Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-127/08-4/GZ
z 30 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-127/08-4/GZ
Data
2008.04.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
budynek mieszkalny
montaż
obiekt budowlany


Istota interpretacji
Zastosowanie stawki na montaż roletek okiennych.



Wniosek ORD-IN 571 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2008 r. (data wpływu 7 luty 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 kwietnia 2008 r. (data wpływu 24 kwiecień 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na usługi montażu rolet – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na usługi montażu rolet. Złożony wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 kwietnia 2008 r., w którym przedstawiono klasyfikację statystyczną świadczonych usług.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której zajmuje się m.in. wykonawstwem roletek na indywidualne zamówienie klienta. Działalność, zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej jest sklasyfikowana m.in. do symbolu 45.42 – zakładanie stolarki budowlanej. Według regonu działalność Zainteresowanego, zgodnie z PKD, została sklasyfikowana do symbolu 2812 Z – produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej, co oznacza, że Wnioskodawca produkuje również elementy metalowe do parasoli.

Usługi, które wykonuje Zainteresowany zostały sklasyfikowane zgodnie z normami statystycznymi PKWiU w sposób następujący:

  1. Montaż wyrobów u klienta, wykonany przez Wnioskodawcę tj. producenta, sklasyfikowano jako dany wyrób:
  2.    - PKWiU 28.12.10-50.32 – Rolety profilowane i ich części   - PKWiU 25.23.14-70.23 – Rolety i ich części
  3. Montaż ww. rolet przez zewnętrzną firmę usługową, która nie jest producentem montowanych rolet:
  4.    - PKWiU 45.42.11-00.00 - Roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku, gdy roletki będą montowane w obiektach budownictwa mieszkaniowego, Zainteresowany będzie miał prawo stosować stawkę 7% od całej transakcji, tzn. roletka plus montaż, czy tylko od montażu...
  2. Czy ma w tej sytuacji znaczenie fakt, że roletki zostały wytworzone przez Wnioskodawcę we własnym zakresie... Jak powinna być fakturowana ta czynność...


Zdaniem Wnioskodawcy ma on prawo do zastosowania stawki VAT 7% do całej należności (sprzedaż roletek wraz z montażem), ponieważ:

  • kompleksowo wykonuje usługę budowlano-montażową w obiektach budownictwa mieszkaniowego, wliczając w cenę tej usługi elementy przez siebie wyprodukowane, tj. roletki, co oznacza, że świadczona usługa obejmuje swoim zakresem robociznę i materiał,
  • wykonanie roletki wraz z montażem potwierdza treść zamówienia od klienta.


W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Wobec powyższego na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia z usługą, która na mocy art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług jest opodatkowana stawką VAT 7%. A ponadto wg Wnioskodawcy zawierane umowy nie dotyczą montażu roletek lecz prac remontowych. Także faktura zostanie wystawiona na roboty budowlane.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy pod pojęciem towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z definicją zawartą w art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (...). Stosownie do treści art. 8 ust. 3 ustawy usługi identyfikowane są za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119 ustawy.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Od 1 stycznia 2008 r. prawo do stosowania obniżonej stawki podatku 7% stosuje się w odniesieniu do:

  1. dostaw, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT,
  2. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy – zgodnie z § 5 ust. 1a pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.),
  3. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, w zakresie, w jakim wymienione obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy – zgodnie z § 5 ust. 1a pkt 2 ww. rozporządzenia.


Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, przedmiotem czynności wykonywanych przez Zainteresowanego jest świadczenie usług, które zostały przez Wnioskodawcę sklasyfikowane zgodnie z nomenklaturą statystyczną do odpowiednich grupowań Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), a wymienionych powyżej w opisie zdarzenia przyszłego.

W świetle przytoczonych przepisów, tut. Organ stwierdza, iż zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od klasyfikacji danej czynności jako wyrobu bądź usługi w świetle norm statystycznych PKWiU.

Zatem biorąc pod uwagę opisane zdarzenie przyszłe, czynności wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na montażu roletek, wykonanych przez niego jako producenta, w obiektach budownictwa mieszkaniowego, sklasyfikowane pod następującymi symbolami klasyfikacji statystycznych PKWiU jako wyroby: 28.12.10-50.32 i 25.23.14-70.23, będą opodatkowane stawką 22% ( zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT).

W przypadku wykonywania przez Zainteresowanego czynności sklasyfikowanej w grupowaniu PKWiU 45.42.11-00.00, polegającej na montażu ww. towarów będących wyrobami innego producenta, wykonywanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego - świadczenie przedmiotowej usługi będzie podlegało opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7 % (§ 5 ust. 1a pkt 1 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).


Tut. Organ wskazuje, iż Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów bądź usług, w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie statystyczne wskazane przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj