Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-95/08-2/JK
z 30 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-95/08-2/JK
Data
2008.04.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
nieruchomości
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek ryczałtowy od sprzedaży nieruchomości
podział lokalu
sprzedaż
sprzedaż mieszkania
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia podatkowe
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie


Istota interpretacji
Opodatkowanie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani …, przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2008 r. (data wpływu 4 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomościjest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupiła w 1996 roku od Gminy w ramach przetargu nieruchomość składającą się z działki o powierzchni 1736 m2 na której znajduje się budynek koszarowy o powierzchni całkowitej 1039 m2. Małżeństwo zamieszkiwało w wyżej wymienionym budynku na pobyt stały do sierpnia 2006 roku. Ze względu na przyczyny losowe konieczna okazała się przeprowadzka. Zainteresowana wraz z mężem zamieszkała u syna. W lutym 2007 roku mąż Wnioskodawczyni zmarł. Na mocy postanowienia sądu z dnia 31 maja 2007 roku spadek po mężu przypadł w całości Zainteresowanej.

Wnioskodawczyni zamierza sprzedać ww. nieruchomość. Z przyczyny braku zainteresowania kupna całego budynku, ma nastąpić jego podział na 6 lokali.

Otrzymano zaświadczenie starosty z dnia 5 grudnia 2007 roku o spełnieniu wymagań dla uznania ich jako samodzielnych lokali.

Nie są one jeszcze wpisane do księgi wieczystej, wyodrębnienie nastąpi z chwilą sprzedaży.

Znaleziono kupca zainteresowanego nabyciem 3 z 6 lokali mieszkalnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż 3 lokali mieszkalnych będących od 1996 roku współwłasnością, a następnie od 2007 roku wyłączną własnością zostanie zwolniona z podatku dochodowego...

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż takiej liczby lokali, których wielkość nie przekracza udziału sprzedawcy we współwłasności (50%) podlega opodatkowaniu zgodnie ze stanem prawnym istniejącym w momencie nabycia nieruchomości.


W związku z powyższym przychód ze sprzedaży tego udziału w nieruchomości nie stanowi przychodu będącego źródłem opodatkowania, gdyż między nabyciem a zbyciem nieruchomości upłynie ponad 5 lat (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej updof, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

   - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


W związku z powyższym przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości. Jednakże zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) updof, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.


Istotna dla rozpatrywanej sprawy jest kwestia, od kiedy należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 updof. Należy więc ustalić moment nabycia przez Wnioskodawczynię nieruchomości.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa) i ma ona charakter współwłasności łącznej (bezudziałowej). Oznacza to, w analizowanym stanie faktycznym, że każdemu z małżonków przysługuje w całości spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Dopiero ustanie współwłasności małżeńskiej powoduje przekształcenie współwłasności bezudziałowej we współwłasność w częściach ułamkowych i od tego momentu dopuszczalne jest zniesienie współwłasności. Zniesienie współwłasności kształtuje nowy stan prawny, przyznając współwłaścicielowi prawo własności całej rzeczy. Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności (działu spadku, podziału majątku wspólnego) jest nabyciem tych rzeczy. Stosownie do treści art. 32 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dorobkiem małżeńskim są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich.


W związku z tym należy stwierdzić, że nabyta przez Wnioskodawczynię wraz z mężem w 1996 r. nieruchomość należała do majątku wspólnego małżonków.


Na tle powyższego należy uznać, że nabycie przez Wnioskodawczynię 1/2 udziału w nieruchomości nastąpiło w 1996 r., tj. w czasie trwania współwłasności małżeńskiej.


Natomiast nabycie przez Nią pozostałej części udziału w wyżej wymienionej nieruchomości nastąpiło w 2007 r., w drodze spadkobrania po zmarłym mężu.

W związku z powyższym, przy sprzedaży części udziału w nieruchomości nabytej w 1996 roku na zasadzie wspólności ustawowej zastosowanie mają przepisy updof, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 roku.


Reasumując stwierdzić należy, że przychód uzyskany ze sprzedaży części nieruchomości (nie przekraczającej udziału we współwłasności) nabytej przez Wnioskodawczynię w 1996 roku nie podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8, gdyż od jej nabycia upłynęło 5 lat.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj