Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-218/08/AF
z 4 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-218/08/AF
Data
2008.06.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
import (przywóz)
nabycie wewnątrzwspólnotowe


Istota interpretacji
Czy nabycie maszyn poligraficznych i części do nich, transportowanych bezpośrednio z Niemiec do Polski w sytuacji, gdy ich dostawcą i wystawcą faktury jest firma ze Szwajcarii będzie stanowiło dla Wnioskodawcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?



Wniosek ORD-IN 780 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2008 r. (data wpływu 3 marca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 kwietnia 2008 r. (data wpływu 7 kwietnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 3 marca 2008 r. złożono wniosek, uzupełniony pismem z dnia 4 kwietnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w styczniu 2008 r. dokonał zakupu maszyn poligraficznych i części do nich od kontrahenta ze Szwajcarii. Maszyny i części do maszyn Wnioskodawca odebrał bezpośrednio z magazynu położonego na terytorium Niemiec. Na fakturze dokumentującej tę transakcję wskazano B. jako miejsce załadunku tych towarów. Dostawca na wystawionej fakturze nie podał ani swojego numeru identyfikacyjnego dla celów podatku od wartości dodanej, ani nie naliczył podatku. Transportu zakupionych części do Polski dokonała firma transportowa działająca na zlecenie Wnioskodawcy. Szwajcarski kontrahent dokonał na terytorium Niemiec czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w ramach prowadzonej działalności, a wysłane towary służyły czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika. Zatem, zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 Dyrektywy 2006/112/WE, kontrahent ze Szwajcarii jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Nie jest natomiast zarejestrowany na terenie Wspólnoty dla potrzeb tego podatku (zarejestrowany w Szwajcarii dla potrzeb podatku od towarów i usług).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy nabycie maszyn poligraficznych i części do nich, transportowanych bezpośrednio z Niemiec do Polski w sytuacji, gdy ich dostawcą i wystawcą faktury jest firma ze Szwajcarii będzie stanowiło dla Wnioskodawcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów...


Zdaniem Wnioskodawcy, opisana dostawa będzie stanowiła dla Pana wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ponieważ - pomimo, że z otrzymanej faktury nie wynika, aby podmiot szwajcarski był zarejestrowany na terenie Niemiec jako podatnik podatku od wartości dodanej - spełnione zostały warunki określone w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.


Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 ustawy). Zgodnie z ust. 2 tego artykułu przepis powyższy stosuje się pod warunkiem, że:


  1. nabywcą towarów jest:

    1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
    2. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a)
      - z zastrzeżeniem art. 10.

  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a).

W opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym mamy niewątpliwie do czynienia z nabyciem przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, które w wyniku dokonanej dostawy były transportowane na terytorium kraju z terytorium innego państwa członkowskiego. W opisanej sprawie wątpliwości budzi możliwość uznania przedmiotowej transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ze względu na brak informacji, czy kontrahent ze Szwajcarii jest podatnikiem podatku od wartości dodanej (na otrzymanej fakturze nie podano numeru identyfikacyjnego podatnika przyznanego mu na potrzeby tych transakcji na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, ani nie naliczono podatku). Jeżeli jednak dokonujący dostawy towarów, w związku z tym, że wykonuje na terenie Niemiec czynności podlegające opodatkowaniu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, występuje w charakterze podatnika podatku od wartości dodanej (np. z tytułu importu przedmiotowych towarów) opisana transakcja spełnia warunki określone w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy, a co za tym idzie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. O tym, czy kontrahent ze Szwajcarii jest na terytorium Niemiec podatnikiem podatku od wartości dodanej decydują jednak przepisy tego państwa.

Reasumując, stwierdzić należy, że w opisywanym przypadku mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru, o ile kontrahent szwajcarski jest na terenie Niemiec podatnikiem podatku od wartości dodanej.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj