Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-307/08/CzP
z 16 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-307/08/CzP
Data
2008.07.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku


Słowa kluczowe
zaliczka uproszczona
zeznania


Istota interpretacji
Czy podatnik wpłacający podatek dochodowy od osób prawnych metodą uproszczoną może wykazywać wpłacone w ciągu roku zaliczki w dziale G zeznania i czy wykazanie ich w rubrykach 59-70 tego działu jest błędem?



Wniosek ORD-IN 744 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 16 kwietnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wypełniania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2008r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wypełniania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :

Wnioskodawca na podstawie art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wpłaca zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w formie uproszczonej w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym rok podatkowy.
Wypełniając zeznanie CIT-8 za okres od 01 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. wykazał w dziale G w pozycjach 59 – 70 wyżej zaliczki wpłacone w roku 2007, w pozycji 82 ich sumę i w poz. 92 różnicę pomiędzy podatkiem należnym za rok 2007, a sumą należnych zaliczek miesięcznych.
Urząd Skarbowy stoi na stanowisku, że w rubrykach 59-70 i 82 winny znajdować się zera, a w poz. 92 powinna być wykazana cała kwota podatku należnego za rok 2007 (wyliczona w poz. 56).
Wyżej opisany sposób wypełnienia w żadnej mierze nie zmieni kwoty podatku do zapłaty lub nadpłaty podatku. Nie wpływa na wielkość zobowiązania podatkowego.
Istotą sprawy jest możliwość wykazania w dziale G zeznania CIT-8 kwot zaliczek miesięcznych wpłaconych przez podatnika wpłacającego podatek dochodowy od osób prawnych metodą uproszczoną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podatnik wpłacający podatek dochodowy od osób prawnych metodą uproszczoną może wykazywać wpłacone w ciągu roku zaliczki w dziale G zeznania i czy wykazanie ich w rubrykach 59-70 tego działu jest błędem...

Zdaniem Wnioskodawcy wypełnienie rubryk 59-70 poprzez wykazania w nich kwot zapłaconych w roku 2007 zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy oraz wykazanie w rubryce 82 ich sumy nie jest błędem. Wpisanie zaliczek w dziale G to jasny i czytelny i nie powodujący wątpliwości sposób. Nie wpływa on oczywiście w żaden sposób na wynik końcowy podany w zeznaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zgodnie z art. 25 ust. 1a. ww. ustawy zaliczki miesięczne, o których mowa w ust. 1, za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego podatnik uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, z zastrzeżeniem ust. 2a. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego; ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.

W myśl art. 25 ust. 6 ww. ustawy podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Obowiązujący druk Zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8 nie zawiera specjalnej rubryki na wykazanie należnych zaliczek uproszczonych. W celu prawidłowego wywiązania się z obowiązków podatkowych za dany rok podatkowy dane te należy jednak wykazać.
Wpisywanie kwot zaliczek uproszczonych do części G Zeznania warunkuje możliwość wypełnienia części „I.”, w której podaje się różnice pomiędzy podatkiem należnym (poz. 56 lub 58) a sumą należnych zaliczek (poz. 82) – jeżeli podatnik wpłaca zaliczki w formie uproszczonej, to należnymi zaliczkami w jego przypadku są zaliczki uproszczone.
Okoliczność ta wskazuje na konieczność wpisania w części G Zeznania również zaliczek płaconych w formie uproszczonej. Taki sposób wypełniania Zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8 jest powszechnie aprobowany zarówno przez organy podatkowe jak i podatników. Potwierdza go także ogólnie dostępna telefoniczna Krajowa Informacja Podatkowa.

Mając na względzie powyższe przyjąć należy, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj