Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-853/08/MM
z 4 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-853/08/MM
Data
2008.08.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
aneks do umowy
budowa
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Istota interpretacji
W jaki sposób obliczyć wysokość odsetek podlegających odliczeniu w ramach ulgi odsetkowej biorąc pod uwagę różne cele kredytu oraz jego podwyższenie?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2008r. (data wpływu do tut. Biura 05 maja 2008r.), uzupełnionym w dniu 10 lipca 2008r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 maja 2008r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji mieszkaniowej.W związku z brakami formalnymi pismem z dnia 26 czerwca 2008r. Znak: IBPB2/415-853/08/MM wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku.
Uzupełnienia dokonano w dniu 10 lipca 2008r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na podstawie aktu notarialnego z dnia 11 września 2006r. wnioskodawczyni z mężem dokonali zakupu nieruchomości tj. domu murowanego w stanie surowym zamkniętym. Stan zaawansowania robót budowlanych zakupionej nieruchomości wymagał dalszego uzyskania przeniesienia pozwolenia na budowę. Pozwolenie takie uzyskali od Starosty Powiatu w dniu 21 września 2006r.
W związku z koniecznością przeprowadzenia pozostałych robót wnioskodawczyni z mężem wykonali: ocieplenie dachu oraz wykonanie stropu nad ostatnią kondygnacją, wylewki podłóg, tynki i instalacje (wodno-kanalizacyjne, elektryczne i gazowe – na wykonanie, których musieli uzyskać kolejne pozwolenia na budowę). Wszystkie te prace związane były z przystosowaniem pomieszczeń na cele mieszkalne.
Zawiadomienie o zakończeniu budowy złożyli w dniu 19 czerwca 2007r. a potwierdzenie możliwości przystąpienia do użytkowania otrzymali 03 lipca 2007r.
Bank zgodnie z decyzją kredytową w dniu 23 maja 2006r. udzielił im kredytu na zakup ww. nieruchomości oraz jej remont wymagający pozwolenia na budowę - dokończenie budowy domu.
Pierwotna kwota kredytu zgodnie z umową z dnia 23 maja 2006r. wyniosła 138.702 CHF (340.000 PLN), z czego 227.000 PLN to kwota na pokrycie kosztów nabycia nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego działki a także udział w prawie użytkowania wieczystego terenów wspólnych. Kwota kredytu zgodnie ze zmianą nr 1 do umowy z dnia 05 lutego 2007r. została podwyższona do kwoty 150.385,50 CHF (370.000 PLN).
Wszystkie środki pieniężne z kredytu powyżej kwoty 227.000 PLN zostały przeznaczone na remont, dokończenie budowy oraz przystosowanie nieruchomości do celów mieszkalnych.
W okresie od 23 maja 2006r. do 31 grudnia 2007r. z tytułu w/w kredytu wnioskodawczyni i jej mąż zapłacili odsetki o łącznej wysokości 5.228,22 CHF co w przeliczeniu na PLN stanowi 12.270,95 PLN (zgodnie z zaświadczeniem wydanym przez Bank).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy ww. proces budowy mieści się w katalogu inwestycji wymaganych do skorzystania z tzw. ulgi odsetkowej...
  2. Czy podwyższenie kredytu, zmiana do umowy z 2007r. ma wpływ na wysokość ulgi odsetkowej...
  3. W jaki sposób obliczyć wysokość odsetek podlegających odliczeniu w ramach ulgi biorąc pod uwagę różne cele kredytu oraz podwyższenie...
  4. Czy jeśli interpretacja będzie pozytywna, wnioskodawczyni z mężem powinni złożyć korektę do zeznania rocznego za 2007r., czy odliczenie może nastąpić w rozliczeniu za 2008r. i czy wówczas można odliczyć odsetki za cały okres...

Wnioskodawczyni na koniec zwróciła się o wszelkie dodatkowe uwagi, które mogą mieć wpływ na rozliczenie z urzędem skarbowym.

Ad. 1
Zdaniem wnioskodawczyni w świetle definicji zawartej w ustawie z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane przez budowę należy rozumieć wykonanie obiektu budowlanego (jakim jest budynek mieszkalny) w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę oraz przebudowę obiektu budowlanego, a więc budowa domu to proces czynny tzn. proces, który nie został jeszcze zakończony.
Zdaniem wnioskodawczyni, z przedstawionych powyżej faktów wnioskować można, że przedmiotowa inwestycja polegająca na dokończeniu budynku mieszkalnego, wymagała przeprowadzenia właśnie procesu budowy, ponadto proces ten związany był z przystosowaniem nieruchomości do celów mieszkalnych, wszystko to oczywiście miało na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, dlatego według opinii wnioskodawczyni stanowi on inwestycję wymienioną w katalogu w art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym.

Ad. 2
Jeżeli ulga odsetkowa przysługuje podatnikom, którym w latach 2002-2006 został udzielony kredyt na określone cele mieszkaniowe, a umowa którą wnioskodawczyni podpisała z bankiem datowana jest na 23 maja 2006r., to zdaniem wnioskodawczyni nie ma wątpliwości, że warunek ten został spełniony. Jeśli chodzi o zmianę do umowy kredytowej to jest ona integralną częścią pierwotnej umowy, jej kontynuacją i biorąc pod uwagę, że nie zmienia ona celu kredytowania ma ona wpływ na ulgę odsetkową w zakresie wysokości odsetek podlegających odliczeniu tzn. według opinii wnioskodawczyni odliczeniu podlegają wszystkie odsetki zapłacone od kwoty kredytu przyznanej na dokończenie budowy domu tj. 370.000 PLN (kwota kredytu) – 227.000 PLN (kwota przeznaczona na zakup gruntu) = 143.000 PLN (kwota kredytu przeznaczona na budowę domu).

Ad. 3
Zdaniem wnioskodawczyni, biorąc pod uwagę, że zgodnie z ustawą nie można odliczyć odsetek od kredytu przeznaczonego na nabycie gruntu lub prawa użytkowania wieczystego gruntu, obliczając kwotę odsetek podlegających uldze trzeba sumę odsetek od kredytu pomniejszyć o odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu oraz użytkowania wieczystego w łącznych wydatkach.

Ad. 4
Według wnioskodawczyni dokonanie korekty zeznania podatkowego możliwe jest, jeśli nie uległo przedawnieniu. Jeśli zobowiązania podatkowe ulęgają przedawnieniu po upływie 5 lat oczywistym jest, że można dokonać korekty zeznania. Mając również na uwadze, że zgodnie z przepisami pierwszego odliczenia odsetek można dokonać dopiero w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym dana inwestycja została zakończona i, że w tym zeznaniu mogą być odliczone odsetki, które zostały zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji sfinansowanej kredytem, złożenie korekty zeznania za rok 2007 jest wskazane, a nawet konieczne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie o podatku ryczałtowym w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed 1 stycznia 2007r., nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2027r.

Stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkaniowego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Ponadto w myśl art. 26b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczenie, o którym mowa wyżej stosuje się jeżeli:

  1. kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002r.,
  2. kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
  3. inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu – określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
  4. inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego którego budowa zastała zakończona nie wcześniej niż w 2002r., a ponadto w przypadku inwestycji,
    a) o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 (m.in. w przypadku budowy budynku mieszkalnego) zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę oraz rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
    b) o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 (m.in. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego) została zawarta umowa (…) w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.
  5. do zeznania podatkowego, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku,
  6. odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2, nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku, oraz nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
  7. podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
    a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
    b) budowę budynku mieszkalnego,
    c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
    d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
    e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne ,
    f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
    g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Ustawodawca w art. 26b ust. 1 ww. ustawy enumeratywnie wymienił cele na jakie ma zostać wydatkowany kredyt. Nie pozostawił w tym zakresie dowolności i jasno wskazał, jaką inwestycje podatnik musi sfinansować kredytem aby mógł skorzystać z ulgi odsetkowej.

Z wniosku wynika, że wnioskodawczyni wraz z mężem zaciągnęła kredyt, który przeznaczyli na zakup domu murowanego w stanie surowym zamkniętym, prawa użytkowania wieczystego działki, udziału w prawie użytkowania wieczystego terenów wspólnych oraz dokończenie budowy domu.

Należy zatem stwierdzić, że przedmiotem nabycia nie był budynek nowo wybudowany, ponieważ w chwili zakupu jego budowa nie została ukończona. Użycie w przepisie art. 26b ust. 1 pkt 3 ww. ustawy określenia „zakup nowo wybudowanego budynku” oznacza bezwzględnie, że chodzi o budynek, którego budowa została zakończona. Ustawodawca nie przewiduje możliwości odliczenia od dochodu odsetek od kredytu przeznaczonego na nabycie budynku w budowie. W takim wypadku następuje nabycie nakładów poniesionych na budowę budynku mieszkalnego przez poprzedniego inwestora, których nie można również utożsamiać z wydatkami poniesionymi przez podatnika na budowę budynku mieszkalnego, ponieważ to poprzedni inwestor rozpoczął budowę a nie podatnik. Podatnik prowadzi proces budowy budynku dopiero w momencie, kiedy sam uzyska pozwolenie na budowę. Podsumowując, do chwili zakończenie procesu budowy, jak wskazała prawidłowo wnioskodawczyni przedstawiając własne stanowisko w sprawie, nie można mówić o tym, że powstał budynek. Skoro zatem przed zakończeniem budowy budynek nie powstał, to wnioskodawczynie nie zakupiła nowo wybudowanego budynku, o którym mowa w art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. lecz nakłady na budowę. W związku z powyższym odsetki od kredytu w części wydatkowanego na nabycie budynku w stanie surowym zamkniętym nie podlegają odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem.

Odliczeniu nie podlegają również odsetki od części kredytu przypadającej na zakup prawa użytkowania wieczystego działki i udziału w prawie użytkowania wieczystego terenów wspólnych. Zgodnie bowiem z art. 26b ust. 3 pkt 6 ww. ustawy w przypadku wykorzystania kredytu na cele wymienione w ust. 1 ww. ustawy oraz na nabycie gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5 ww. ustawy.

W katalogu inwestycji uprawnionych do skorzystania z tzw. ulgi odsetkowej mieści się natomiast proces budowy budynku mieszkalnego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pozwolenie na budowę zostało przeniesione na wnioskodawczynię i jej męża 21 września 2006r., natomiast pozwolenie na użytkowanie uzyskali oni 19 czerwca 2007r. co oznacza, że w tym okresie prowadzili budowę. Zatem należy stwierdzić, że warunek określony w art. 26b ust. 1 ww. ustawy został spełniony wyłącznie w przypadku wydatkowania części kredytu przeznaczonej na kontynuację budowy budynku mieszkalnego, czyli jak wskazała wnioskodawczyni 143.000 PLN.

Z ulgi odsetkowej mogą korzystać wyłącznie osoby, którym bank udzielił kredytu mieszkaniowego w latach 2002-2006 i spełniają one warunki określone w przepisach art. 26b ust. 1 ww. ustawy.
Uwzględniając powyższe uregulowania prawne należy stwierdzić, że zawarcie po dacie 31 grudnia 2006r. aneksu do umowy kredytowej o przedłużenie okresu kredytowania i zwiększenie kwoty kredytu wywiera skutek prawny w postaci uznania, iż podatnikowi na zasadzie praw nabytych przysługuje prawo do dokonywania odliczeń odsetek od kredytu objętych aneksem do umowy, który został zawarty po dacie 31 grudnia 2006r., pod warunkiem, że aneks dotyczy zwiększenia kredytu w związku z tą samą inwestycją - podatnik ma prawo do odliczenia odsetek zapłaconych od kwoty podwyższonej aneksem, do wysokości limitu.

Tak więc w opisanym stanie faktycznym zawarcie przez wnioskodawczynię w 2007r. aneksu do umowy kredytowej, która pierwotnie została zawarta w 2006r. na dokończenie budowy domu nie stanowi okoliczności wyłączających możliwości do skorzystania z ulgi odsetkowej od podwyższonej kwoty kredytu. Fakt zawarcia aneksu do umowy o kredyt przedłużającego okres kredytowania oraz zwiększającego wartość zadłużenia nie powoduje również utraty prawa do ulgi odsetkowej, jeżeli aneksem do umowy kredytowej dokonano zmian polegających na zwiększeniu kredytu na dokończenie budowy domu oraz wydłużono okres kredytowania w związku z tą samą inwestycją.
W przedstawionym stanie faktycznym bez znaczenia jest fakt, iż wnioskodawczyni podpisała aneks do wcześniejszej umowy kredytu, co spowodowało podwyższenie kredytu, bowiem został zachowany cel, w jakim zawarto przedmiotową umowę i wnioskodawczyni kontynuowała inwestycję na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Jednakże należy wyjaśnić, że wysokość dokonywanych odliczeń jest limitowana. Odliczenie obejmuje jedynie odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza limitu. W latach 2002-2007r. limit ten wynosił 189.000 zł. Ostateczną kwotę limitu kredytu podatnik zobowiązany jest ustalić dopiero w roku zakończenie inwestycji. Ustalony zaś limit będzie dla niego obowiązujący w następnych latach.
Jeżeli kwota udzielonego kredytu przekracza ww. limit – tak jak w przedmiotowej sprawie, aby obliczyć limit przysługujących odliczeń należy 189.000 zł pomnożyć przez kwotę zapłaconych odsetek i podzielić przez wysokość zaciągniętego kredytu (tj. 370.000 zł). Następnie otrzymaną wartość należy pomnożyć przez udział kredytu przeznaczonego na dokończenie budowy w stosunku do całego kredytu (tj. 143.000 : 370.000) aby ustalić wartość odsetek, które można odliczyć od podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 26b ust. 5 ww. ustawy pierwszego odliczenia z tytułu omawianej ulgi można dokonać najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. Jeżeli roczny dochód podatnika okaże się niewystarczający do odliczenia całej kwoty odsetek w nim zapłaconych, różnica nie może być odliczona w latach następnych.Odstępstwo od tej zasady dotyczy jedynie odsetek zapłaconych w trakcie trwania inwestycji. Odsetki zapłacone do czasu zakończenia inwestycji można bowiem odliczyć od podstawy obliczenia podatku dopiero w rozliczeniu za rok, w którym po raz pierwszy odsetki zostały odliczone. Odsetki te mogą zostać rozliczone również w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki – ale w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia, a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia (art. 26b ust. 6, 7 ww. ustawy).

W przedmiotowej sprawie odsetki zapłacone w 2007r. należy odliczyć od podstawy obliczenia podatku wyłącznie w zeznaniu podatkowym za 2007r., natomiast odsetki zapłacone przed 2007r. - jeżeli nie zostały w całości odliczone w zeznaniu za 2007r., można odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2008r.
Prawo złożenia korekty istnieje dopóki zobowiązanie nie uległo przedawnieniu. Okres przedawnienia wynosi pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Jeżeli więc wnioskodawczyni nie rozliczyła prawidłowo odsetek może zgodnie z art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) skorygować złożoną uprzednio deklarację.

Reasumując, warunek określony w art. 26b ust. 1 ww. ustawy został spełniony wyłącznie w przypadku wydatkowania środków z kredytu na dokończenie budowy budynku mieszkalnego, podwyższenie kredytu nie powoduje utraty prawa do ulgi odsetkowej, jednakże odliczeniu od podstawy obliczenia podatku w zeznaniu za 2007r. podlegają wyłącznie odsetki od kredytu do wysokości limitu 189.000 zł, które odpowiadają proporcjonalnie wartości kredytu przeznaczonego na dokończenie budowy budynku mieszkalnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj