Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-204/08-2/ISN
z 27 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-204/08-2/ISN
Data
2008.05.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
podatek od towarów i usług
raporty fiskalne


Istota interpretacji
Sposób sporządzania raportu fiskalnego dobowego. Na przełomie miesiąca.



Wniosek ORD-IN 297 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2008 r. (data wpływu 28 luty 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu sporządzania raportu fiskalnego dobowego przy zastosowaniu kasy rejestrującej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu sporządzania raportu fiskalnego dobowego przy zastosowaniu kasy rejestrującej.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie hotelowo-gastronomicznym. Sprzedaż jest rejestrowana przy pomocy kas fiskalnych. Często występują przypadki, że nie można sporządzić raportu dobowego do godziny 24, ponieważ trwa obsługa klienta. Zamknięcie doby i wydruk jest dokonywany po północy, zaraz po zakończeniu obsługi klienta. Taki tok postępowania budzi wątpliwości Zainteresowanego odnośnie raportów dobowych sporządzanych po północy na przełomie miesiąca. Aktualnie raport dobowy na ostatni dzień danego miesiąca wydrukowany o godz. 0,30, jest ujmowany w deklaracji VAT-7 do poprzedniego miesiąca (np. raport dobowy z dnia 31 lipca wydrukowany 1 sierpnia jest ujmowany w deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w świetle obowiązujących przepisów postępowanie Wnioskodawcy jest prawidłowe...


Zdaniem Wnioskodawcy, tok postępowania w opisanym przypadku jest słuszny i zgodny z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.


Stosownie do dyspozycji zawartej w art. 111 ust. 9 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych zobligowany został do określenia, w drodze rozporządzenia, kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania przez podatników, uwzględniając:

  1. potrzebę zabezpieczenia zaewidencjonowanych danych;
  2. konieczność zapewnienia konsumentowi prawa do otrzymania dowodu nabycia towarów lub usług z uwidocznioną kwotą podatku oraz możliwość kontroli przez klienta czynności dotyczących prawidłowego ewidencjonowania transakcji i wystawiania dowodu potwierdzającego jej wykonanie;
  3. optymalne, również dla danego typu obrotu, rozwiązania techniczne dotyczące konstrukcji kas.


Na mocy art. 165 ustawy, do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9 zachowują moc przepisy dotychczasowe wydane na podstawie art. 29 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).


W myśl § 5 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze. zm.), podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani do:

  1. dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy,
  2. sporządzania raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.


Stosownie do definicji zawartej w § 1 pkt 14 ww. rozporządzenia, przez raport fiskalny (dobowy, miesięczny, okresowy lub rozliczeniowy) rozumie się dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatkowych oraz sprzedaży zwolnionej z podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi hotelowo gastronomiczne. Sprzedaż rejestrowana jest za pomocą kasy fiskalnej. Często występują przypadki, że nie można sporządzić raportu dobowego do godziny 24:00, gdyż trwa jeszcze obsługa klienta. Zamknięcie doby i wydruk raportu dokonywany jest po północy, zaraz po zakończeniu obsługi klienta. Natomiast w odniesieniu do raportów dobowych sporządzanych na przełomie miesiąca, obecnie raport dobowy na ostatni dzień miesiąca, drukowany o godzinie 0:30 jest ujmowany w deklaracji VAT-7 do poprzedniego miesiąca, czyli raport dobowy z dnia 31 lipca wydrukowany 1 sierpnia jest ujmowany w deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że zgodnie z powołanymi przepisami raport fiskalny dobowy sporządzić należy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Oznacza to, że jeżeli Wnioskodawca dokona sprzedaży po północy, to przed tą sprzedażą ma obowiązek sporządzić raport fiskalny dobowy za poprzedni dzień.

W sytuacji, gdy obsługa klienta rozpoczyna się przed godziną 24:00 i kończy się po jej upływie, Wnioskodawca ma obowiązek sporządzić raport dobowy po zakończeniu obsługi klienta, ale jeszcze przed dokonaniem następnej sprzedaży, która będzie przyporządkowana do doby następnej. W taki sam sposób należy sporządzić raport fiskalny dobowy na ostatni dzień miesiąca, lecz przed dokonaniem następnej sprzedaży, która będzie przyporządkowana do miesiąca następnego.


Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, obowiązani są również do sporządzania raportów fiskalnych za okresy miesięczne.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj