Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-880/08-4/JF
z 8 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-880/08-4/JF
Data
2008.08.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
euro
faktura
faktura VAT
kurs walut
rozliczanie (rozliczenia)
średni kurs NBP
waluta obca
wystawienie faktury


Istota interpretacji
faktura końcowa wystawiana jest na różnicę całości wykonanych robót budowlanych i wpłaconych zaliczek oraz należności za częściowe wykonanie usługi, należy uznać za słuszne zastosowanie przeliczenia na fakturze końcowej kursu waluty wyłącznie do różnicy wynikającej z kwoty należnej za częściowe wykonanie usługi (w euro) pomniejszonej o kwotę zaliczki (w euro).



Wniosek ORD-IN 332 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.05.2008 r. (data wpływu 08.05.2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21.05.2008 r. (data wpływu 27.05.2008 r.) oraz pismem z dnia 29.07.2008 r. (data wpływu 01.08.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.05.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka nabywa usługi finansowane w postaci zaliczki płaconej wykonawcy w euro na poczet realizacji kontraktu na podstawie wystawionej faktury VAT. Kontrahent wystawił fakturę zaliczkową, która zawiera kwotę podatku VAT wynikającą z przeliczenia wartości netto wyrażonej w EURO na PLN po kursie z dnia wystawienia faktury. Umowa zawarta między podmiotami określa rozliczenie zaliczki w fakturach dokumentujących częściowe wykonanie robót budowlanych. Zgodnie z jej postanowieniami zaliczka rozliczana będzie poprzez pomniejszenie kwot o 25% wartości netto zaliczki aż do czasu, gdy należność zostanie rozliczona w całości.

Sposób rozliczenia Spółki z kontrahentem oparty jest na systemie odbioru częściowego. Odbiór częściowy oznacza potwierdzenie wykonania pewnej części robót i wystawienie faktury przejściowej na wartość faktycznie wykonanych robót. W fakturach przejściowych dokonywane są potrącenia zaliczki oraz podatku VAT od tej zaliczki. Wszelkie płatności i rozliczenia dokonywane są w części euro (kwota netto) i PLN (kwota podatku).

Kontrahent po uwzględnieniu kwoty zaliczki wystawił Spółce fakturę rozliczeniową wyrażoną w euro. Z powodu rozbieżności kursów walut (zastosowanego z dnia wystawienia faktury zaliczkowej i z dnia wystawienia faktury rozliczeniowej) pojawiła się ujemna kwota podatku należnego (u kontrahenta).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Po jakim kursie walutowym powinna być rozliczona zaliczka z faktury częściowej lub końcowej...
  2. Czy kontrahent, w celu uniknięcia wystąpienia ujemnej kwoty podatku (różnicy), powinien przeliczać całą kwotę wykazaną na fakturze rozliczeniowej dokumentującej częściowe wykonanie robót budowlanych po kursie z dnia wystawienia faktury, czy zgodnie z zawartą umową zmniejszać kwotę o wartość otrzymanej zaliczki i tak powstałą różnicę powinien przeliczyć po kursie z dnia wystawienia faktury (zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r.) rozliczającej częściowe wykonanie robót budowlanych... Czy kurs waluty powinien być stosowany wyłącznie do różnicy wynikającej z kwoty należnej za częściowe wykonanie usługi (w euro) pomniejszonej o kwotę zaliczki (w euro)...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do § 14 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę fakturę wystawia się nie później niż 7 dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2. Ust. 2 stanowi, iż fakturę wystawia się również nie później, niż 7 dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę zadatek lub ratę.)

Stosownie do § 14 ust. 4 rozporządzenia, jeżeli faktury o których mowa w ust. 1 i 2 nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych § 9 i 11-13, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności. W związku z powyższym kontrahent w fakturach przejściowych powinien pomniejszyć należności wynikające z odbiorów częściowych o wartość wcześniej pobranej zaliczki aż do momentu rozliczenia całej należności.

W opinii Spółki kontrahent winien ustalić kwotę należną wykazaną na fakturze rozliczeniowej w euro, a następnie pomniejszyć ją o kwotę otrzymanej zaliczki w euro. Różnicę należy przeliczyć po kursie z dnia wystawienia faktury (kurs należy zastosować wyłącznie do kwoty różnicy).

Kwoty w walucie obcej wykazane na fakturze przejściowej, które przewyższają wartość zaliczki należy przeliczyć na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury przejściowej, zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20.04.2004 r., a kwoty wykazane na fakturze przejściowej w pozycji spłata zaliczki stanowić będą tzw. prezentacje historyczną. W opinii Spółki winna ona zażądać od podmiotu wystawiającego w nieprawidłowy sposób fakturę VAT, wystawienia faktury korygującej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nakłada na zarejestrowanych podatników VAT obowiązek dokumentowania zdarzeń objętych opodatkowaniem. Podatnicy, o których mowa są obowiązani do wystawiania faktur stwierdzających sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, jeżeli przed wydaniem lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zadatek, zaliczkę, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, zgodnie z którym fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności. W przypadku, gdy wystawione faktury nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi, na podstawie § 14 ust. 4 rozporządzenia w sprawie faktur, wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11-13, z tym, że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności. Zatem w przypadku, gdy faktury zaliczkowe nie obejmują całej należności brutto, po wykonaniu usługi wystawia się fakturę VAT, w której sumę wartości usług należy pomniejszyć o wartość pobranych zaliczek, a kwotę podatku o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie zaliczek.

Na podstawie § 9 ust. 6 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności na fakturze (…). Biorąc pod uwagę dyspozycję ww. przepisu ustawodawca tylko w jednym przypadku wyraźnie określa jaka wartość winna być wyrażona w walucie polskiej – jest to kwota podatku. Istnieje zatem możliwość wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż w dowolnej walucie wymienialnej, ale kwota podatku powinna być zawsze wyrażona w walucie polskiej.

Sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych zawarty jest w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.). I tak, na podstawie § 37 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Na podstawie § 37 ust. 3 rozporządzenia, w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio. W myśl § 37 ust. 2 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Zauważyć należy, że z § 37 rozporządzenia wykonawczego wynika ścisłe powiązanie przeliczenia waluty obcej z momentem powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia przeliczenia dokonuje się na dzień powstania obowiązku podatkowego, który powstaje w dacie wystawienia faktury. A zatem, jeśli faktura została wystawiona przez dostawcę w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, to obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury, a tym samym obowiązek przeliczenia waluty obcej na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu waluty. Natomiast w sytuacji, gdy faktury nie wystawiono w terminie, przeliczenie następuje zgodnie z dyspozycją § 37 ust. 3 rozporządzenia na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż podatnicy dokonujący przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych nie mają dowolności co do wyboru sposobu przeliczania waluty, gdyż zasady takie zostały wyraźnie określone w przywołanych przepisach. Zatem, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, o ile jest ona wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia lub na dzień powstania obowiązku podatkowego, w przypadku kiedy faktura nie została wystawiona w terminie. W przypadku gdy zajdzie okoliczność, iż bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony przed dniem wystawienia faktury lub odpowiednio powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W myśl art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Przepis ten znajduje zastosowanie również do faktur za częściowe wykonanie usługi (art. 19 ust. 5 ustawy). Obowiązek podatkowy dla usług budowlanych lub budowlano-montażowych przyjmowanych częściowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi. Jeżeli natomiast przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części – art. 19 ust. 11 ustawy.

Przepis ust. 4 jest przepisem szczególnym w stosunku do przepisu ust. 1 i ma zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy faktura dokumentująca daną czynność zostanie wystawiona po wykonaniu usługi lub dokonaniu dostawy towaru. Również przepis ust. 11 w/w artykułu jest przepisem szczególnym w stosunku do przepisu ust. 1 i ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy płatność lub jej część zostały dokonane przed wykonaniem usługi lub dokonaniem dostawy towaru.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na poczet realizowanego kontraktu Spółka dokonywała zapłaty zaliczek. Kontrahent wystawił fakturę zaliczkową, która zawiera kwotę podatku wynikającą z przeliczenia wartości netto wyrażonej w euro na złote po kursie z dnia wystawienia faktury. Zatem kwota podatku na fakturze wykazana jest w walucie polskiej. Umowa zawarta pomiędzy podmiotami określa rozliczenie zaliczki w fakturach dokumentujących częściowe wykonanie robót budowlanych. Zgodnie z postanowieniami umowy poza zaliczkami w wysokości 25 % wartości umowy strony rozliczają się na podstawie systemu odbioru częściowego wykonania robót budowlanych. W fakturach dokumentujących częściowe wykonanie robót budowlanych, stosownie do § 14 ust. 4 rozporządzenia, dokonywanie są potrącenia zaliczki netto (euro) oraz podatku VAT (pln) od tejzaliczki.

Podstawową kwestią dla prawidłowego przeliczenia wartości wykazanego na fakturze kwoty podatku jest ustalenie czy faktura została wystawiona w terminie. Do przeliczenia wystawionej po terminie przez kontrahenta faktury zaliczkowej, w świetle § 37 ust. 3 rozporządzenia wykonawczego, należy zastosować wyliczony i ogłoszony przez NBP kurs średni waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego z powyższego tytułu. Zatem w przypadku zaliczki, do której fakturę wystawiono po terminie, do przeliczenia wartości wykazanych na fakturze stosuje się kurs walut z dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. z dnia otrzymania zaliczki.

Przyjmując, że faktura wystawiona przez kontrahenta Spółki wystawiona po częściowym wykonaniu robót budowlanych dokumentująca różnicę otrzymanej wcześniej zaliczki i wartości wykonanych robót została wystawiona po terminie, wówczas przeliczenie następuje (zgodnie z dyspozycją § 37 ust. 3 rozporządzenia, tj.) na dzień powstania obowiązku podatkowego, czyli 7 dnia licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W opisanym stanie faktycznym momentem dokonania dostawy towaru jest moment podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. W związku z tym byłaby to dzień także obowiązku przeliczenia waluty obcej na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu waluty.

Kwoty w walucie obcej wykazane na fakturze wystawionej w terminie i dokumentującej zarówno otrzymanie zaliczki jak i częściowe wykonanie robót, których wartość przewyższa wartość zaliczki, kontrahent Spółki przelicza na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia tej faktury. Jest to prawidłowy sposób przeliczenia jednakże pod warunkiem, że faktura została wystawiona przez kontrahenta w ustawowym terminie, tj. nie później niż 7 dnia licząc od dnia wykonania usługi (wykonania części robót).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wartość kontraktu ustalona jest przez zainteresowane strony w euro. Faktury dokumentujące otrzymanie zaliczki oraz częściowe wykonanie robót zawierają kwoty netto wyrażone w euro oraz kwoty podatku (posiadające określoną wartość w tej walucie) przeliczone na złotówki według kursu przyjętego z dnia wystawienia faktury. Tak więc kwoty podatku zapłaconego w cenie usługi czy towaru zostały określone zarówno w euro jak i w złotówkach na dzień wystawienia każdej z faktur. Zgodnie z przepisem § 14 ust. 4 rozporządzenia w sprawie faktur, wystawiając fakturę końcową należy kwotę podatku pomniejszyć o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności, bez potrzeby ponownego przeliczania wcześniej ustalonych wartości.

Z uwagi na to, iż faktura końcowa wystawiana jest na różnicę całości wykonanych robót budowlanych i wpłaconych zaliczek oraz należności za częściowe wykonanie usługi, należy uznać za słuszne zastosowanie przeliczenia na fakturze końcowej kursu waluty wyłącznie do różnicy wynikającej z kwoty należnej za częściowe wykonanie usługi (w euro) pomniejszonej o kwotę zaliczki (w euro).

Ze względu na powyższe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj