Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-843/08-4/AW
z 28 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-843/08-4/AW
Data
2008.05.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budowa
garaż
sprzedaż gruntów
stawki podatku
teren
teren niezabudowany


Istota interpretacji
stawka podatku VAT dla sprzedaży terenów zabudowanych i niezabudowanych



Wniosek ORD-IN 303 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23.04.2008r. (data wpływu 30.04.2008r.), uzupełnione pismem z dnia 14.05.2008r. (data wpływu 16.05.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.04.2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza sprzedać dwie nieruchomości. Pierwsza nieruchomość składająca się z działki o Nr ../2 o pow. 0,0480 ha (nr kw ……..) jest niezabudowana. Druga nieruchomość składa się z działki o numerze roboczym ../14 o pow. 0,7373 ha wydzielona z części dotychczasowej działki ../13 (nr kw ………). Działka ta zabudowana jest budynkiem garażowym o pow. 29,80 m oraz budowlą w postaci ogrodzenia przebiegającą wzdłuż nieruchomości. Budynek garażowy został wzniesiony przez poprzedniego właściciela przed upływem 5 lat i po nabyciu nieruchomości przez Wnioskodawcę nigdy nie był wykorzystywany dla celów działalności gospodarczej. Budynek nie został przyjęty dokumentem OT jako środek trwały i nie występuje w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy. Budynek ten spełnia warunki dla uznania go jako towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Ogrodzenie również nie zostało przyjęte na stan majątku spółki. Nieruchomości stanowiące przedmiot sprzedaży mają charakter działek przeznaczonych pod zabudowę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Według jakiej stawki powinny zostać sprzedane obie nieruchomości...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż obu nieruchomości powinna być opodatkowana stawką 22%. Pierwsza nieruchomość jest niezabudowana i dlatego powinna być opodatkowana stawką 22%. W przypadku drugiej nieruchomości zabudowanej budynkiem garażowym i ogrodzeniem, również powinna być zastosowana stawka 22%. Budynek i ogrodzenie nie zostały przyjęte do używania przez Wnioskodawcę. Budynek nie jest wykorzystywany w działalności gospodarczej. Od samego początku zamiarem Wnioskodawcy była rozbiórka przedmiotowego budynku. Okoliczności powyższe przemawiają za opodatkowaniem sprzedaży tej nieruchomości według 22% stawki podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przy czym przez towary rozumie się zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, zgodnie z dyspozycją art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zwolnieniu od podatku podlega zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Regulacja ta oznacza, że zwolnieniem przedmiotowym nie jest objęta dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, a co za tym idzie podlegają one opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT zgodnie z dyspozycją art. 41 ust. 1 - stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z zapisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy wynika, że decydujące znaczenie ma więc kwalifikacja przedmiotowego terenu, która została zawarta w planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy należy przyjąć, iż dostawa nieruchomości niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej w wysokości 22% zgodnie z wyłączeniem zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Natomiast w przypadku dostawy nieruchomości zabudowanej budynkiem garażowym oraz budowlą w postaci ogrodzenia zastosowanie będą miały przepisy ustawy dotyczące dostawy towarów.

Polska klasyfikacja Obiektów Budowlanych wprowadzona do stosowania rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (D.z. U. z 1999r. Nr. 112, poz. 1316 z późn. zm.) definiuje pojęcie obiektu budowlanego – jest to konstrukcja połączona z gruntem w sposób trwały, wykonana z materiałów budowlanych i elementów składowych, będąca wynikiem prac budowlanych. W PKOB obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach: budynki i obiekty inżynierii lądowej i wodnej.

Budynki w rozumieniu PKOB to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów. Pod poz. 1242 PKOB sklasyfikowane zostały budynki garaży.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy, rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Kwestię podstawy opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budowle rozstrzyga zapis art. 29 ust. 5 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku VAT jak przy dostawie budowli posadowionych na tym gruncie.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy dotyczące dostawy nieruchomości, na której posadowiony jest garaż należy przyjąć, iż sprzedaż ww. działki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką podstawową na podstawie dyspozycji art. 41 ust. 1 w zw. z art. 29 ust. 5 ustawy. Garaż znajdujący się na terenie przedmiotowej nieruchomości w myśl przepisów prawa budowlanego zaliczany jest do budowli, które w przypadku upływu 5 letniego okresu od czasu zakończenia budowy mogą zostać uznane za towary używane a dostawa ich korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. W przedmiotowym wniosku wskazano, iż garaż został wzniesiony przed upływem 5 lat, a więc nie spełnia definicji towaru używanego podanej w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy. Kwestię podstawy opodatkowania dostawy gruntów, na których znajdują się budowle wyjaśnia art. 29 ust. 5 ustawy, zgodnie z którym dostawa gruntu korzysta z przepisów dotyczących opodatkowana budowli znajdujących się na nim. W rozpatrywanym przypadku dostawa przedmiotowego garażu (jako budynku niemieszkalnego o charakterze usługowym), będzie podlegać opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy i w związku z wyżej powołanym przepisem art. 29 ust. 5 ustawy według takiej samej stawki podatku VAT będzie opodatkowana dostawa gruntu na którym znajduje się garaż.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, należy uznać, że Wnioskodawca właściwie wskazał, iż sprzedaż przedmiotowych nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj