Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-820/08/MK
z 4 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-820/08/MK
Data
2008.08.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
członkowie spółdzielni
fundusz
spółdzielnie rolnicze
waloryzacja
wypłata udziałów


Istota interpretacji
Jakie są skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z wypłatą członkom i byłym członkom Rolniczej Spółdzielni zwaloryzowanych udziałów na podstawie ustawy o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw?



Wniosek ORD-IN 674 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 28 kwietnia 2008r.), uzupełnione w dniu 11 czerwca 2008r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty członkom i byłym członkom Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej zwaloryzowanych udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty członkom i byłym członkom Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej zwaloryzowanych udziałów.
Z uwagi na braki formalne wniosku pismem z dnia 02 czerwca 2008r. wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. W dniu 11 czerwca 2008r. wpłynęło do tut. Biura uzupełnienie ww. wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. (Dz. U. Nr 83, poz. 373 ze zm.) wnioskodawca w 1991r., a następnie w 1993r. jako waloryzację uzupełniającą do wysokości określonej ww. ustawą dokonał waloryzacji udziałów członkowskich poprzez przeniesienie kwot z funduszu zasobowego na fundusz udziałowy.

Fundusz udziałowy w Spółdzielni zgodnie z art. 78 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982r. Prawo spółdzielcze powstaje z następujących źródeł:

  • wypłat od członków,
  • odpisów na udziały z podziału nadwyżki bilansowej,
  • z innych źródeł określonych w odrębnych przepisach.

U wnioskodawcy udziały powstały z wpłat członków, a jedynym innym źródłem jest waloryzacja w granicach określonych ustawą z 30 sierpnia 1991r.
Wniesione przez członków udziały są wypłacane po ustaniu członkostwa w Rolniczej Spółdzielni zgodnie z zapisami statutowymi, natomiast do wypłaty pozostały zwaloryzowane udziały obecnych i byłych członków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie będą skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z wypłatą członkom i byłym członkom zwaloryzowanych udziałów...

Wnioskodawca uważa, że zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy z 30 sierpnia 1991r. (Dz. U. Nr 83, poz. 373) o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw nominalny wzrost wartości udziałów członkowskich w wyniku waloryzacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 83, poz. 373 ze zm.) spółdzielnie, z wyłączeniem spółdzielni mieszkaniowych, mogą dokonać waloryzacji udziałów członkowskich za okres lat 1944-1990 przez przeniesienie na fundusz udziałowy części funduszu zasobowego. Przy czym stosownie do art. 1 ust. 2 ustawy uchwałę w sprawie waloryzacji udziałów podejmuje do dnia 31 sierpnia 1992 r. walne zgromadzenie (zebranie przedstawicieli) większością 3/4 głosów.

Ponadto jak stanowi art. 4#61446; ust. 1 ww. ustawy jeżeli waloryzacji nie dokonywano lub waloryzacja dokonana na podstawie art. 2 i art. 4 ust. 3 nie objęła 50% funduszu zasobowego, walne zgromadzenie spółdzielni może, w terminie do dnia 30 czerwca 1993 r., podjąć uchwałę o waloryzacji udziałów członkowskich z pozostałego funduszu przeznaczonego na waloryzację na podstawie samodzielnie przyjętego wskaźnika przeliczeniowego, przy zachowaniu zasady proporcjonalności do dotychczas zastosowanych, zgodnie z art. 2, wskaźników przeliczeniowych. Uchwała w sprawie waloryzacji i zasad jej przeprowadzania podejmowana jest większością 3/4 głosów. Przepis art. 5 stosuje się odpowiednio.

Przepis art. 4 ust. 4 ww. ustawy stanowi, iż nominalny wzrost wartości udziałów członkowskich w wyniku waloryzacji nie podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy kwoty udziałów przeniesione z funduszu zasobowego nie mogą być wypłacone przed upływem 5 lat od dnia podjęcia uchwały, o której mowa w art. 1 ust. 2. Zasady i terminy wypłat uprawnionym członkom oraz byłym członkom określa statut spółdzielni. Ustalone w nim terminy stosuje się bez względu na datę ustania członkostwa.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego wnioskodawca na zasadach ww. ustawy w 1991r., a następnie w 1993r. (jako waloryzację uzupełniającą) dokonał waloryzacji udziałów członkowskich poprzez przeniesienie z funduszu zasobowego na fundusz udziałowy.

W świetle powyższego, jeżeli waloryzacja udziałów członkowskich za lata 1944-1990 dokonana została w 1991r. oraz w 1993r. (jako waloryzacja uzupełniająca) na zasadach określonych w ww. ustawie o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw, to nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu wypłaty w 2008r. członkom i byłym członkom zwaloryzowanych udziałów (tj. po upływie 5 lat od dnia podjęcia uchwały o waloryzacji).
Podkreślić jednak należy, że powyższe dotyczy tylko przypadku wypłaty nominalnego wzrostu wartości udziałów członkowskich w wyniku waloryzacji, o którym mowa w art. 4 ust. 4 ww. ustawy, przy założeniu, że uchwały w sprawie waloryzacji zostały podjęte w zgodzie z dyspozycją cytowanej ustawy.

W świetle powyższego stwierdza się, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj