Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-181A/08/AK
z 29 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-181A/08/AK
Data
2008.05.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
infrastruktura
nieodpłatne świadczenie usług
przekazanie nieodpłatne
świadczenie usług


Istota interpretacji
Czy nieodpłatne przekazanie urządzeń infrastrukturalnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2008 roku (data wpływu 25 lutego 2008 roku) uzupełnionym pismami: z dnia 5 maja 2008 roku (data wpływu 15 maja 2008 roku) i z dnia 14 maja 2008 roku (data wpływu 23 maja 2008 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania na rzecz „M.” urządzeń infrastrukturalnych - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 lutego 2008 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania na rzecz „M.” urządzeń infrastrukturalnych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


„P.” S.A. zawarła z podmiotami realizującymi inwestycje budowlane umowy o wykonanie infrastruktury technicznej w zamian za wynagrodzenie. Charakter Inwestycji wymagał wybudowania również urządzenia infrastruktury ściekowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej oraz magistrali i sieci wodociągowych. Spółka z tytułu realizacji inwestycji uzyska przychód z ww. umów. Jednocześnie na podstawie zawartych umów oraz umów z „M.” S.A., Spółka została zobowiązana do przekazania wybudowanych w związku z inwestycją urządzeń infrastrukturalnych na rzecz „M.”.

Spółka i „M.” nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów podatkowych. Przekazanie urządzeń infrastrukturalnych na rzecz „M.” może nastąpić w drodze nieodpłatnego przekazania lub sprzedaży za cenę równą 1 zł.

W pismach uzupełniających opis zdarzenia przyszłego wskazano, iż infrastruktura jest budowana na linii rozgraniczającej ulic. Wnioskodawca, który był współwłaścicielem gruntów przeznaczonych do sprzedaży dla developerów pod budowę mieszkaniową rozpoczął budowę infrastruktury niezbędnej dla rozpoczęcia prac, by w przyszłości nieruchomość mogła być użytkowana na cele mieszkalne. Spółka sukcesywnie, w miarę budowania poszczególnych odcinków sieci infrastruktury na poszczególnych działkach, sprzedawała je developerom (tj. sprzedawała swój udział we współwłasności tych działek). W umowach sprzedaży udziałów w działkach Spółka zobowiązała się wobec nabywców do dokończenia budowy infrastruktury i do doprowadzenia, że zostanie ona przyłączona do sieci. Zobowiązanie to mieściło się w cenie sprzedaży. W celu przyłączenia infrastruktury do sieci Spółka musi zbyć infrastrukturę na rzecz „M.” Spółka odlicza podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z budową infrastruktury na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, ponieważ wybudowanie infrastruktury było niezbędne do przygotowania działek pod budowę przez nabywców – developerów. Czynność ta jest więc związana z opodatkowaną działalnością Spółki, skoro Spółka uzyskała dochód opodatkowany podatkiem od towarów i usług ze sprzedaży udziałów w gruncie, a z umów sprzedaży wynikał obowiązek podłączenia infrastruktury do sieci. Ponadto Spółka uzyskała dochód opodatkowany podatkiem od towarów i usług ze sprzedaży części magistrali do „M.”.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy nieodpłatne przekazanie urządzeń infrastrukturalnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług nieodpłatne przekazanie urządzeń infrastrukturalnych jako przekazanie na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów, przez którą - co do zasady - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Jednocześnie przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części (art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Zgodnie z przywołanymi przepisami, możliwe jest opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika, o ile spełnione są łącznie następujące warunki: przekazanie towarów następuje na cele inne niż związane z przedsiębiorstwem, oraz podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu tych czynności w całości lub w części. Niespełnienie jednego z powyższych warunków oznacza, że przepisy art. 7 ust. 2 nie mają zastosowania i opodatkowanie podatkiem od towarów i usług nie będzie miało miejsca. Takie stanowisko zajął m in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 13 lipca 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 3537/06) oraz (sygn. sygn. akt III SA/Wa 3630/06).

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze spełnieniem tylko jednego z dwóch wymienionych w ustawie o podatku od towarów i usług warunków - Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług koniecznych do wytworzenia urządzeń infrastrukturalnych. Nie budzi natomiast wątpliwości fakt, że urządzenia infrastrukturalne zostały przekazane na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Działalnością przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę jest bowiem m. in. świadczenie usług określonych w umowach, i to właśnie na cele związane z realizacją umowy zostały przekazane urządzenia infrastrukturalne - w przeciwnym razie inwestycja nie zostałaby ukończona i Spółka nie mogłaby dokonać opodatkowanego świadczenia usług z tytułu zawartych umów.

W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nieodpłatne przekazanie urządzeń infrastrukturalnych przez Spółkę na rzecz „M.” nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Również w odniesieniu do dostawy towarów sądy potwierdzały, iż nieodpłatne czynności wykonywane w związku/na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 17 sierpnia 2007 r. (sygn. akt SA/Wa 984/07), również Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrok z dnia 3 kwietnia 2007 r., (sygn. akt I SA/Wr 152/07).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

W art. 7 ust. 1 ustawy postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7(...).

Z przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że co do zasady opodatkowaniu podlega jedynie odpłatne świadczenie usług, zaś usługi świadczone nieodpłatnie – co do zasady – nie podlegają opodatkowaniu, niezależnie od tego, czy nieodpłatność jest istotą danej usługi, czy też usługa została wykonana bez wynagrodzenia. Równocześnie zauważyć należy, iż niektóre czynności wykonywane nieodpłatnie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako czynności zrównane z odpłatnym świadczeniem usług.

Wyjątek od powyższej zasady został unormowany w art. 8 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.


W rezultacie objęte zakresem opodatkowania są usługi, które nie są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych następnie ze świadczeniem tego rodzaju usług. Z powyższego zapisu wynika, że nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów uznaje się za odpłatne świadczenie usług jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki wynikające z wyżej wymienionego przepisu:


  • nieodpłatne świadczenie usług nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
  • podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.


Przez świadczenie usług nie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca jako element stanu faktycznego wskazał, że miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabytych towarów i usług obcych niezbędnych do wytworzenia wymienionych wcześniej urządzeń infrastrukturalnych, wybudowanie ich było bowiem przedmiotem odpłatnego i podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług świadczenia na rzecz podmiotów realizujących inwestycje budowlane.

Z uzupełniającego wniosek pisma z dnia 5 maja 2008 roku wynika, że Spółka zbyła swój udział we własności gruntu na którym prowadzone są prace związane z wytworzeniem urządzeń infrastrukturalnych, tak więc w okolicznościach przedmiotowej sprawy, mamy do czynienia nie z dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz z ze świadczeniem usług uregulowanym w art. 8 ust. 2 ustawy.

We wniosku wskazano, że działalnością przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę jest m. in. świadczenie usług określonych w umowach z podmiotami realizującymi inwestycje budowlane, i to właśnie na cele związane z realizacją tych umów zostały przekazane urządzenia infrastrukturalne. Ich wytworzenie na gruncie, którego Wnioskodawca był współwłaścicielem wpłynęło na cenę zbycia udziału we współwłasności, jak bowiem wynika z wniosku, zobowiązanie do dokończenia infrastruktury i doprowadzenia do tego, że zostanie ona przyłączona do sieci mieściło się w cenie sprzedaży.

Oznacza to, iż pomimo spełnienia jednej z przesłanek zawartych w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy dotyczącej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z wytworzeniem urządzeń infrastrukturalnych, nie została spełniona druga z przesłanek, warunkujących zrównanie nieodpłatnego świadczenia usług z odpłatnym świadczeniem usług, ponieważ mające być przedmiotem nieodpłatnego przekazania urządzenia związane są z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem.

W świetle powyższego, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę, nieodpłatne świadczenie usług na rzecz „M.” nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj