”, wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów. W myśl art. 15 ust. 2 obowiązek prowadzenia ewidencji powstaje od dnia, od którego ma zastosowanie opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Z treści art. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 roku Nr 144, poz. 930 ze zm.) wynika, że przychodów opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami z innych źródeł, podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym działalność prowadzoną przez Pana jednoosobowo i w spółce cywilnej należy rozliczać oddzielnie (nie łącząc przychodów uzyskiwanych z tych źródeł) i prowadząc odpowiednie księgi, o których mowa w powyżej zacytowanych przepisach. Zdarzenia gospodarcze dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych, które dotyczą przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych należy ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów lub księgach rachunkowych, natomiast dla potrzeb zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych zdarzenia gospodarcze należy wpisywać do ewidencji przychodów i opodatkować zgodnie z zasadami przewidzianymi dla stosownej formy opodatkowania.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj