Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1089/08-2/AW
z 1 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-1089/08-2/AW
Data
2008.08.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód demonstracyjny
samochód osobowy
towar handlowy


Istota interpretacji
sprzedaż samochodów demonstracyjnych przeznaczonych do jazdy testowej oraz pojazdów zastępczych, będących towarami handlowymi, przed upływem 1 roku nie rodzi u Wnioskodawcy obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego przy ich zakupie, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury nabycia.



Wniosek ORD-IN 546 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 06.06.2008r. (data wpływu 10.06.2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie samochodów nabytych w celu dalszej odsprzedaży a wykorzystywanych do jazd testowych lub jako pojazdy zastępcze przez okres krótszy niż rok - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.06.2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie samochodów nabytych w celu dalszej odsprzedaży a wykorzystywanych do jazd testowych lub jako pojazdy zastępcze przez okres krótszy niż rok.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące stan faktyczny:

Spółka jest dealerem samochodów. W Krajowym Rejestrze Sądowym jako przedmiot działalności wpisano m.in. sprzedaż pojazdów samochodowych. Zgodnie z umową dealerską Spółka ma obowiązek utrzymywania odpowiednich zapasów każdej serii modelu programu B Polska, pojazdów demonstracyjnych do jazd testowych i pojazdów zastępczych. Pojazdy testowe i zastępcze charakteryzują się tym, iż są rejestrowane - zgodnie z przepisami m.in. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z powyższym związane są inne obowiązki dealera np. wynikające z umowy dealerskiej obowiązek wykupienia dla samochodów zarejestrowanych pełnej polisy ubezpieczeniowej O, A i N. Niewielka część zakupionych towarów handlowych - spełnia jednocześnie drugorzędną funkcję - samochodów testowych albo samochodów zastępczych. Niemniej jednak, co należy podkreślić nadal spełniają one podstawową rolę, która została przyznana im już w momencie nabycia - tj. towaru przeznaczonego do sprzedaży. Samochody testowe i zastępcze zazwyczaj sprzedawane są w okresie nie dłuższym niż rok od momentu ich nabycia. Niemniej Spółka przewiduje, że w skrajnych przypadkach okres ten może wynieść ponad rok. Jak wcześniej nadmieniono, drugorzędną funkcją niektórych samochodów zakupionych jako towary jest funkcja testowa lub pojazdu zastępczego (normalną praktyką jest umożliwienie klientowi, przed zakupem pojazdu wykonanie jazdy testowej samochodem do tego przeznaczonym, oraz umożliwienie otrzymania samochodu zastępczego na czas przeglądu lub naprawy samochodu klienta przez serwis). Wraz z zakończeniem pełnienia przez niego tejże funkcji, spisywany będzie protokół, w którym m.in. zostanie podany stan licznika przebytych przez ten pojazd kilometrów; ponadto po wygaśnięciu ubezpieczenia A samochód taki nie jest powtórnie ubezpieczany; oczywiście od tego momentu nie jest też zakupowane paliwo na ten pojazd.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w oparciu o dokumenty wymienione w w/w stanie faktycznym w przypadku gdy samochód nabyty w celu dalszej odprzedaży będzie również wykorzystywany do jazd testowych lub jako pojazd zastępczy przez okres krótszy niż rok - nie ma obowiązku korygowania odliczonego wcześniej podatku VAT...
  2. Czy w przypadku gdy samochód nabyty w celu sprzedaży będzie również wykorzystywany do jazd testowych lub jako pojazd zastępczy przez okres krótszy niż rok - nie ma obowiązku korygowania odliczonego wcześniej podatku VAT, nawet bez posiadania w/w dokumentów...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1. w przypadku gdy Spółka odliczyła zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy VAT podatek naliczony w całości od nabytego samochodu osobowego przeznaczonego do sprzedaży, gdy drugorzędną jego funkcją jest funkcja testowa lub funkcja pojazdu zastępczego, i wykonuje ją krócej niż rok, posiadając dokumenty, o których mowa w ostatnim zdaniu stanu faktycznego, Spółka nie ma obowiązku korygowania odliczonego podatku VAT.

Ad 2. w przypadku gdy Spółka odliczyła zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy VAT podatek naliczony w całości od nabytego samochodu osobowego przeznaczonego do sprzedaży, gdy drugorzędną jego funkcją jest funkcja testowa lub funkcja pojazdu zastępczego, i wykonuje ją krócej niż rok, Spółka nie ma obowiązku korygowania odliczonego podatku VAT, pomimo, iż nie posiada w/w. dokumentów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z ar. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004r. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) – zwana dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł. Natomiast art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy stanowi, iż przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów).

Wnioskodawca dokonując nabycia towarów – samochodów osobowych – w chwili nabycia winien określić jakim celom towary te mają służyć, czy będą towarem handlowym przeznaczonym do dalszej odsprzedaży czy też towarem niezbędnym do prowadzenia działalności.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym Wnioskodawca podał, iż jest dealerem samochodów osobowych, którego głównym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest sprzedaż pojazdów samochodowych. W ramach prowadzonej działalności Spółka zobowiązana jest do utrzymania pojazdów demonstracyjnych do jazdy testowej oraz pojazdów zastępczych, które pomimo pełnienia tych funkcji nadal stanowią towar przeznaczony do sprzedaży. Od zakupionych samochodów Wnioskodawca odlicza całość podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy należy uznać, iż sprzedaż samochodów demonstracyjnych przeznaczonych do jazdy testowej oraz pojazdów zastępczych, będących towarami handlowymi, przed upływem 1 roku nie rodzi u Wnioskodawcy obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego przy ich zakupie. Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury nabycia.

Jednakże w przypadku, gdy Spółka podejmie decyzję o zmianie przeznaczenia przedmiotowych samochodów (z towaru handlowego przeznaczonego do dalszej odsprzedaży na towar używany do prowadzenia działalności) albo w przypadku, gdy obowiązek zaliczenia ww. samochodów do środków trwałych Spółki powstanie na podstawie odrębnych przepisów, Wnioskodawca będzie zobowiązany do dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku VAT naliczonego przy nabyciu przedmiotowych pojazdów i odliczenia podatku na zasadach określonych w przepisie art. 86 ust. 3 ustawy. Kwotę podatku naliczonego będzie stanowiło wówczas 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Należy podkreślić, iż obowiązek posiadania przez Wnioskodawcę opisanych w stanie faktycznym dokumentów nie został uregulowany w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie nie ma wpływu na koniczność dokonania korekty odliczonego przy zakupie pojazdów podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj