Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-226/08/HD
z 12 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-226/08/HD
Data
2008.06.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
karta podatkowa
pokoje na wynajem
usługi hotelarskie


Istota interpretacji
Czy konieczna jest zmiana formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu pokoi, obecnie opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej, na zasady ogólne?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, rozpatrując Pani wniosek z dnia 11 kwietnia 2008 r. (data wpływu 14 kwietnia 2008 r.), uzupełniony w dniu 16 kwietnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Posiada Pani nieruchomość, w której około 110 m2 przeznaczonych jest na cele mieszkaniowe (zamieszkuje je Pani wraz z rodziną) oraz około 160 m2 przeznaczonych jest na wynajem – w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Prowadzona przez Panią działalność gospodarcza sklasyfikowana została pod nr PKD 55.23.Z, tj. jako: „miejsca krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane”. W zakresie podatku dochodowego działalność ta opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej i określona pod poz. nr 4 Części XII Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej jako usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12. Pani działalność gospodarcza sprowadza się do wynajmowania czterech pokoi na okres około jednego miesiąca w ciągu roku, z nasileniem wynajmu w okresie letnim, tj. w miesiącach czerwiec-wrzesień, bez wydawania posiłków.

Zamierza Pani podpisać umowę cywilnoprawną z osobą fizyczną lub z firmą na wynajem dwóch pokoi, na okres jednego roku.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w świetle przedstawionych powyżej faktów konieczna jest zmiana formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu pokoi, obecnie opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej, na zasady ogólne...


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, iż zamierza wynajmować kwatery firmie zatrudniającej pracowników, którzy są delegowani na okres tymczasowy w celu wykonywania określonej pracy, czyli nie dotyczy to ich głównego miejsca pobytu, zatem, w tej sytuacji winno się jedynie podpisać stosowną umowę cywilnoprawną.

Zgodnie bowiem z wyjaśnieniami do PKD Sekcja I – Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, dział 55 Zakwaterowanie – obejmuje zapewnienie krótkotrwałego pobytu turystom i pozostałym podróżnym oraz zakwaterowania na dłuższy okres studentom, osobom pracującym i pozostałym osobom. Dział ten nie obejmuje natomiast zapewnienia długotrwałego zakwaterowania jako głównego miejsca pobytu w obiektach takich jak: apartamenty, zazwyczaj w cyklu miesięcznym lub rocznym, sklasyfikowanego w odpowiednich podklasach Sekcji L.

W związku z powyższym, istnieje możliwość w dalszym ciągu opodatkowania świadczonych usług zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:


  1. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  2. karty podatkowej.


W myśl art. 23 ust. 1a ww. ustawy ryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać także – na zasadach i w warunkach określonych w części XII Tabeli – osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.

W części XII Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, stanowiącej załącznik Nr 3 do ustawy, pod pozycją 4, wymienione zostały usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12.

Zgodnie z objaśnieniami do części XII Tabeli – usługi te można prowadzić przy zatrudnieniu nie więcej niż 2 pracowników lub 2 pełnoletnich członków rodziny, nie wyłączając małżonka.


Stosownie do treści art. 25 ust. 1 podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:


  1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
  2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,
  3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
  4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
  6. nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,
  7. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Mając powyższe na uwadze, jeżeli spełnione są wyżej wymienione warunki uprawniające do opodatkowania w formie karty podatkowej, to ma Pani nadal możliwość opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu pokoi zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Przepisy powołanej ustawy nie zawierają bowiem podmiotowego ograniczenia ze względu na odbiorców tego rodzaju usług.

Zatem, wynajmowanie dwóch pokoi na okres jednego roku osobie fizycznej lub firmie nie powoduje utraty prawa do opodatkowania tych usług zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej.

Wobec powyższego, zajęte przez Panią stanowisko w kwestii możliwości opodatkowania przedmiotowej działalności w formie karty podatkowej jest prawidłowe.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że określanie prawidłowości przedmiotu działalności w Polskiej Klasyfikacji Działalności oraz obowiązek zawierania umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w myśl którego Minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego (w jego indywidualnej sprawie) wydaje pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. Dlatego też Minister Finansów nie jest właściwy do oceny czy wykonywana przez Panią działalność gospodarcza została prawidłowo sklasyfikowana w PKD oraz czy sporządzona umowa cywilnoprawna będzie spełniała warunki określone w ustawie Kodeks cywilny.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj