Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-367/08/WRz
z 28 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-367/08/WRz
Data
2008.07.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
telefon


Istota interpretacji
Czy wydatki poniesione na rozmowy telefoniczne wspólnika, który wyłącznie prowadził je w celach nie związanych z działalnością gospodarczą spółki mogą być zaliczone , koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 598 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2008 r. (data złożenia do tut. Biura 29 kwietnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków dotyczących rozmów telefonicznych prowadzonych przez wspólnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2008 r. złożono do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków dotyczących rozmów telefonicznych prowadzonych przez wspólnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka Cywilna, trzech osób fizycznych, ponosiła wydatki na utrzymanie telefonów komórkowych. Jako wkład do spółki wspólnicy byli zobowiązani do świadczenia pracy na rzecz Spółki.Jeden ze wspólników, wbrew zapisom umowy, w okresie pięciu miesięcy nie wywiązywał się ze swoich obowiązków i nie świadczył pracy na rzecz Spółki. W tymże okresie korzystał z telefonu komórkowego wyłącznie do celów prywatnych. W omawianym okresie koszty utrzymania telefonu poniosła Spółka.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w myśl art.22 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.). wydatki poniesione na utrzymanie tegoż numeru telefonu komórkowego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Zdaniem Spółki, wydatki na utrzymanie telefonu komórkowego wspólnika, który nie wywiązywał się z umowy Spółki (nie świadczy pracy) nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki. W myśl zapisów art.22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodu mogą być wydatki ponoszone - w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważyć należy, iż kwalifikowanie poszczególnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, poniesionych w związku z używaniem telefonów komórkowych na cele nie związane z działalnością gospodarczą, spoczywania na podatnikach (wspólnikach). Przy czynnościach tych powinni opierać się na dowodach, którymi są przede wszystkim tzw. bilingi telefoniczne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj