Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/436-19/08-2/MK
z 20 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/436-19/08-2/MK
Data
2008.06.20


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od towarów i usług
sprzedaż
towar
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Sprzedaż towarów używanych korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług a podatek od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 386 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2008 r. (data wpływu 20 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 10 lutego 1997 r. G.B. S.A. (dalej G. lub Spółka) zawarła umowę dzierżawy linii do produkcji tub aluminiowych składającą się z szeregu urządzeń, m.in.: prasy, obcinarki i pieca do wyżarzania. Wskazano również, że przedmiotowa umowa podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Następnie 1 września 2007 r. powyższą umowę na mocy porozumienia stron rozwiązano. Jednocześnie tego samego dnia wydzierżawiający dokonał darowizny ww. linii produkcyjnej na rzecz Wnioskodawcy. Darowizna ta została przez Spółkę przyjęta i tym samym stała się ona właścicielem uprzednio dzierżawionych urządzeń. Z uwagi na fakt, że będące przedmiotem darowizny urządzenia były nabyte przez wydzierżawiającego przed wejściem w życie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (urządzenia te zostały wyprodukowane w 1985 r.), odliczenie podatku VAT przy ich nabyciu przez właściciela nie było możliwe. Ponadto urządzenia te były używane przez wydzierżawiającego przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, a tym samym stały się towarami używanymi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym darowizna ww. urządzeń została potraktowana przez darczyńcę jako zwolniona z opodatkowania VAT.

W listopadzie 2007 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży czterech linii produkcyjnych w tym tej nabytej we wrześniu 2007 r. w drodze darowizny. Zgodnie z umową wydanie urządzeń nastąpiło w lutym 2008 r. i zostało udokumentowane fakturą … z 27 lutego 2008 r. Powyższa transakcja została opodatkowana przez Spółkę stawką 22 % podatku od towarów i usług. W związku z powyższym kwota podatku VAT została wykazana w wystawionej przez Wnioskodawcę fakturze dokumentującej opisaną umowę.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy opisana we wniosku transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w sytuacji, gdy korzysta ona ze zwolnienia od podatku od towarów i usług ...

Zdaniem Wnioskodawcy, był On uprawniony do potraktowania urządzeń wchodzących w skład sprzedawanej linii produkcyjnej jako towarów używanych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i w konsekwencji do potraktowania sprzedaży tych urządzeń jako dostawy podlegającej zwolnieniu z opodatkowania VAT. Jednocześnie uznanie, iż Spółka z tytułu dokonanej transakcji była zwolniona z podatku od towarów i usług oznacza w opinii Zainteresowanego, że powyższa umowa sprzedaży nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Bowiem zgodnie z art. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu nie podlegają m.in. czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu jej dokonania jest zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umowy spółki i jej zmiany,
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z powyższym z tytułu sprzedaży ww. urządzeń Spółka uprawniona była do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie przedmiotowa transakcja nie dotyczyła nieruchomości bądź ich części, umowy spółki, czy też sprzedaży udziałów i akcji. Jej przedmiotem były ruchomości – urządzenia wchodzące w skład linii produkcyjnej.

W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawcy spełnione zostały określone w art. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przesłanki wyłączenia dokonanej sprzedaży spod opodatkowania tym podatkiem.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późń. zm) podatkowi temu podlegają m.in.: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Jednakże od powyższej zasady - w art. 2 pkt 4 ww. ustawy - ustawodawca wprowadził wyjątek, zgodnie z którym nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    - umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    - umowy spółki i jej zmiany,
    - umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


W interpretacji indywidualnej nr ILPP1/443-328/08-2/BP z dnia 18 czerwca 2008r. w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów zgodnie, z art. 14c § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa potwierdził stanowisko Wnioskodawcy, według którego sprzedaż przez Spółkę ww. linii produkcyjnej korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.


W związku z powyższym stwierdzić należy, że w opisanym we wniosku stanie faktycznym zastosowanie znajdzie przepis art. 2 pkt 4 lit. b) ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym dokonana przez Spółkę sprzedaż przedmiotowych urządzeń, jako zwolniona od podatku od towarów i usług, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


W zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja w dniu 18 czerwca 2008 r., nr ILPP1/443-328/08-2/BP.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj